Цілком незв'язний простір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У топології цілком незв'язним простором називається топологічний простір, який не має нетривіальних зв'язаних підмножин. У будь-якому топологічному просторі порожня множина і одноточкові множини є зв'язаними. У цілком незв'язаному просторі вони є єдиними зв'язаними підмножинами.

Важливим прикладом цілком незв'язаного простору є множина Кантора. Іншим прикладом, що відіграє ключову роль в алгебричній теорії чисел, є поле p-адичних чисел .

Означення[ред. | ред. код]

Топологічний простір X називається цілком незв'язним, якщо усі його компоненти зв'язності X є одноточковими множинами.

Подібними є так звані цілком відокремлювані простори для яких всі квазікомпоненти є одноточковими множинами. Іншими словами для будь-яких двох точок простору існує відкрито-замкнута множина, що містить лише одну із двох точок (доповнення цієї множини буде відкрито-замкнутою множиною, що містить лише іншу точку).

Приклади[ред. | ред. код]

Властивості[ред. | ред. код]

Конструювання незв'язного простору[ред. | ред. код]

Нехай — довільний топологічний простір. Нехай тоді і тільки тоді, коли (де позначає максимальну зв'язану підмножину, що містить ). Очевидно, відношення є відношенням еквівалентності, отже можна побудувати відповідний факторпростір Топологія на природним чином визначається топологією на а саме, відкритими підмножинами є ті множини класів еквівалентності, прообраз яких при відображенні факторизації є відкритим в

Простір є цілком незв'язним. Справді, позначимо — відображення факторизації і припустимо, що не є цілком незв'язним. Тобто існує компонента зв'язності що містить дві різні точки і . Як компонента зв'язності є замкнутою множиною, як і множина що містить компоненти і . Оскільки і є різними компонентами зв'язності, то не є зв'язаною множиною і тому існують дві відкриті непусті підмножини із пустим перетином для яких

Також , оскільки якщо тоді для деякого . Тобто і належать одній компоненті зв'язності . Оскільки і , то і .

Відповідно де , є непустими відкритими множинами із пустим перетином. Тобто не може бути зв'язаною множиною.

Також виконується універсальна властивість: якщо є неперервним відображенням у цілком незв'язний простір, то воно єдиним чином задається у вигляді де відображення є неперервним, а — відображення факторизації.

Література[ред. | ред. код]

  • Willard, Stephen (2004), General topology, Dover Publications, ISBN 978-0-486-43479-7, MR 2048350