Вікіпедія:Проєкт:Енциклопедія історії України/Статті/ІНСТИТУТ ЗОВНІШНІХ ЗНОСИН

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

ІНСТИТУТ ЗОВНІШНІХ ЗНОСИН — вищий навч. заклад при Наркомосі УСРР. Ств. 1920 у Києві на базі Близькосхідного інституту та Консульських курсів при Укр. т-ві економістів (утворене 1917). В ін-ті діяли консульський і зовнішньоторг. ф-ти, а також 4 дослідні каф-ри: міжнар. відносин і права; світ. г-ва; організації товарообміну та економіки; торгівлі, тарифів і тарифної політики. Студентами І.з.з. були: особи, які вже мали вищу освіту; колиш. студенти Ін-ту сх. мов, Ін-ту нар. г-ва та ін. вузів; робітн. і сел. молодь, яка склала вступні іспити. Відповідно до рівня підготовки частина студентів ін-ту мала отримати фах вищої кваліфікації (консул, експерт), інша — кваліфікацію нижчого рівня (торг. агенти, статистики, митні та консульські агенти). Курс навчання був розрахований на 3 роки.

В ін-ті викладали 52 фахівці з різних галузей знань — професори І.Бабат, О.Покровський, А.Горовцов, П.Кованько, Б.Лічков, А.Жилін, В.Петров, П.Сльозкін та ін. Невдовзі після створення ін-ту почався процес його «реорганізації», який закінчився ліквідацією ін-ту, що пов’язано насамперед із припиненням будь-якої зовнішньополіт. діяльності УСРР та «добровільною» передачею відповідних повноважень РСФРР. 18 жовт. 1922 ЦК КП(б)У ухвалив постанову «Про згортання апарату Наркомату закордонних справ», внаслідок якої 20 верес. 1923 Наркомат закордонних справ був ліквідований. І.з.з. було спочатку перетворено на технікум зовн. зносин, а влітку 1923 — на торг. технікум. Професорів, які протестували проти цих реорганізацій, було звільнено.

Література

[ред. код]
  • Гайдуков Л.Ф. Щоб працювати на її честь і на її славу. Підготовка дипломатичних кадрів в Україні: маловідомі факти. «Політика і час», 1998, № 2.

Джерела

[ред. код]

Автор: В.П. Скоткіна.; url: http://history.org.ua/?termin=Instytut_zovnishnikh_znosyn; том: 3