Оборона Севастополя (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оборона Севастополя
Оборона Севастополя
Вступний титр
Жанр історичний, військовий
Режисер Василь Гончаров, Олександр Ханжонков, Петро Чардинін
Продюсер Олександр Ханжонков
Сценарист Василь Гончаров, Олександр Ханжонков, Лев Толстой
У головних
ролях
Андрій Громов, Іван Мозжухін, Валентина Аренцварі
Оператор Луї Форестьє, Олександр Рилло
Композитор Георгій Козаченко
Монтаж В. Фестер
Кінокомпанія А. Ханжонков и К
Дистриб'ютор А. Ханжонков и К
Тривалість 59 хв.
Мова німий
Локалізація німий фільм
Країна Російська імперія
Рік 1911
Дата виходу 9 грудня 1911
Кошторис 40 000 руб.
IMDb ID 0191323
CMNS: Оборона Севастополя у Вікісховищі

Оборона Севастополя — історичний фільм 1911 року, присвячений моментам Кримської війни (1854—1855). За розпорядженням Миколи II до роботи над фільмом була залучена велика група істориків і військових консультантів, які максимально точно відтворити реалії Севастопольської оборони.

«Оборона Севастополя» зберіглася не у повному обсязі, але, за ствердженнями очевидців, вирізані лише найбільш невдалі сцени. Відомий скорочений монтаж фільму з новими титрами, підготовлений для зборів Держфільмофонду[1]. З нього були видалені всі епізоди підкреслено релігійного і монархічного змісту. Фільм перейшов у суспільне надбання.

Сюжет

Фільм відкривається великими планами (кінопортрети) імператорів Миколи I і Олександра II, а також керівників і героїв оборони Севастополя.

  • Військово-морська рада в Севастополі.
Командування гарнізону та Чорноморського флоту, Нахімов і Корнілов, обговорюють стратегію оборони міста і приймають важке рішення затопити кораблі, аби перекрити ворожому флоту вхід у фарватер Північної бухти.
  • Потоплення нашого флоту.
На рейді Севастополя готують до затоплення лінійний корабель «Три Святителя». Жителі міста зібралися на березі і прощаються з одним із кращих кораблів російського флоту. Корабель розстрілюють з берегових знарядь.
  • Жінки споруджують батарею.
Жителі міста, жінки, діти, солдати і матроси будують укріплення.
Ворожа піхота атакує укріплення. Російські війська контратакують, потім знову відступають на позиції. Санітари виносять з поля бою вбитих і поранених.
Солдати стріляють з рушниць по противнику. На бруствер піднімається адмірал Корнілов і дивиться в бік ворожих позицій у підзорну трубу. Раптово адмірал падає, він поранений. Корнілова забирають із бруствера в лазарет, де він незабаром помирає.
Рушнична перестрілка з противником, робота санітарів на позиціях, пересування військ.
Матрос Кішка пробирається через лінію вогню і бере в полон ворожого вартового.
  • На Четвертому бастіоні.
Артилеристи і стрілки обороняють Четвертий бастіон. Після чергової атаки бастіон захоплений турками. На знак поваги, вороги дозволяють залишилися в живих захисникам бастіону покинути його зі зброєю.
  • Діти збирають ядра.
Севастопольські діти приносять на батарею ядра, випущені по місту ворожою артилерією.
  • Діяльність адмірала Нахімова.
Нахімов командує обороною на Четвертому бастіоні.
  • Між життям і смертю.
Солдати між боями танцюють на бастіоні бариню з севастопольськими дівчатами. Неподалік біля польової каплиці лежать приготовані до відспівування загиблі. Жінка знаходить там свого чоловіка.
Оборона Севастопoля
Захисники міських укріплень відбивають напад ворожої піхоти.
  • Смерть адмірала Нахімова.
Нахімов смертельно поранений на бастіоні.
  • В медичному пункті.
Сестри милосердя допомагають пораненим. Микола Пирогов оперує важких пацієнтів. Санітари приносять нових поранених.
  • Рада головнокомандувачів союзних армій.
Англійський, французький і турецький головнокомандувачі обговорюють наступний штурм Севастополя.
Об'єднані ворожі війська відчайдушною атакою захоплюють батарею. Генерал Хрульов скаче за підмогою і, зустрівши погано озброєну будівельну роту, закликом «Благодійники мої! У багнети! За мною!» піднімає її на рукопашний бій і відкидає супротивника.
  • Смерть капітана Островського.
Командир мушкетерської роти штабс-капітан Островський ціною свого життя затримує ворога, погрожуючи підірвати барильце з порохом.
Війська та жителі полишають зруйноване місто і переправляються через бухту на Північну сторону. Солдат прощається з Севастополем і клянеться, що повернеться сюди.
  • Французькі ветерани.
Документальна зйомка: французькі учасники Кримської війни на Малаховому кургані.
  • Англійські ветерани.
Документальна зйомка: британські учасники Кримської війни на Малаховому кургані.
  • Російські ветерани.
Документальна зйомка: російські ветерани Кримської війни біля знарядь на бастіоні. Колишні рядові, унтер-офіцери і сестри милосердя по черзі підходять до камери, виблискуючи медалями — спочатку жінки, потім чоловіки, знімаючи кашкети.
У кадрі — фасад будівлі панорами «Оборона Севастополя» на Історичному бульварі. Гранітні монументи з написами «1 бастіон», «2 бастіон», меморіальні стели «4 бастіон», «Язоновскій редут», знамениті севастопольські пам'ятники — затопленим кораблям, Тотлебену, Нахімову, Корнілову.

