Квадратна піраміда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квадратна піраміда
Квадратна піраміда
Тривимірна модель квадратної піраміди

У геометрії квадра́тна пірамі́да — це піраміда, що має квадратну основу. Якщо вершина піраміди знаходиться на перпендикулярі від центра квадрата, піраміда має симетрію C4v.

Многогранник Джонсона (J1)[ред. | ред. код]

Якщо всі бічні грані піраміди — правильні трикутники, піраміда є одним з тіл Джонсона (J1).

Тіла Джонсона — це 92 строго опуклих многогранники, що мають правильні грані, але не є однорідними (тобто не є ні платоновими тілами (правильними многогранниками), ні архімедовими, ні призмами, ні антипризмами).

1966 року Норман Джонсон[en] опублікував список усіх 92 тіл і дав їм назви і номери. Він не довів, що їх тільки 92, але висловив гіпотезу, що інших немає. Віктор Залгаллер[ru] 1969 року довів, що список Джонсона повний[1]. Квадратна піраміда Джонсона може бути описана єдиним параметром — довжиною ребра . Висота (від середини квадрата до вершини піраміди), площа поверхні (всіх п'яти граней) і об'єм такої піраміди рівні:

Інші квадратні піраміди[ред. | ред. код]

Інші квадратні (правильні) піраміди мають за бічні грані рівнобедрені трикутники.

Для таких пірамід, що мають довжину сторони основи і висоту , площа поверхні і об'єм обчислюються за формулами:

Пов'язані многогранники і стільники[ред. | ред. код]

Правильний октаедр можна вважати квадратною біпірамідою (дві квадратні піраміди, з'єднані основами). Тетракісгексаедр можна отримати з куба шляхом нарощення коротких квадратних пірамід на кожній грані. Квадратна зрізана піраміда.

Квадратна піраміда заповнює простір (утворює стільники) з тетраедром, зрізаним кубом або кубооктаедр.[2]

Двоїстий многогранник[ред. | ред. код]

Квадратна піраміда топологічно є самодвоїстим многогранником. Довжини ребер двоїстої піраміди відрізняються через полярне перетворення.

Двоїста квадратна піраміда Розгортка двоїстого многогранника

Топологія[ред. | ред. код]

Квадратну піраміду можна подати графом «Колесо» W5.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Johnson, 1966.
  2. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 28 Квітня 2021. Процитовано 3 Січня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Література[ред. | ред. код]

  • Norman W. Johnson[en]. Convex Solids with Regular Faces // Canadian Journal of Mathematics. — 1966. — Т. 18. — С. 169–200. — ISSN 0008-414X. — DOI:10.4153/cjm-1966-021-8. Містить оригінальний перелік 92 тіл і гіпотезу, що інших не існує.

Посилання[ред. | ред. код]