Хвороби акваріумних риб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

На цій сторінці представлений перелік найпоширеніших хвороб акваріумних риб.

Найдієвішим засобом проти можливого спалаху захворювань акваріумних риб — профілактика. При дотриманні оптимальних умов утримування риб, уважному й дбайливому ставленні до них можна уникнути захворювань або хоча б своєчасно локалізувати їх. Якщо риби все ж таки захворіли, необхідно правильно визначити вид хвороби та негайно розпочати лікування. Точна діагностика дозволить успішніше провести лікування.

Наука про хвороби риб — іхтіопатологія — розділяє їх на заразні інфекційні та інвазійні, а також незаразні. Збудниками інфекційних хвороб є віруси, бактерії і гриби. Інвазійні хвороби виникають в результаті інвазії — нападу на організм риби паразитів тваринного походження — хвороботворних інфузорій, кишковопорожнинних і червів. Деякі дрібні ракоподібні також можуть паразитувати на тілі риб. Виникнення незаразних хвороб у більшості випадків пов'язане з порушенням оптимальних умов утримування риб в акваріумі або неправильним поводженням з ними[1].

Одним із найпопулярніших видів для технічного обслуговування акваріумів є активоване вугілля, це також один із найефективніших абсорбентів. При цьому, використання активованого вугілля в прісному або морському акваріумі викликає суперечки[2].

Інфекційні хвороби[ред. | ред. код]

Водянка у золотої рибки

Збудниками інфекційних хвороб є віруси, бактерії і гриби. Для лікування цієї групи хвороб застосовують різноманітні лікувальні препарати[3].

Бактеріальні[ред. | ред. код]

Грибкові і вірусні[ред. | ред. код]

Інвазійні хвороби[ред. | ред. код]

Молода боція клоун, уражена іхтіофтіріозом

Паразити часто потрапляють в акваріум разом з кормом чи погано продезинфікованим інвентарем. Такі різновиди живого корму, як циклоп і коловертка, можуть бути проміжними хазяями паразитів-збудників хвороб[4].

Лікувальні методи при інвазійних хворобах збігаються з процедурами, що застосовуються при інфекційних захворюваннях (за винятком, зрозуміло, використовуваного препарату і дозувань). Основними методами лікування є: дезінфекція акваріума, дотримання карантину, ванночки, лікарські добавки до корму і препарати для додавання у воду акваріума[5].

Залежно від збудника, інвазійні хвороби поділяються на:

Незаразні хвороби[ред. | ред. код]

Виникнення незаразних хвороб у більшості випадків пов'язане з порушенням оптимальних умов утримування риб в акваріумі або неправильним поводженням з ними. Лікування цих хвороб повинно бути спрямоване на усунення чинника, що негативно діє на риб[6].

Лікування хвороб[ред. | ред. код]

Загалом лікування хворих риб здійснюється переважно трьома способами: в загальному акваріумі, в окремій посудині та індивідуально (лікувальними примочками). Поширеним і найефективнішим є лікування в окремій посудині. При короткому його курсі на збудника хвороби згубно діє лікувальний розчин високої концентрації.

Профілактика хвороб[ред. | ред. код]

Профілактика має важливе значення для попередження захворювань акваріумних риб, які часто виникають у результаті порушень правил утримування чи занесення інфекцій ззовні. З метою збереження здоров'я ваших водних улюбленців рекомендується дотримуватися таких правил:

  • систематично проводити щотижневе чищення акваріума в поєднанні із заміною в середньому 1/10 об'єму води, не допускати його перенаселення[7];
  • не поміщати в акваріум предметів, які можуть викликати отруєння або травми риб;
  • строго стежити за якістю корму і забезпечувати правильне його зберігання;
  • дотримуватися режиму годування (два рази на день), не залишати на тривалий час риб голодними і не допускати їх перегодовування;
  • підтримувати в акваріумі оптимальну температуру, рекомендовану для конкретних видів риб, виключити можливість різких її перепадів і переохолодження;
  • забезпечувати надійне транспортування риб;
  • у зимовий час використовувати термоємності, а для великих риб і великої кількості мальків — спеціальні переносні утеплені ящики;
  • новопридбаних риб піддавати карантину, помістивши їх у відведений для цього відсадник, заповнений водою з діючого акваріуму; щоб не влаштовувати окремого обігріву, дрібних риб можна поміщати в скляну банку і пускати її плавати в акваріум;
  • інвентар (сачки, сифони тощо), яким обслуговувалися хворі або карантинні риби, необхідно ретельно дезінфікувати (марганцівкою, риванолом, кухонною сіллю, кип'ятінням), перш ніж використовувати його для здорових риб;
  • щоб уникнути вистрибування риб з акваріума, його необхідно накрити склом або сіткою, забезпечивши вільний доступ повітря;
  • при лікуванні риб медикаментами і хімічними препаратами строго дотримувати дозування, щоб не допустити отруєння.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Antychowicz, Jerzy (1990). Choroby ryb akwariowych. Warszawa: Państwowe Wydaw. Rolnicze i Leśne. ISBN 83-09-01449-X. OCLC 749420823.
  2. Activated Carbon In Aquarium | Aquariums Life. web.archive.org. 2 травня 2015. Архів оригіналу за 2 травня 2015. Процитовано 5 липня 2021.
  3. Prost, Maria (1989). Choroby ryb : podręcznik akademicki (вид. Wyd. 2, popr. i uzup). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. ISBN 83-09-01335-3. OCLC 749289583.
  4. Category:Diseases - The Free Freshwater and Saltwater Aquarium Encyclopedia Anyone Can Edit - The Aquarium Wiki. web.archive.org. 13 травня 2015. Архів оригіналу за 13 травня 2015. Процитовано 5 липня 2021.
  5. How To Quarantine Aquarium Fish And Invertebrates | Aquariums Life. web.archive.org. 15 червня 2015. Архів оригіналу за 15 червня 2015. Процитовано 5 липня 2021.
  6. Alderton, David (2005). Encyclopedia of aquarium & pond fish (вид. 1st American ed). New York: Dorling Kindersley. ISBN 0-7566-0941-0. OCLC 58012653. Архів оригіналу за 13 лютого 2007. Процитовано 5 липня 2021.
  7. Aquarium Plants Deficiency | Aquariums Life. web.archive.org. 21 квітня 2015. Архів оригіналу за 21 квітня 2015. Процитовано 5 липня 2021.