Рудановський Леонід Платонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рудановський Леонід Платонович
Народження 21 листопада (3 грудня) 1814
Ніжин, Чернігівська губернія, Російська імперія
Смерть 20 серпня 1877(1877-08-20) (62 роки)
Маріанські Лазні, округ Хеб, Богемське королівство, Долитавщина, Австро-Угорщина
Поховання Мрин
Освіта Ніжинська гімназія вищих наук
Звання генерал-лейтенант
Війни / битви Кавказька війна, Кримська війна і Польське повстання 1863—1864
Нагороди
орден Святого Георгія IV ступеня Орден Святого Володимира Орден Святої Анни орден Святого Станіслава Золота зброя «За хоробрість»

Леонід Платонович Рудановський (Народився 21  листопада (3 грудня) 1814 в Ніжині, за іншими даними у Мрині Чернігівської губернії — помер 20  серпня (1 вересня) 1877 року у Марієнбаді, в Богемії) — генерал-лейтенант російської армії, учасник Кавказьких походів .

Біографія[ред. | ред. код]

Його батько, який був спочатку вчителем Ніжинського повітового училища, а потім інспектором Ніжинської гімназії, людина освічена, з ранніх років намагався виховати в синах любов до праці і звичку до читання; хлопчик ледь не з п'яти років навчився читати і зачитувався історичними книгами, з яких головним чином складалася бібліотека його батька, захоплювався, за словами М. B. Гербеля, військовими подвигами героїв Греції та Риму і мріяв про військову славу. У 1826 він вступив до 4-й класу гімназії вищих наук князя Безбородька і в липні 1832 роки закінчив в ній курс 5-м кандидатом з правом на чин 12-го класу. За бажанням батька Рудановский поступив 29 липня 1833 р канцелярським чиновником до Департаменту різних податей і зборів, в серпні того ж року був затверджений у чині губернського секретаря, але цивільна служба була йому не до душі: 13, лютого 1834 року він взяв відпустку і поїхав до Ніжина, а потім 1 листопада вступив, на правах студентів, унтер-офіцером до Якутського піхотного полку, виявивши себе, як він сам висловлювався, «непокірним сином». 17 вересня 1835 Рудановский був підвищений до прапорщика, 25 березня 1838 отримав звання підпоручика, 6 листопада 1838 вступив до Імператорської Військової академії, 8 травня 1840 був переведений у поручики, а 29 грудня, після закінчення курсу Академії, зарахований до Генерального штабу, 2 січня 1841 року призначений у штаб 3-го піхотного корпусу, 9 грудня 1841 переведений до Окремого Кавказького корпусу і вже 25 грудня 1842 за відзнаку у справах проти горців, отримав орден св. Станіслава 3-го ступеня. З цього часу до 1860 майже безперервно тривала бойова діяльність Рудановського, і цей період є найблискучішим періодом його життя і діяльності.

4 липня 1844 р за експедицію 1843 року йому була оголошена царська Найвища милість, 24 липня він був підвищений до капітана, а в експедиції 1845 брав діяльну участь в атаці правого ворожого флангу, в заволодінні висотами Данкуль-Бярского хребта і в переслідуванні втекли горців до сіл. Ніци. За це Рудановский отримав орден св. Анни 3-го ступеня з бантом і 10 квітня 1845 отримав звання підполковника. У тому ж 1845 10 грудня Рудановський нагороджений орденом св. Володимира 4-го ступеня з бантом, а 4 жовтня 1846 року він був призначений в штаб військ Кавказької лінії і Чорноморії і 11 березня 1847 нагороджений орденом св. Анни 2-го ступеня за взяття 25 липня 1846 штурмом завалів на хребті Тлія, в експедиції 1846; 27 жовтня того ж року Рудановський був зарахований назад в корпусну квартиру, а 20 квітня 1848 відправлений для виправлення посади дивізійного квартирмейстера 20-ї піхотної дивізії, На цій посаді і затверджений наказом від 28 липня того ж року. 20 березня 1849 Рудановський призначений обер-квартирмейстером військ Кавказької лінії і Чорноморії, 16 серпня того ж року за експедицію проти горців 1848 року був нагороджений золотою шпагою з написом «За хоробрість», 3 червня 1850 він став полковником і отримав низку нагород, в тому числі 26 листопада 1853 орден св. Георгія 4-го ступеня.

