Портал:Музеї/Музеї України/Архів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Музей західного і східного мистецтва — муніципальний музей в Одесі, один із найкращих художніх музеїв сучасної України.

Історія створення і будівля[ред. код]

Невідома венеціанка, 16 ст.

Наприкінці 18 ст. Хаджибей було перейменовано на Одесу і розвинено як великий порт на Чорному морі. Швидка розбудова міста привабила сюди різні верстви населення, в тому числі і аристократію, головного споживача-монополіста тогочасної європейської культури. В місті з'явилося декілька палаців, прикрашених картинами російських і закордонних майстрів і витворами декоративно-ужиткового мистецтва.

Музей західноєвропейського мистецтва засновано у 1899 році. Але відкрито лише у 1923 р. після націоналізації приватних збірок з покинутих палаців і помешкань заможних громадян. Доповненнями слугували збірки з міського музею образотворчих мистецтв та кабінету історії мистецтв місцевого університету. Частка експонатів надійшла з кладових музею Ермітаж.

Музей розмістили в одному з палаців міста, побудованому у 1856-58 роки в стилі еклектики (архітектор Людвиг Оттон).

Головні відділи[ред. код]

  • картинна галерея (16-20 ст.)
  • відділ графіки (в тому числі графіка Японії)
  • відділ декоративно-ужиткового мистецтва (порцеляна, меблі, гобелени тощо).

Картинна галерея[ред. код]

Один з найкращих відділів музею — відділ картин західноєвропейських майстрів 16-20 століть, що містить картини наступних митців:

Збірка скульптур невелика, підсилена бронзовими та гіпсовими копіями скульптур Стародавньої Греції (Мирон «Дискобол», Поліклет «Доріфор», скульптури східного фронтона храму Парфенон, Фідій).:::::::::::::::: Докладніше __________________________________________________________________________________________________________________________

Лу́цький худо́жній музе́й — музей образотворчих мистецтв у місті Луцьку.

Історія[ред. код]

Художній музей відкрито 6 листопада 1973 року. У повоєнні роки музей існував як відділок Волинського краєзнавчого музея. До складу відділка краєзнавчого музея були також передані картини колишньої мистецької збірки Олицького замку, що належав родині Радзивілл.

Приміщення[ред. код]

Під експонати Луцького художнього музея віддане приміщення колишнього Будинку повітової канцелярії і шляхетських судів. Будинок було вибудовано 1789 року на підмурках колишнього княжого палацу в замку.

Фонди[ред. код]

Фонди музею складаються з націоналізованих мистецьких речей 1940 року, з переданих експонатів, що зберігалися у музеях Луцька до 1939 року та більш пізніх надходжень. Найбільш мистецькі вартісними були залишки картинної галереї з Олицького замку (переданого під Луцьку божевільню) та тамтешньої каплички.

Отримані твори надали можливість пунктиром показати шляхи розвитку мистецтва Італії, Іспанії, Фландрії, Франції, Німеччини, Австрії, Британії, Російської імперії. Найбільший серед означених — відділок мистецтва Польщі.

У розділі Російської імперії та України експоновані твори — І. К. Айвазовського, Р. Г. Судковського, В. А. Попова, К. В. Лемоха, Л. П. Остапенка, В. Д. Орловського, Ф. С. Красицького. Окрема ділянка — картини Андроника Лазарчука, уродженця Волині, що навчався в Петербурзькій академії мистецтв.

У підрадянські часи мистецькі скарби Олицького замку грабували і нищили радянські вояки. Згодом сюди прибували агенти з музейних і державних установ СРСР, що вивозили картини і книги. Повного каталога чи інвентаря колишньої збірки не було створено. Частка творів перевезена до міст Львів, Київ, Ленінград тощо.:::::::::::::::: Докладніше

____________________________________________________________________________________________________________________


__________________________________________________________________________________________________________________________________