Галерея

У ролях

Знімальна група

  • Режисери: Олександр Ханжонков, Василь Гончаров
  • Сценаристи: Василь Гончаров, Олександр Ханжонков
  • Оператори: Олександр Рилло, Луї Форестьє
  • Композитор: Георгій Козаченко, автор музики до прем'єри
  • Продюсер: Олександр Ханжонков
  • Консультант: М. Ляхов (полковник)
  • Художник: В. Фестер

Фільмування

Файл:Aleksand Hanzhokov.jpg
Олександр Ханжонков

Іноземні виробники доволі довго утримували монополію на виробництво фільмів, обмежували їх експорт в Росію і брали для прокату тільки роботи власних операторів. Проте, російське національне кіно швидко подолало десятирічне відставання від європейських кіношкіл і швидко доростає до новаторських робіт. Значне число таких великих досягнень на рахунку кіноательє Ханжонкова. Перші російські художні стрічки були екранізаціями фрагментів класичних творів російської літератури або ілюстрували епізоди з історії Імперії. До 1911 року кінематограф став одним з найпоширеніших, звичайним видовищем у великих і середніх містах Росії[2]. У Москві почала видаватися спеціальна газета «Почта Синематографа», присвячена сінематографічним театрам, яких у Росії налічувалося 1200[3].

У 1911 році при торговому домі започатковано «Науковий відділ», що займався виробництвом наукових, видових і етнографічних картин на теми географії Росії, сільського господарства, фабрично-заводської промисловості, зоології та ботаніки, фізики і хімії, медицини і так далі[4].

Стрічку називають першою у світі повнометражною (2000 м) та першим російським військовим фільмом. Ханжонков мав військовий досвід, тож був свідомим режисером, за історичною достовірністю наглядав консультант від Генерального штабу та працівники Севастопольського музею, дозвіл на використання військ було надано. Проте, це не вберегло стрічку від кількох суттєвих неточностей. Важливий епізод потоплення флоту було передано лише невеликим трафаретним макетом корабля, але, завдяки вдалому монтажу, сцена сповнилася драматизмом[5].

