Таязура-клинохвіст велика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Таязура-клинохвіст велика

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Зозулеподібні (Cuculiformes)
Родина: Зозулеві (Cuculidae)
Рід: Таязура-клинохвіст (Dromococcyx)
Вид: Таязура-клинохвіст велика
Dromococcyx phasianellus
(Spix, 1824)
Ареал виду
Ареал виду
Синоніми
Macropus phasianellus Spix, 1824
Geophilus jasijatere W. Bertoni, 1901
Dromococcyx rufigularis Lawrence, 1867
Посилання
Вікісховище: Dromococcyx phasianellus
Віківиди: Dromococcyx phasianellus
ITIS: 554795
МСОП: 22684452
NCBI: 78206

Таязу́ра-клинохві́ст велика[2] (Dromococcyx phasianellus) — вид зозулеподібних птахів родини зозулевих (Cuculidae)[3]. Мешкає в Мексиці, Центральній і Південній Америці[4].

Опис[ред. | ред. код]

Велика таязура-клинохвіст (Панама)
Велика таязура-клинохвіст

Довжина птаха становить 33-41 см. Виду не притаманний статевий диморфізм. Верхня частина тіла темно-попелясто-бура, нижня частина тіла блідо-охриста, груди поцятковані темними плямками. На голові короткий рудувато-коричневий чуб. Хвіст довгий, широкий, східчастий. Голос — два коротких посвисти, другий з яких має більш високий тон, за якими іде коротка трель "Вііі! Вііі! Віірр-р-р!".

Поширення і екологія[ред. | ред. код]

Великі таязури-клинхвости поширені від Мексики до Панами, в Колумбії і північній Венесуелі та від південної Колумбії і Еквадору до східної Бразилії, Парагваю і північно-східної Аргентини. Вони живуть в підліску густих вологих і сухих тропічних лісів та галерейних лісів, на висоті до 1600 м над рівнем моря. Великі таязури-клинхвости ведуть наземний спосіб життя, уникають відкритих просторів. Живляться кониками, цикадами, жуками та іншими комахами, іноді також дрібними ящірками, зміями і пташенятами. Птахи змітають верхній шар опалого листя своїм широким, віялоподібним хвостом, видаючи при цьому брязкітливі звуки, тріпочучи крилами і клацаючи дзьобом. Імовірно, таким чином великі таязури-клинхвости намагаються налякати потенційну здобич, яку потом можна схопити.

Сезон розмноження в Мексиці триває з березня по серпень, в цей час самці співають. В штаті Оахака гніздування триває з квітня по червень, в Панамі з середині квітня по липень, тобто на початку сезону дощів. Самці реагують на спів інших самців зустрічним співом або демонстраційною поведінкою, розправляючи крила і підіймаючи чуб.

Великим таязурам-клинхвостам притаманний гніздовий паразитизм. Зокрема, вони підкладають яйця в гнізда бієнтевіо, світлогорлим мухоїдам, панамським пікоплано, рябим віюдитам, смугастим сорокушам та іншим горобцеподібним птахам.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Dromococcyx phasianellus: інформація на сайті МСОП (версія 2021.3) (англ.) 06 серпня 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Turacos, bustards, cuckoos, mesites, sandgrouse. World Bird List Version 12.1. International Ornithologists' Union. Процитовано 06 серпня 2022.
  4. Erritzøe, Johannes; Mann, Clive F.; Brammer, Frederik; Fuller, Richard A. (2012). Cuckoos of the World. Helm Identification Guides. Christopher Helm. ISBN 978-0713660340.