500-річчя Реформації (монета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
500-річчя Реформації
Україна Україна
Номінал 5 гривень
Маса 16,54 г
Діаметр 35,0 мм
Гурт рифлений
Метал нейзильбер
Роки карбування 2017
Аверс
Аверс
Реверс
Реверс

«500-рі́ччя Реформáції» — ювілейна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України, присвячена важливому явищу європейської культури — 500-річчю Реформації. Формальний початок релігійно-суспільного руху в Європі XVI — середини XVII століть пов'язують із виступом німецького реформатора, доктора богослов'я Віттенберзького університету Мартіна Лютера, який у 1517 році оприлюднив свої знамениті 95 тез, що були націлені проти практики продажу індульгенцій (звільнення від гріха, дароване Церквою) та наголошували, що людина досягає «спасіння душі» (або «виправдання») не через церкву та її обряди, а за допомогою віри, дарованої їй безпосередньо Богом. Вплив Реформації на українських землях виявився у демократизації церкви, наближенні її до народу, процесі створення національних шкіл, друкарень, перекладу Біблії та богослужбових книг живою українською мовою. 

Монету введено в обіг 15 вересня 2017 року. Вона належить до серії «Інші монети».

Особливістю монети є те, що на ній не зазначено рік карбування.

Опис монети та характеристики[ред. | ред. код]

Номінал грн. Метал Маса, г Діаметр, мм Якість

виготовлення

Гурт Тираж, штук
5 нейзильбер 16,54 35,0 спеціальний анциркулейтед рифлений 40 000

Аверс[ред. | ред. код]

На аверсі монети розміщено: угорі — малий Державний Герб України, під яким написи: «УКРАЇНА/ 5 ГРИВЕНЬ»; на дзеркальному тлі — хрест, ліворуч — стилізований аркуш розгорнутої Біблії, переклад якої німецькою мовою зробив Мартін Лютер, із декоративною закладкою з українським орнаментом, що символізує причетність України до загальноєвропейського процесу творення нової церкви. Праворуч від хреста розміщено п'ять тез, які є квінтесенцією цієї теології: «ТІЛЬКИ/ПИСАННЯ/ ТІЛЬКИ/ВІРА/ ТІЛЬКИ/БЛАГОДАТЬ/ ТІЛЬКИ/ХРИСТОС/ ТІЛЬКИ/БОГОВІ СЛАВА»; логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (унизу праворуч).

Реверс[ред. | ред. код]

На реверсі монети розміщено: на червоно-чорному тлі (використано тамподрук), що символізує драматизм того часу, розп'яття, праворуч — Мартін Лютер, який тримає в руці аркуш зі своїми тезами, та написи: «МАРТІН/ ЛЮТЕР» (угорі), «500 РОКІВ/ РЕФОРМАЦІЇ» (вертикально ліворуч).

Автори[ред. | ред. код]

Будівля Національного банку України

Вартість монети[ред. | ред. код]

Під час введення монети в обіг у 2017 році, Національний банк України реалізовував монету через свої філії за ціною 43 гривні.

Фактична приблизна вартість[1] монети, з роками змінювалася так:

Рік 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Ціна, грн. 145 125 115 125 150 370

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Станом на квітень кожного року. Архів оригіналу за 15 жовтня 2017. Процитовано 15 жовтня 2017.

Посилання[ред. | ред. код]