Потоплення російського флоту фільмувалося з катера, що знаходився на невеликій відстані від підводного човна. На човні було споруджено макет вітрильника з дошок, фанери і тканин. За сигналом, човен почав занурюватися. Дошки і фанери були підхвачені повітрям та сильним тиском, епізод не вдався. Вже у Москві було вирішено переробити сцену. Для цього оператор та режисер Петро Чардинін поїхали у Крилатське, знімати російський флот на річці Москва. Невеликий макет корабля знімали з берега, хвилі зображувалися шматками фанери. У історичній версії Оборони кораблі топила берегова батарея, але режисер вирішив використати револьвер. Коли кулі не змогли потопити корабель, Чардинін запустив у нього камінь, і сцену було знято[6].

Епізод з танцем «бариня» не був постановочним, оператор зняв акторів масових сцен в перерві між зйомками[7].

Василь Гончаров

Критикувався сучасний одяг армії, та актори головних ролей. Використовувалася сучасна зброя. Одностій іноземних військ створювався поспіхом, тому Наполеон III отримав величезний хрест Почесного Легіону, а турецькі війська були радше схожими на танцюристів[8].

Сучасною зробив картину документальний фінал, котрий схожий на театральний прийом. Військовики проходять повз камеру, ніби актори на сцені. Спектакль завершується.

У Севастополі протягом декількох днів відбувався справжній бій. Топили наш флот на тому самому місці, де дійсно ця подія відбувалася, під час оборони. Робили атаки на Малахов курган і відбивали їх, влаштовували генеральний бій на всіх бастіонах, в яких брало участь кілька тисяч чоловік і т. д. Витрачено близько 3-х тисяч розривних снарядів і все це робилося заради кінематографа, відтворюючого в точності картину оборони.[9]
Оригінальний текст (рос.)
В Севастополе в течение нескольких дней происходил настоящий бой. Топили наш флот на том самом месте, где действительно это событие совершалось, во время обороны. Делали атаки на Малахов курган и отбивали их, устраивали генеральный бой на всех бастионах, в которых участвовало несколько тысяч человек и т.д. Израсходовано около 3-х тысяч разрывных снарядов и все это делалось ради кинематографа, воспроизводящего в точности картину обороны.

Гончаров виявив себе блискучим організатором але поганим літератором. Таємниче довго він працював над сценарієм, котрий був готовий лише перед виїздом групи до Севастополя. Необхідність кожного епізоду він відстоював зі скандалами. У результаті він сам визвався вести у бій ворожі війська, одягнувши форму французького генерала та червону турецьку феску.

Саме Гончаров запрошував до Севастополя ветеранів війни, саме він знайшов композитора і вмовив його відкласти інші проекти. Композитор Козаченко не мав музичної освіти, проте був палким шанувальником своєї справи, ставши одним із піонерів музичного кіно[10].

Днями було дозволене використання сховища севастопольського музею для відтворення в картинах кінематографа епізодів оборони Севастополя. Дозволено сфотографувати історичні місця оборони в межах, що не становлять державної таємниці, і використовувати, за згодою місцевого військового начальства, групи військ для зображення батальних сцен. Днями в Севастополь приїхав з цією метою режисер історичних кінемо-картин В. М. Гончаров і оглянув 4-й бастіон, батарею Жерве, Малахів курган та інші місця, які будуть зняті для кінематографа. Для самого зображення батальних картин, отримано дозвіл використовувати цілу піхотну дивізію, фортечну і пішу артилерію, для чого начальниками фортець севастопольської артилерії замовлено вже кілька тисяч розривних снарядів. Незабаром розпочнуться підготовчі роботи саперної роти для підземних вибухів і мін. Вже приготовлені підводні човни, на яких будуть поставлені борти історичних потоплених кораблів для зйомки в картинах моментів потоплення нашого флоту. Отримані також всі костюми іноземних військ: англійських, французьких, турецьких. У газетах друкуються оголошення, що запрошують всіх живих учасників славної оборони взяти участь у цій історичній картині. Музику до картин пише Г. Казаченко.
Оригінальний текст (рос.)
На днях последовало разрешение на использование хранилища севастопольского музея для воспроизведения в картинах кинематографа эпизодов обороны Севастополя. Разрешено сфотографировать исторические места обороны в пределах, не составляющих государственной тайны, и использовать, с согласия местного военного начальства, группы войск для изображения батальных сцен. На днях в Севастополь приехал с этой целью режиссер исторических кинемо-картин В. М. Гончаров и осмотрел 4-й бастион, батарею Жерве, Малахов курган и другие места, которые будут сняты для кинематографа. Для самого изображения батальных картин, получено разрешение использовать целую пехотную дивизию, крепостную и пешую артиллерию, для чего начальниками крепостей севастопольской артиллерии заказано уже несколько тысяч разрывных снарядов. В скором времени начнутся подготовительные работы саперной роты для подземных взрывов и мин. Уже приготовлены подводные лодки, на которых будут поставлены борты исторических потопленных кораблей для съемки в картинах моментов потопления нашего флота. Получены также все костюмы иностранных войск: английских, французских, турецких. В газетах печатаются объявления, приглашающие всех оставшихся еще в живых участников славной обороны принять участие в этой воскресаемой ныне исторической картине. Музыку к картинам пишет Г. А. Казаченко.[11]

