Thymus groenlandicus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Thymus groenlandicus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Чебрець (Thymus)
Вид:
T. groenlandicus
Біноміальна назва
Thymus groenlandicus

Thymus groenlandicus (чебрець ґренландський) — вид рослин родини глухокропивові (Lamiaceae), ендемік Ґренландії.

Опис[ред. | ред. код]

Напівчагарничок з тонкими стовбурками. Квітконосні гілки (1)2–5 см заввишки, під суцвіттям і на всьому верхньому міжвузлі кругом запушені вниз нахиленими волосками ≈ 0.5–1 мм довжиною, нижче — більш короткими, вниз відігнутими, буро-пурпуруватими. Стеблові листки на квітконосних гілках в числі 3–7 пар, еліптичні, 3.5–8 × 1–2.7 мм, з клиноподібною основою, яка переходить в нерізко виражений черешок, який навіть у нижніх листків не довше половини пластинки; на верхівці тупі, рідше тупуваті, з двома, рідше трьома парами товстуватих, сильно виражених на нижньому боці пластинки бічних жилок і великими, добре помітними точковими залозками; на краю до середини, нижче або вище (верхні) з віями ≈ 1–1.5 мм завдовжки, на поверхні знизу, зверху або з обох сторін розсіяно волосисті до майже або зовсім голих; низові листочки довгасто-еліптичні, ≈ 2.5 мм × 0.7 мм, з малопомітним черешком; приквіткове листя від еліптичних до обернено-яйцюватих, з малопомітним черешком або сидячі, пурпуруваті; листки на безплідних пагонах до 3.3 мм ушир, іноді майже округлі[1].

Суцвіття головчате, нерідко з коротко-відсунутим додатковим кільцем; приквітки лінійно-ланцетні, ≈ 1–1.5 мм × 0.2 мм, плівчасті, густо-війчасті; квітконіжки ≈ 1–1.5 мм довжиною, відстовбурчено-волосисті; чашечка трубчасто-дзвонова, 4–4.5 мм довжиною, знизу відстовбурчено-волосиста, зверху гола; зубчики верхньої губи чашечки ланцетні, на краю густо війчасті; віночок ≈ 6 мм завдовжки, ліловий. Квітує у липні й серпні[1].

Описаний з Ґренландії Ронігером Thymus arcticus, нині — Thymus praecox subsp. britannicus (Ronniger) Holub належить до іншої секції, тому не близький до Th. groenlandicus. У Ґренландії, отже зростає два види чебреців. Th. groenlandicus безсумнівно дуже близький до Thymus serpyllum L., від якого різниться меншими, в середньому, і волосистими листками, а точкові залозки на них виділяються чіткіше; зубчики верхньої губи чашечки на краю густо війчасті[1].

Поширення[ред. | ред. код]

Ендемік Гренландії[2][3][4].

Зростає у кам'янистій тундрі узбережжя, південно-західна Ґренландія, 61°33' пн.ш.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Клоков, 1973, с. 170.
  2. The Plant List. Архів оригіналу за 29 серпня 2021. Процитовано 02.10.2018. (англ.)
  3. Catalogue of Life. Архів оригіналу за 2 жовтня 2018. Процитовано 02.10.2018. (англ.)
  4. Plants of the World Online — Kew Science. Архів оригіналу за 29 серпня 2021. Процитовано 02.10.2018. (англ.)
  5. Клоков, 1973, с. 24.

Джерела[ред. | ред. код]