12 березня 1854 з переходом Кавказької лінії і Чорноморії у відання отамана Війська Донського, Рудановський відряджений був у його розпорядження для повідомлення йому відомостей про Кавказьку лініюї і Чорноморію, 8 липня 1854 році йому був наданий перстень з вензелевим зображенням Імператорського імені за експедицію проти горців 1853 року. 8 травня 1855 Рудановський відряджений, без відрахування від посади обер-квартирмейстера, в діючий проти турків корпус на кавказько-турецькому кордоні і 3 червня брав участь у кавалерійській справі російського авангарду під стінами Карса 28 червня він провів рекогносцировку частини Карських укріплень, що лежать на лівому березі Карс-чаю, 17 вересня брав участь у штурмі Карса в складі колони генерала Ковалевського, атакував зі своїм загоном турецькі війська, розташовані на Шорахських висотах. Приступ був відбитий, причому сам Ковалевський — смертельно поранений, більшість офіцерів перебито, а Рудановський, поранений осколком гранати в ступню лівої ноги з пошкодженням кісток, сів на коня і, поки дозволяли сили, не покинув поля бою. Після бою він взяв відпустку і поїхав в Тифліс, а в травні місяці 1856 знову прийняв команду над загоном, призначеним для зміцнення Анапи .

5 березня 1856 році йому оголошена Найвища милість за справи проти турків, а 21 березня він отримав звання генерал-майора, 8 квітня призначений командиром 1-ї бригади Чорноморських лінійних батальйонів і 16 серпня — начальником штабу 20-ї піхотної дивізії і військ лівого крила Кавказькій лінії. 22 лютого 1857 він отримав орден св. Станіслава 1-го ступеня за зміцнення Анапи, і тоді ж імператор дозволив йому ходити з ручною милицею для полегшення пораненої ноги, яка давала себе знати під час походів. У вересні 1857 Рудановський керував експедицією проти горців, взявши штурмом аул Осман-Юрт і за це 6 жовтня нагороджений орденом св. Анни 1-го ступеня з мечами.

10 квітня 1858 Рудановский був відряджений у розпорядження командувача військами правого крила Кавказької лінії (згодом Кубанської області) для виправлення посади його помічника і 12 липня затверджений на цій посаді. В експедиції, здійсненій у 1858 під начальством генерала Євдокимова для заняття Аргунскої ущелини, він командував лівою колоною і посланий був по правому березі Шаро-Аргуна через Ізмаїл-Юрт, лівіше Дутена, на хребті Шімберди, щоб загрожувати супротивнику обходом, якби він вирішив триматися в Дутені. Потім, вже цілком самостійно, Рудановський побудував і зміцнив Майкоп — штаб-квартиру Кубанського піхотного полку — і, керуючи осінньої експедицією, взяв і винищив укріплений Баракаївський аул, за що був нагороджений 6 листопада короною і мечами до ордена св. Анни 1-го ступеня. У 1859 Рудановський був начальником військ Майкопського і Білоріченского загонів, а також Люблінського, яким командував і в 1860.