Прем'єра

Ялта. 14.XI. У Лівадії Його Величність Государ Імператор з особами імператорськї фамілії зволив бути присутнім при демонстрації кінемо-картини «Оборона Севастополя», фабрики Ханжонкова. Його Імператорська Величність зволив ощасливити Ханжонкова милостивими розпитуваннями. На виставі також були присутні особи свити і офіцери частин військ, що знаходяться в Лівадії, та імператорської яхти «Штандарт».
Оригінальний текст (рос.)
Ялта. 14.XI. В Ливадии Его Величество Государь Император с особами императорской фамилии изволил присутствовать при демонстрации кннемо-картины «Оборона Севастополя», фабрики Ханжонкова. Его Императорское Величество изволил осчастливить Ханжонкова милостивыми расспросами. На спектакле также присутствовали лица свиты и офицеры частей войск, находящихся в Ливадии, и императорской яхты «Штандарт».[12]

На прем'єрі важливі сцени озвучував хор.

Начальник канцелярії Міністерства Імператорського Двору генерал-майор Мосолов доповідав, що картина, про недоліки якої було відомо, удостоїлася без його цензури щастя бути представленою Государеві Імператор, і звістка про цю милість публікується у всіх рекламах і афішах тих театрів, які картину показують. Він повідомив, що це викликає в публіці серйозні на неї нападки[13].

Після прем'єри кінокомпанія відчувала нестачу бюджету, кошторис фільму сягнув сорока тисяч рублів. Ханжонков згадував, що за настановою директора московського Пате, почав передавати власникам кінотеатрів права на демонстрацію картини в певних губерніях і окремих районах, виключно за готівковий розрахунок, передаючи позитивні копії стрічки за ціною обробленої плівки. Успіх був колосальним, спілки кінопрокатників Москви, Ріги та Петербурга обурювалися. Фірма отримала високий прибуток.

Декілька сеансів пройшло у Великій залі консерваторії — режисер прагнув показати, як треба було показувати фільм. Консерваторія була обрана не випадково — важливою частиною «Оборони» була музика. Виявилося, що світло пюпітрів впливало на чіткість зображення, проте цього не помітила публіка: у пресі з'явилися позитивні відгуки[14].

«Оборона Севастополя» потрапила, нарешті, в нашу Рязань. По правді сказати, краще було б, якби вона зовсім сюди не потрапляла в такому вигляді, в якому вона дійшла до нас: подерта вся з масою пропусків, деякі сцени навіть зовсім відсутні, збереглися лише написи для них. Але і крім того, власне про оборону Севастополя картина дає мало уявлення. Взагалі, як і більшість сінематографічних картин російського виробництва, «Оборона Севастополя» — найчистіший лубок, за винятком дуже небагатьох сцен. Зате шуму і тріску було з надлишком[15].

