Портал:Дніпропетровська область/Краща стаття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дніпро — місто, адміністративний центр Дніпровської області. У минулому, до 1926 року — Катеринослав. У сучасній Україні, так само як і впродовж усієї своєї історії, Дніпро є одним з найвизначніших політичних, промислових, фінансових, наукових та культурних центрів. За чисельністю населення Дніпро є третім містом в Україні.

У сучасній Україні, так само як і впродовж усієї своєї історії, Дніпропетровськ є одним з найвизначніших політичних, промислових, фінансових, наукових та культурних центрів. За чисельністю населення (1040 тис. мешканців у 2007 році) Дніпропетровськ є третім містом в Україні. Дніпро з навколішними містами утворює Дніпровську агломерацію з населенням 1810 тис. осіб.

У II тис. до Р. Х. на дніпровських землях існувала Скитська держава (скити). У часи Київської Русі вже у ІХ стор. після Р. Х. на Монастирський острів завертали княжі дружини для відпочинку. Городище на Ігрені пов'язують з головним містом уличів Пересічень, яке існувало в 800—1300 рр.. Його мешканці відійшли вище за течією Самари, де відновили перевіз — місто Самарь, яке було центром бродників і згодом козаків. 1635 року у (Старому) Кодаці поляки побудували замок. 1688 року московіти будують Богородицьку фортецю замість міста Самарь.

Місто перенесено 1784 року за розпорядженням російської імператриці Катерини ІІ-ої на місце слободи Половиця в 10 км на схід від колишнього козацького паланкового центру Кодак. За планом Катерини II місто повинно було стати «Південною пальмірою» — столицею Російської імперії порівнюючи Санкт Петербург -"Північна Пальміра". Планувалось побудувати вищий за папський собор Петра і Павла в Римі (Ватикан).

З відкриттям в кінці 19 століття Криворізького залізорудного родовища почалося промислове будівництво, що продовжувалося в 1930-ті роки, що перетворило місто на провідний промисловний центр.