Смуга (геральдика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Смуги
Деталі

У геральдиці смуга - звичайна гереальдична фігура, що складається з горизонтальної стрічки поперек щита. Якщо на середині щита з’являється лише одна смуга, це називається балка; якщо з’являються дві або більше, їх можна назвати лише смугами. Однак називати смугу зменшувальним значенням балки невірно, оскільки дві смуги можуть бути не меншими за балку.[1] Як і балка, смуги теж можуть мати складні лінії (наприклад, збиті, з відступами, хмароподібні тощо). Зменшувальною формою смуги (вужчою, ніж смуга, але ширшою за нитка) є смужка, хоча вони часто зустрічаються парами, пара називається "гемель смуги", а не "двома смужками".

Спільні ординарії[ред. | ред. код]

Одиночну смугу, розміщену на вершині поля, називають главою. Одиночний смуга, розміщена над центром поля, називається балкою. Дві-чотири з них, що з’являються на щиті, називаються смугами, а більше чотирьох - смужками.

Зменшувальні[ред. | ред. код]

Тонкі смуги називають смужками. Ще тонша смуга або смужечка відома як нитка. Нитки ніколи не вживаються поодинці і не мають власного напрямку, а лежать на кожній стороні звичайної фігури (наприклад, балки, стовпа, крокви). Потім фігура, що супроводжується ниткою з кожної сторони, описується як "понитковане", або воно може навіть бути "подвійно понитковане" (тобто оточене чотирма нитками, по дві вздовж кожної сторони).[2]

"Шафа" описується як смуга товщиною між смугою і смужкою, але рідко зустрічається. 

Смуга, яка була «обтята» (відрізана) з кінців, щоб не дістатися до країв поля, називається вруб (хамаїд у європейській геральдиці за містом Ла-Хамаїде в Ено, Бельгія).[3] Походить вруб від сліда удару зброї на щиті. Як фігуру вруб майже завжди зображують утрьох.[4]

Барі та Баррулі[ред. | ред. код]

Поле, розділене багатьма смугами - часто шістьма, вісьмома або десятьма частинами з двома чергуються почерговими тинктурами - описується як посмугованеx, y та z, де x - кількість смуг, y - перша (найвища) тинктура, z - друга тинктура). Поле, розділене на п'ять, сім або дев'ять частин з двома тинктурами, що чергуються, називається не посмуговане, а покрите двома, трьома або чотирма смугами.[5] Смужкова конструкція, що складається з десяти або більше частин вживається порівняно рідко і називається засмуговане, а не посмуговане.

Приклади[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Помилка скрипту: Функції «harvard_core» не існує.
  2. Помилка скрипту: Функції «harvard_core» не існує.
  3. Frasnes-les-Avaing (Municipality, Hainaut Province, Belgium. Flags of the World. Архів оригіналу за 10 травня 2013. Процитовано 8 лютого 2013.
  4. Помилка скрипту: Функції «harvard_core» не існує.
  5. Помилка скрипту: Функції «harvard_core» не існує.

 

Джерела[ред. | ред. код]