Публіки на першому і другому сеансах було багато.

Оригінальний текст (рос.)
Обошедшая чуть ли не все города России, грандиозная картина «Оборона Севастополя» попала, наконец, в нашу Рязань. По правде сказать, лучше было бы, если бы она совсем сюда не попадала в таком виде, в каком она дошла до нас: изорванная, вся с массой пропусков, некоторые сцены даже совсем отсутствуют, сохранились лишь надписи для них. Но и помимо того, собственно об обороне Севастополя картина дает мало представления. Вообще, как и большинство синематографических картин русского производства, «Оборона Севастополя» — чистейший лубок, за исключением весьма немногих сцен. Зато шуму и треску было с избытком.

Публики на первом и втором сеансах была масса.

Демонструвалася в Залізничних Зборах, картина кінематографа «Оборона Севастополя» привернула багато публіки. Загалом, від картини залишилося неясне відчуття незадоволеності. У масових групах мало руху і життя. Морські знімки, як, наприклад, гибель кораблів, зроблені на дуже великій відстані. Немає зв'язку між окремими картинами[16].
Оригінальний текст (рос.)
Демонстрировавшаяся в Железнодорожном Собрании картина кинематографа «Оборона Севастополя» привлекла много публики. В общем, от картины осталось смутное чувство неудовлетворенности. В массовых группах мало движения и жизни. Морские снимки, как гибель затопляемых кораблей, произведены на слишком далеком расстоянии. Нет связи между отдельными картинами.

Критика

Фільм отримав змішані відгуки від критиків та бульварних газет. Він майже не відомий за межами Росії, тож на сайті IMDB має оцінку 5.8 від 63 користувачів. На російському Kinopoisk оцінка 6.9 сформована 334 користувачами. Занесений до списку рекомендованих кінофільмів Всеросійського державного інституту кінематографії[17].

Гуркіт гармат, море вогню, смерть з усіх боків — головний зміст кінематографічної історичної картини «Оборона Севастополя», продемонстрованої вчора у Великій залі консерваторії. Військовий і симфонічний оркестри, хор півчих доповнюють враження. На жаль, найбільш цікаві із зображених на картині епізодів не мали виразності; за браком світла все зливалося в якусь суцільну масу. Більшість написів, що характеризують зміст окремих картин, були зовсім нерозбірливими.

Мало того, у першому відділенні сталася перерва, яка тривала більше 10 хвилин. Такі ефекти викликали велике незадоволення нечисленної публіки. Свист і крики часто чулися, особливо на початку демонстрації. До недоліків слід віднести малу схожість центральних фігур картини — Нахімова та Корнілова (герої зображені велетнями, театрально жестикулюючими)[18].

Оригінальний текст (рос.)
Грохот орудий, море огня, смерть со всех сторон — главное содержание кинематографической исторической картины «Оборона Севастополя», продемонстрированной вчера в Большом зале консерватории. Военный и симфонический оркестры, хор певчих дополняют впечатление. К сожалению, наиболее интересные из изображенных на картине эпизодов не имели отчетливости; за недостатком света все сливалось в какую-то сплошную массу. Большинство надписей, характеризующих содержание отдельных картин, было совсем неразборчиво.

Мало того, в первом отделении произошел перерыв, который продолжался более 10 минут.

Такие эффекты вызывали большое неудовольствие немногочисленной публики. Свист и крики часто слышались, особенно в начале демонстрации. К недостаткам же следует отнести малое сходство центральных фигур картины — Нахимова и Корнилова (герои изображены великанами, театрально жестикулирующими).

