Клонідин: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
{{Медпопередження}}
{{Медпопередження}}
'''Клонідин''' (Клофелін, Clophelinum)&nbsp;— 2(2,6-Діхлорфеніламіно-імідазоліну гідрохлорид)<ref> [http://dic.academic.ru/dic.nsf/meditem/896 Словник медичних препаратів. 2005.] </ref>;&nbsp;— лікарський засіб, [[Антигіпертензивні препарати|гіпотензивний препарат]] групи похідних [[імідазоліну]] а, стимулятор α2-[[адренорецептор]] ів і центральних [[імідазолінових рецепторів]]. Широко використовується при лікуванні [[артеріальна гіпертензія|артеріальної гіпертензії]].
'''Клонідин''' (Клофелін, Clophelinum)&nbsp;— 2-(2,6-Діхлорфеніламіно-імідазоліну гідрохлорид)<ref> [http://dic.academic.ru/dic.nsf/meditem/896 Словник медичних препаратів. 2005.] </ref>;&nbsp;— лікарський засіб, [[Антигіпертензивні препарати|гіпотензивний препарат]] групи похідних [[імідазолін]]у, стимулятор α2-[[адренорецептор]]ів і центральних [[імідазоліновs рецепторb|імідазолінових рецепторів]]. Широко використовується при лікуванні [[артеріальна гіпертензія|артеріальної гіпертензії]].


Білий кристалічний порошок. Розчинний у воді, важкорозчинний&nbsp;— в спирті.
Білий кристалічний порошок. Розчинний у воді, важкорозчинний в спирті.


Завдяки впливу на ЦНС, препарат має болезаспокійливий ефект.
Завдяки впливу на ЦНС, препарат має деяких знеболюючий ефект.
Важливою особливістю клонідину є також його здатність зменшувати (і знімати) соматовегетативних прояви опіатної та алкогольної абстиненції. Зменшується почуття страху, поступово проходять серцево-судинні та інші розлади. Вважають, що ці явища в значній мірі обумовлені зниженням центральної адренергічної активності, що настає при порушенні клонідином α2-адренорецепторів гальмівних нейронів. Результатом пригнічуючого впливу клонідину на ЦНС є також седативний і снодійний ефекти, а також зниження температури тіла.
Важливою особливістю клонідину є також його здатність зменшувати (і знімати) соматовегетативних прояви опіатної та алкогольної абстиненції. Зменшується почуття страху, поступово проходять серцево-судинні та інші розлади. Вважають, що ці явища значною мірою обумовлені зниженням центральної адренергічної активності, що настає при порушенні клонідином α2-адренорецепторів гальмівних нейронів. Результатом гальмівного впливу клонідину на ЦНС є також седативний і снодійний ефекти, а також зниження температури тіла.


Клонідин застосовують як антигіпертензивний засіб при різних формах гіпертонічної хвороби і для купірування гіпертонічних кризів, а в офтальмологічній практиці&nbsp;— для консервативного лікування хворих первинною відкритокутовою глаукомою. Проте останнім часом широта застосування його значно звужена.
Клонідин застосовують як антигіпертензивний засіб при різних формах гіпертонічної хвороби і для купірування гіпертонічних кризів, а в офтальмологічній практиці&nbsp;— для консервативного лікування хворих первинною відкритокутовою глаукомою. Останнім часом з появою інших засобів клонідин застосовують рідше.
Згідно дослідження Alain Vuylsteke та співавторів, у [[Європа|Європі]] як перший внутрішньовинний препарат при артеріальній гіпертензії клонідин застосовують периопераційно (до, під час і після операції) у 28&nbsp;% випадків, у відділеннях інтенсивної терапії&nbsp;— у 14&nbsp;% випадків<ref name="">{{cite web|url=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3388647/|title=Characteristics, practice patterns, and outcomes in patients with acute hypertension: European registry for Studying the Treatment of Acute hyperTension (Euro-STAT)|date=16 листопада 2011 |publisher=Crit Care on [[PubMed|PubMed Central]] |lang=en|accessdate=26 листопада 2016 |author=Vuylsteke at all.|archiveurl= |archivedate=|мертвий-url=no}}</ref>.
== Кримінальне застосування ==
== Кримінальне застосування ==

