Ikaria wariootia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ikaria wariootia
Час існування: едіакарій,
555 млн років тому

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Двобічно-симетричні (Bilateria)

Нефрозої (Nephrozoa)

Рід: Ikaria
Evans et al, 2020
Вид: І. wariootia
Ikaria wariootia
Evans et al, 2020

Ikaria wariootia — викопний вид двобічно-симетричних організмів, що існував в едіакарському періоді. Понад 100 скам'янілих зразків цієї тварини знайдені в Південній Австралії .

Відкриття і назва[ред. | ред. код]

Скам'янілі зразки Ikaria були знайдені в едіакарських відкладах Південної Австралії, вік яких оцінюють у 555 млн років — приблизно на 14 мільйонів років раніше кембрійського періоду, коли стався кембрійський вибух і двобічно-симетричні значно поширилися. Рештки Ikaria виявлені в дрібнозернистих пісковиках, у двох фаціїях. У 2020 році група палеонтологів під керівництвом Скотта Еванса назвала і описала новий вид — Ikaria wariootia. Родова назва з мови адняматана — мови аборигенів Австралії, перекладається як «місце зустрічі» і є місцевою назвою гірського амфітеатру Вілпена-Паунд. Така назва була вибрана на честь корінних жителів, які споконвіку населяли ці місця. Видова назва стосується типового місцезнаходження — Варіута-Крік (Warioota Creek)[1] .

Опис[ред. | ред. код]

Автори роботи описали Ikaria як дрібний, простий організм з передньо-заднім диференціюванням. Вони визначили, що розмір і морфологія тварини відповідають опису організму, який залишив ланцюжки слідів Helminthoidichnites, що свідчить про рухливість і зміщення відкладень, оскільки цей іхнотаксон знаходять стратиграфічно нижче класичних едіакарських організмів. Ikaria сягала 3-7 мм завдовжки, з виразними передньою і задньою частинами з отворами на кожному кінці[1].

Тварина переміщалася в тонких шарах насиченого киснем піску на дні океану[2], розшукуючи їжу і залишаючи виразні сліди. Припускають, що вона рухалася скорочуючи м'язи. Подібний рух спостерігають у хробаків. Також тварина могла повертати в різні боки[1]

Значення[ред. | ред. код]

Відкриття Ikaria примітно тим, що, хоча давно передбачалося, що двобічно-симетричні еволюціонували в едіакарії, до кембрію (наприклад, Temnoxa і Kimberella), оскільки в ту епоху вони вже були досить різноманітні, проте переважна більшість едіакарської біоти сильно відрізняється від тварин, які стали домінувати на Землі в кембрії і до наших днів. Ikaria ж, навпаки, дуже легко розпізнається і діагностується насамперед завдяки своїй дуже простій морфології[1].

Крім цього, автори опису назвали Ikaria потенційно найдавнішою описаною білатерією[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Evans S. D., Hughes I. V., Gehling J. G., Droser M. L. Discovery of the oldest bilaterian from the Ediacaran of South Australia // Proceedings of the National Academy of Sciences. — 2020. — Vol. 202001045, (3). — DOI:10.1073/pnas.2001045117.
  2. Ancestor of all animals identified in Australian fossils. University of California — Riverside. Архів оригіналу за 25 березня 2020. Процитовано 26 березня 2020.

Посилання[ред. | ред. код]