Зроблено було все невміло, брудно, але така сила цього нового мистецтва — глядачі майже дві години з захоплюючим інтересом стежили за подіями, не дивлячись на те, що три чверті сцен були повторенням одного і того ж, грубо скроєного, грубо зшитого. Значить, в ідеї швидкої зміни вражень, значній самій по собі — криється зерно враження[19].
Оригінальний текст (рос.)
Сделано было все неумело, грязно, но такова сила этого нового искусства — зрители почти два часа с захватывающим интересом следили за представлением, несмотря на то, что три четверти сцен были повторением одного и того же, грубо скроенного, грубо сшитого. Значит, в идее быстрой смены впечатлений, значительной самой по себе — кроется зерно впечатления.
Сильно прорекламована картина […], загалом, незважаючи на природний інтерес її з історичного минулого, одноманітна і того, що могла б дати, не дала. Як кажуть, постановка картини обійшлася в 180 000 руб., А за такі гроші, безумовно, славну годину російської історії можна було б передати куди яскравіше і краще. […] Цікавий сюжет картини, великі літери на афішах, а головним чином те, що картина ця удостоїлася огляду Государя Імператора, зробили свою справу: публіки на сеансах було багато.
Оригінальний текст (рос.)
Сильно прорекламированная картина […], в общем, несмотря на естественный интерес ее по историческому прошлому, однообразна и того, что могла бы дать, не дала. Как говорят, постановка картины обошлась в 180 000 руб., а за такие деньги, безусловно, славную годину русской истории можно было бы передать куда ярче и лучше. […] Интересный сюжет картины, большие буквы на афишах, а главным образом то, что картина эта удостоилась обозрения Государя Императора, сделали свое дело: публики на сеансах было много.[20]

Примітки

  1. Энциклопедия отечественного кино
  2. Гинзбург С. С. Кинематография дореволюционной России. — (Второе издание). — М.: Аграф, 2007. — С. 176–177. — ISBN 978-5-7784-0247-8.
  3. Биржевые ведомости", 8 апреля (26 марта) 1908 года (вечерний выпуск)
  4. Светлана Сковородникова. Научный отдел Акционерного общества «А.Ханжонков и Ко». «Киноведческие записки» Номер 64 (2003).
  5. СОБОЛЕВ Р. Люди и фильмы русского дореволюционного кино. М.: Искусство, 1961. С. 27-36
  6. ФОРРЕСТЬЕ Л. Великий немой. (Воспоминания кинооператора). М., 1945. С. 49—50
  7. КиноПоиск/
  8. Голос Земли. (СПб.). 1912. № 51. 2 марта
  9. «Петербургская газета». — 8 июля (25 июня) 1911 года
  10. ХАНЖОНКОВ А. Первый русский кинорежиссер // Кино и время. М., 1960. Вып. 1
  11. «Россия» (СПб). - 24 (11) июня 1911 года
  12. Русское Слово. 1911. 15 ноября
  13. Начальник канцелярии Министерства Императорского Двора генерал-майор А.Л. Мосолов — Министру Министерства Императорского Двора Б.В. Фредериксу; 11.IV.1912. — ЦГИА СПб. Ф. 412. Он. 49. Ед. хр. 969. Л. 52.
  14. ХАНЖОНКОВ А. Первые годы русской кинематографии. М., 1937
  15. Рязанский Вестник. 1912. № 53. 6 марта
  16. Харбинский Вестник. 1912. № 2402. 4 марта
  17. Список составлен на основании рекомендаций по просмотру фильмов от преподавателей продюсерского факультета ВГИКа. Источник: www.shyan.ru
  18. Русское Слово. 1911. 23 ноября
  19. П. Нилус. Новый вид искусства // Сине - Фоно. 1912. № 9 - 11
  20. Кубанские областные ведомости (Екатеринодар). 1912. 11 янв.

Посилання

  • Оборона Севастополя (фільм) на сайті AllMovie (англ.) 0/10 stars
  • Оборона Севастополя на сайті Kinopoisk 6.9/10 stars
  • Оборона Севастополя на сайті IMDb (англ.) 5.8/10 stars
  • Page mentioning the film (рос.).
  • Оборона Севастополя на сайті YouTube