Клофелін став сумно відомим через те, що його часто застосовують злочинці у своїх цілях: при його додаванні в алкоголь можна швидко приспати жертву, а потім обшукати і пограбувати (вкрасти) гроші і цінні речі. Це часто закінчувалося смертю жертви. Відомо безліч випадків такого використання клофеліну повіями стосовно своїх клієнтів (виник спеціальний термін «клофелінниці»), а також, навпаки, коли його застосовують клієнти повій щодо самих повій.
У 1980&nbsp;— 1990-х роках очні каплі (за рахунок високої концентрації речовини) застосовувались у кримінальних цілях із снодійною метою. Зокрема були випадки використання клонідину повіями стосовно клієнтів (виник спеціальний термін «клофелінниці»), клієнтів щодо повій, різноманітні грабіжники (у поїздах, люди, що видають себе за таксистів). Періодично траплялись смертельні випадки. На даний момент у зв'язку з суворішим обігом даної форми випуску (на даний момент в Україні не зареєстрована взагалі) частота отруєння суттєво зменшилась. У таблетованій та ін'єкційній формі дозування значно менше<ref>Клиническая токсикология детей и подростков, в 2 томах, под ред. Марковой И. В., Афанасьева И. В., Цыбулькина Э. 1999 г. Т2, р 1.4.</ref>.
В злочинних цілях клофелін застосовують також таксисти[2], пропонують напідпитку пасажирам «догнатися» (випити ще), викрадачі людей та інші злочинці.


== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 14:24, 26 листопада 2016

Клонідин (Клофелін, Clophelinum) — 2-(2,6-Діхлорфеніламіно-імідазоліну гідрохлорид)[1]; — лікарський засіб, гіпотензивний препарат групи похідних імідазоліну, стимулятор α2-адренорецепторів і центральних імідазолінових рецепторів. Широко використовується при лікуванні артеріальної гіпертензії.

Білий кристалічний порошок. Розчинний у воді, важкорозчинний в спирті.

Завдяки впливу на ЦНС, препарат має деяких знеболюючий ефект. Важливою особливістю клонідину є також його здатність зменшувати (і знімати) соматовегетативних прояви опіатної та алкогольної абстиненції. Зменшується почуття страху, поступово проходять серцево-судинні та інші розлади. Вважають, що ці явища значною мірою обумовлені зниженням центральної адренергічної активності, що настає при порушенні клонідином α2-адренорецепторів гальмівних нейронів. Результатом гальмівного впливу клонідину на ЦНС є також седативний і снодійний ефекти, а також зниження температури тіла.

Клонідин застосовують як антигіпертензивний засіб при різних формах гіпертонічної хвороби і для купірування гіпертонічних кризів, а в офтальмологічній практиці — для консервативного лікування хворих первинною відкритокутовою глаукомою. Останнім часом з появою інших засобів клонідин застосовують рідше. Згідно дослідження Alain Vuylsteke та співавторів, у Європі як перший внутрішньовинний препарат при артеріальній гіпертензії клонідин застосовують периопераційно (до, під час і після операції) у 28 % випадків, у відділеннях інтенсивної терапії — у 14 % випадків[2].

Кримінальне застосування

У 1980 — 1990-х роках очні каплі (за рахунок високої концентрації речовини) застосовувались у кримінальних цілях із снодійною метою. Зокрема були випадки використання клонідину повіями стосовно клієнтів (виник спеціальний термін «клофелінниці»), клієнтів щодо повій, різноманітні грабіжники (у поїздах, люди, що видають себе за таксистів). Періодично траплялись смертельні випадки. На даний момент у зв'язку з суворішим обігом даної форми випуску (на даний момент в Україні не зареєстрована взагалі) частота отруєння суттєво зменшилась. У таблетованій та ін'єкційній формі дозування значно менше[3].

Примітки

  1. Словник медичних препаратів. 2005.
  2. Vuylsteke at all. (16 листопада 2011). Characteristics, practice patterns, and outcomes in patients with acute hypertension: European registry for Studying the Treatment of Acute hyperTension (Euro-STAT) (англ.). Crit Care on PubMed Central. Процитовано 26 листопада 2016.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  3. Клиническая токсикология детей и подростков, в 2 томах, под ред. Марковой И. В., Афанасьева И. В., Цыбулькина Э. 1999 г. Т2, р 1.4.

Посилання