Базавлук (острів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Базавлук
Географія
47°33′ пн. ш. 34°18′ сх. д. / 47.55° пн. ш. 34.3° сх. д. / 47.55; 34.3
Країна
 Україна
Адм. одиниця Дніпропетровська область
Населення
Базавлук. Карта розташування: Україна
Базавлук
Базавлук
Базавлук (Україна)

Базавлу́к — у давнину острів на Дніпрі у гирлі річок Базавлук, Підпільна і Скарбна, навпроти нинішньої дамби (споруда #8), між селами Грушівка та Покровське. Формою нагадував прямокутний трикутник, катети якого мали 2 км завдовжки[1]. Територія острова відкрилася у липні 2023 року, після спускуКаховського водосховища[1].

Назва[ред. | ред. код]

Етимологія назви належить до чітко не з'ясованих. Дехто з дослідників назву виводить від тюркських *bazuk, *buzuk (тур. Bazyk) «зіпсована вода». Назва утворилася за допомогою тюркського форманта *lyk[2].

Історія[ред. | ред. код]

У 15931638 роках на Базавлуці перебувала Запорізька Січ (Базавлуцька Січ)[1]. Тривалий час дослідники помилково пов'язували Базавлук з історією Чортомлицької Січі (1652—1709)[1]. Іноземні дослідники Бартош Папроцький, Еріх Лясота і Гійом Левассер де Боплан наприкінці XVI — першій половині XVII століття описали його розташування, особливості рельєфу й природного середовища[1]. У XX столітті про Базавлук писали Дмитро Яворницький, Адріан Кащенко та ін[1].

У XIX — на початку XX століття значна частина Базавлуку була зруйнована весняними повенями Дніпра[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж Дзира Я. І. Базавлук // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл.
  2. Янко М. Т., 1998.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]