Текстовий процесор богів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Текстовий процесор богів»
Автор Стівен Кінг
Назва мовою оригіналу англ. Word Processor of the Gods
Мова англійська
Жанр оповідання
Видавництво Playboy Enterprisesd
Видано 1983
Видано українською 1994
Перекладач(і) Віктор Колечко
Попередній твір Пліт
Наступний твір Чоловік, який ніколи не тиснув рук

«Текстовий процесор богів» або «Текстовий процесор» (англ. Word Processor of the Gods) — оповідання американського письменника Стівена Кінга в жанрі гуманітарної фантастики, опубліковане в журналі «Playboy» за січень 1983 під назвою «Текстовий процесор». Пізніше, в 1985 році зі зміненою назвою твір увійшов до авторського збірника «Команда скелетів».

Історія написання[ред. | ред. код]

Основа історії прийшла Кінгу після покупки текст-процесора[а 1]. Ідея машини, що створює і нищить матеріальні предмети, з'явилася у письменника, що зазнає симптоми отруєння, як спосіб позбавлення від лихого самопочуття. Ряд літературних критиків прихильно сприйняли твір, похваливши головного персонажа і оптимістичний фінал. Інші рецензенти вважали, що письменник не сприймає написане всерйоз, а щасливе закінчення має певну двозначність.

Сюжет[ред. | ред. код]

Річард Хагстром (англ. Richard Hagstrom) не любив своїх дружину Ліну і сина Сета, вони давно стали йому чужими і хотіли від нього тільки грошей. У Річарда був старший брат Роджер, який в молодості відбив у Річарда дівчину Белінду, одружився з нею, але не цінував ні її, ні сина Джона — розумного і талановитого хлопця. До нещастя для Річарда, вони нещодавно загинули в автокатастрофі, за кермом був п'яний Роджер. Після смерті Джона з'ясувалося, що він готував для свого дядька на день народження подарунок — саморобний текст-процесор.

Річард перевозить комп'ютер до себе і виявляє, що він володіє незвичайною властивістю. Набрані на ньому твердження стають реальністю, а набрані і видалені — безслідно з реальності зникають. Спочатку Хагстром створює таким чином деяку кількість золотих монет. Потім він «викреслює» свого сина Сета. Вийшовши з кімнати, Річард виявляє повну відсутність будь-яких слідів його існування. Нарешті він позбавляється цим способом від дружини Ліни, і воскрешає загиблого племінника Джона і його матір Белінду, але вже як своїх дружину і сина. Після цього комп'ютер згорає від перевантаження.[1]

Переклади українською[ред. | ред. код]

  • Стівен Кінґ. Текстовий процесор. Переклад з англійської: Віктор Колечко. Київ: журнал "Всесвіт".1994, № 5-6[2].

Екранізації[ред. | ред. код]

Оповідання було екранізовано як один з епізодів телесеріалу «Казки з темного боку»[а 2][3].

Виноски[ред. | ред. код]

  1. У 1980-ті так називали примітивні, за сучасними мірками, комп'ютери, призначені лише для набору і друку тексту.
  2. 8 серія 1 сезону. Серія називається «Word Processor of the Gods».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Эрлихман Вадим. Король тёмной стороны. Стивен Кинг в Америке и России. — Санкт-Петербург : Амфора, 2006. — С. 155, 172. — 386 с. — 3000 екз. — ISBN 5-367-00145-9.
  2. «Всесвіт», журнал, Випуск № 5-6 (укр.). Київ. травень-червень 1994. с. 182—194.
  3. "Tales from the Darkside" The Word Processor of the Gods (TV Episode 1984) ⭐ 7.1 | Comedy, Drama, Fantasy (амер.), процитовано 1 травня 2024