Йорунд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йорунд
Народився невідомо
Уппланд
Помер близько 440
Лімфьорд
·страта
Національність свей
Діяльність політик
Титул конунг
Посада Напівлегендарні королі Швеції
Термін 402—440 роки
Попередник Гакі
Наступник Аун Старий
Конфесія поганство
Рід Інґлінґи
Батько Інґві
Діти 1 син

Йорунд (Jorund; ? — 440) — напівлегендарний конунг свеїв у 402440 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Інґлінґів. Син конунга Інґві. Молодим втратив батька, тому владу здобув Альв, а потім Гуглейк. У подальшому вимушені були тікати з батьківщини.

Сноррі Стурлусон, розповідає, що Йорунд разом із братом Еріком був морським конунгом. Одного разу вони пішли в похід на Данію, де воювали з Гудльогом, конунгом Галоґаланда (у Норвегії). Всі вояки на кораблі Гудльога (Гудлауга) були перебиті, корабель конунга потоплено, а його захоплено у полон. Вони висадили його на сушу на острові Страум (Стромонес) і там повісили.

Дізнавшись про те, що конунг Гакі, який захопив землю їхніх предків, часто відпускає своє військо в набіги, брати вдерлися до Уппланду і пішли на Уппсалу. На поле Фюрі братів зустрів Гакі з невеликим військом, але він боровся настільки люто, що вбив Еріка, зрубав прапор братів і змусив Йорунда тікати до своїх кораблів. Втім одразу після битви Гакі загинув від отриманих ран, і Йорунд повернувся до Світода (східний Свеаланд).

Відповідно до легенд Йорунд довго правив країною, але при цьому кожне літо вирушав у набіги. Одного разу він висадився в Ютландії в районі Лімфьорда. Потім рушив до Оддесунда (внутрішня частина Лімфьорда). Там його зустрів Гюлауг, син Гудльога.

За «Сагою про Інґлінґів», коли жителі країни побачили це, вони всі попрямували туди з усіх боків з великими і малими кораблями. Тоді Йорунд змушений був здатися переважаючим силам, і його корабель був потоплений: сам він намагався втекти морем, але був схоплений та привезений на сушу. Конунг Гюлауг велів спорудити шибеницю, наказав підвести свейського конунга до неї і повісити. В Уппланді владу успадкував син Йорунда — Аун («Книга про ісландців»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Snorre Sturlasson (1991). Nordiska kungasagor. 1, Från Ynglingasagan till Olav Tryggvasons saga. Stockholm: Fabel. sid. 44-46. Libris 1266026. ISBN 91-7842-122-5
  • Birger Nerman, Det svenska rikets uppkomst, Generalstabens Litografiska Anstalt, 1925.
  • Ekrem, Inger (editor), Lars Boje Mortensen (editor) and Peter Fisher (translator) (2003). Historia Norwegie. Museum Tusculanum Press. ISBN 87-7289-813-5, p. 77.