З весни 1860 Шапсугський загін, начальство над яким було доручено Рудановському, почав наступальні дії, взяв штурмом аул Кубаніц, знищив аули, відомі під загальною назвою Етого-Охо, аули Тей-Маз-Хобль, два великі аулу в ущелині Доган і багато інших, так що, за словами газети «Кавказ» (1860, № 77), тільки з 21 по 24 вересня 1860 Рудановський розорив 38 великих аулів, не рахуючи малих, взяв до 100 голів великої худоби, багато сіна і очистив від неприятеля всю ущелину ріки Азіпса. У вересні Рудановський звів ще Григорівське украплення і побудував міст на річці Шебш. 17 жовтня 1860 він був підвищений в генерал-лейтенанти, але вже на початку 1861 року в його службовій діяльності стався крутий переворот; Н. В. Гербель у своїй статті про Рудановського пояснює цей переворот незгодами з начальством. З1861 кар'єра Рудановського майже закінчилася.

20 квітня 1861 він був переведений з Кавказу в розпорядження Головнокомандуючого колишньої 1-ю армією, потім, 31 травня 1861 р призначений військовим начальником Августовської губернії, 1 серпня — начальником 8-ї піхотної дивізії, 5 березня 1862 отримав Найвище іменне благовоління за успішні результати, надані 8-м стрілецьким батальйоном з усіх предметів освіти. Під час придушення Польського повстання 1863 він командував, з січня по листопад 1863 спочатку Володимиро-Волинським, а потім Кременецьким загоном, 3 червня 1863 як нагороду отримав грошову оренду по дві тисячі рублів на рік на дванадцять років, але разом з цим 22 вересня був зарахований до Генерального штабу із зарахуванням по запасних військах. Потім до 1869 Рудановський ще отримав кілька нагород (16 січня 1864 — орден св. Володимира 2-го ступеня, 15 квітня 1866 г. — орден Білого Орла і, нарешті, в травні 1868 р — табакерку з портретом Його Величності).

20 грудня 1864 Рудановский був призначений начальником 29-ї піхотної дивізії, але 25 березня 1869 був остаточно відрахований в запас із залишенням в Генеральному штабі і з призначенням кандидатом на посаду коменданта, як повідомив його в листі військовий міністр. Рудановский не міг примиритися зі звільненням в запас і через півтора року звернувся з листом до військового міністра, в якому говорив, що здоров'я його покращало, що він хотів би більш живої справи, ніж посада коменданта, так як він ще відчуває себе повним енергії і не жадає відпочинку. «Служба для суспільства, — писав він, — була завжди метою мого життя, і тепер діяльність — найкращі ліки для мене. Ні приватне життя, ні матеріальні вигоди ніколи не мали для мене значення; про засоби я не дбаю, бо звик задовольнятися найнеобхіднішим». Відповіді Рудановский не отримав, і це остаточно підірвало його здоров'я: влітку 1874 року його вразив нервовий удар, який майже паралізував у Рудановского обидві ноги і обидві руки. Два рази їздив він за кордон лікуватися, але ніщо вже не могло допомогти йому, і 20  серпня (1 вересня) 1877 року він помер у Марієнбаді, в Богемії; похований на родинному цвинтарі в містечку Мрині, Ніжинського повіту.

Рудановский був людиною добре освіченою; вільний від походів час присвячував заняттям історією і, між іншим, за словами Гербеля, склав мемуари в 4-х великих томах: «Військовий огляд Південного Дагестану» і «Записки очевидця про деякі події кампаній на Кавказі в 1843, 1844, 1845 і 1846 рр.» — матеріали для історії Кавказької війни. Записки ці дісталися його спадкоємцю. М. Я. Ольшевський писав про Рудановського:

Не відбираючи в нього природних здібностей, розуму і відомостей, придбаних ним читанням і у військовій академії, потрібно по справедливості сказати, що він був непомірно честолюбний, до смішного самолюбний і до крайності дратівливий. Але так як до дратівливості домішувалася нерішучість із підозрілістю, то і відбувалося насправді, що Леонід Платонович, мій хороший знайомий і співакадемік, або робився недоречно рішучим і заповзятливим, або обережним і завбачливим.

При Ніжинській гімназії Рудановський заснував дві стипендії на пам'ять свого батька, Платона Йосиповича Рудановского.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]