Піп (медицина): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Створено шляхом перекладу сторінки «Positive end-expiratory pressure»
(Немає відмінностей)

Версія за 19:20, 2 грудня 2020

Позитивний тиск при закінченні видиху (ПІП, PEEP ) - це тиск у легенях (альвеолярний тиск) вище атмосферного тиску (тиск поза тілом), який існує в кінці видиху.[1] Два типи ПІП - це зовнішній (PEEP, що застосовується вентилятором) і внутрішній (PEEP, спричинений неповним видихом). Тиск, який застосовується або збільшується під час вдиху, називається підтримкою тиску.

Внутрішній ПІП (авто)

Автоматичний (внутрішній) ПІП (auto-PEEP, Intrinsic PEEP) - неповне закінчення видиху до початку наступного вдиху викликає поступове захоплення повітря (гіперінфляція). Це накопичення повітря збільшує альвеолярний тиск при закінченні видиху, що називається авто-ПІП.

Авто-ПІП зазвичай розвивається при збільшенні хвилинної вентиляції (гіпервентиляція), обмеженні потоку видиху (перекриті дихальні шляхи) та опорі видиху (звуження дихальних шляхів).

Після виявлення авто-ПІП слід вжити заходів для зупинки або зменшення наростання тиску. Коли авто-ПІП зберігається, незважаючи на лікування основної причини, застосований ПІП може бути корисним, якщо у пацієнта обмеження потоку видиху (перешкода, обструкція).

Зовнішній ПІП

Застосований (зовнішній) ПІП (Extrinsic PEEP), як правило, є одним із перших налаштувань вентилятора, який вибирається при запуску механічної вентиляції. Він встановлюється безпосередньо на апараті ШВЛ.

Невелика кількість застосованого PEEP (від 4 до 5 cmH2O) застосовується у більшості пацієнтів з механічною вентиляцією для пом'якшення альвеолярного колапсу на кінці видиху. Більш високий рівень застосовуваного PEEP (> 5 cmH2O) іноді застосовується для поліпшення гіпоксемії або у пацієнтів з гострою травмою легенів пов'язаною із зменшенням вентиляції легень, гострим респіраторним дистрес-синдромом або іншими типами гіпоксемічної дихальної недостатності.[2]

Ускладнення та наслідки

Позитивний тиск при закінченні видиху може сприяти:

  • Зменшення
    • системного венозного повернення, серцевого викиду, серцевого індексу
    • легеневий капілярний клиновий тиск (pulmonary capillary wedge pressure, PCWP), попереднього навантаження, артеріального тиску
  • Збільшення:
    • Внутрішньогрудного тиску, післянавантаження RV (CVP та PAP)
    • функціональної залишкової ємності легень
  • Може бути спричинена баротравма легенів. Легенева баротравма - це пошкодження легенів, яке виникає в результаті гіперінфляції альвеол, що пройшли через точку розриву.
  • Вплив ПІП на внутрішньочерепний тиск (ВЧТ) вивчено. Хоча передбачається, що ПІП збільшує ВЧТ через імпеданс мозкового кровотоку, було доведено, що високий ПІП не збільшує ВЧД.[3]
  • Ниркові функції та електролітний дисбаланс внаслідок зниження венозного метаболізму деяких препаратів патологічно змінюється, а кислотно-лужний баланс ускладнюється. [4]

Історія

Джон Скотт Інкстер (John Scott Inkster), англійському анестезіологу і лікарю, приписується відкриття ПІП.[5] Коли його відкриття було опубліковане у матеріалах Всесвітнього конгресу анестезіологів у 1968 році, Інкстер назвав це Залишковим Позитивним Тиском.

Дивіться також

  • Сіпап (CPAP)
  • Positive airway pressure
  • Positive pressure ventilation

Список літератури

  1. Positive end-expiratory pressure (PEEP). TheFreeDictionary.com.
  2. Smith, RA (1988). Physiologic PEEP. Respir Care. 33: 620.
  3. Caricato, A; Conti, G; Della Corte, F; Mancino, A та ін. (March 2005). Effects of PEEP on the intracranial system of patients with head injury and subarachnoid hemorrhage: The role of respiratory system compliance. The Journal of Trauma and Acute Care Surgery. 58 (3): 571—6. CiteSeerX 10.1.1.500.2886. doi:10.1097/01.ta.0000152806.19198.db. PMID 15761353.
  4. Oliven, A; Taitelman, U; Zveibil, F; Bursztein, S (March 1980). Effect of positive end-expiratory pressure on intrapulmonary shunt at different levels of fractional inspired oxygen. Thorax. 35 (3): 181—5. doi:10.1136/thx.35.3.181. PMC 471250. PMID 6770485.
  5. Craft, Alan (13 грудня 2011). John Scott Inkster. BMJ (obituary). 343: D7517. doi:10.1136/bmj.d7517.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "pmid18664777", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "pmid16003057", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "pmid3053583", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "pmid15054570", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "pmid327031", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.