Машовець Сергій Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Машовець Сергій Олександрович
Народився 20 червня 1989(1989-06-20)[1]
Київ, Українська РСР, СРСР[1]
Помер 14 березня 2022(2022-03-14) (32 роки)
Горенка, Бучанський район, Київська область, Україна
Країна  Україна
Діяльність солдат, громадський активіст
Alma mater Державний університет «Київський авіаційний інститут»

Машовець Сергій Олександрович (20 червня 1989(19890620) року, м. Київ,  — 14 березня 2022, с. Горенка, Бучанський район, Київська область) — український громадський діяч, учасник Революції Гідності, один із засновників і голова ГО "Національний парк збереження та збагачення флори і фауни "Осокорки"[2], член партії Національний Корпус, помічник очільника видавництва «Орієнтир»[3], доброволець Окремого полку спеціального призначення ЗСУ "Азов"[4].

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у м. Київ 20 червня 1989 року. З 2006 по 2011 року навчався в Національному Авіаційному Університеті[5] на факультет наземних споруд і аеродромів за спеціальністю "будівництво та реконструкція доріг аеродромів". В 2009-2011 роках в тому ж вищому навчальному закладі здобув другу освіту за спеціальністю "економіка підприємства". В 2010 році закінчив військову кафедру при НАУ і отримав військове звання молодшого лейтенанту (запасу). В 2012-2013 роках працював у компанії Міністерства оборони України Укрвійськбуд на посаді інженера кошторисної справи[6].

Брав участь у Революції Гідності 2013-2014 років[7]. Після перемоги Революції Гідності та початку російської-української війни, в 2014 році, долучився до волонтерського руху, допомагав добровольчим підрозділам, в тому числі батальйону "Азов". В серпні 2014 року за ініціативи мешканців Дарницького району м. Києва був створений благодійний фонд "Разом до перемоги", президентом якого став Сергій Машовець[8]. В 2015-2016 роках, паралельно з діяльністю благодійного фонду, працював у комунальному підприємстві "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району" на посаді інженера. В 2015 році долучився до Цивільного Корпусу "Азов"[9] - об'єднання волонтерів, які здійснювали системну підтримку Окремому загону спеціального призначення Азов Національної Гвардії України. В 2016 році долучився до Національного Корпусу - української націоналістичної партії, яка виникла на основі Цивільного Корпусу "Азов"[10].

У 2016 р. Сергій Машовець очолив київське ОСББ Ревуцького 19\1, будинку в якому проживав. В 2017 р., згуртувавши місцевих мешканців, він не допустив незаконного будівництва АЗС поруч з будинком[11]. Протистояння між забудовником і місцевою громадою було дуже гострим - час від часу відбувалися сутички між представниками забудовника, поліцією та місцевими мешканцями[12]. Тоді ж, у 2017 р., мер Києва Віталій Володимирович Кличко публічно став на бік місцевої громади, але це не зупинило протистояння з забудовником[13]. Однак на брифінгу 05.02.2018 р. Сергій Машовець заявив, що Віталій Кличко не надав жодної допомоги місцевій громаді, яка зібрала 1520 підписів проти будівництва АЗС[14]. Гаряча фаза конфлікту тривала аж до 2019 р., тоді Сергію Машовцю, як очільнику протесту місцевої громади, поступали погрози життю і здоров'ю, але не зважаючи на це, скандальна АЗС так і не була збудована поблизу його будинку [15].

В 2021 р. Сергій Машовець став співзасновником ГО «Національний парк збереження та збагачення флори і фауни "Осокорки"[16]. Ось як описував мету своєї екозахисної діяльності Сергій[17]:

Ми займаємося створенням регіонального ландшафтного парку навколо озера Тягле та Осокорківських луків. Ці території вільні від забудови, вони не перебувають в оренді у забудовників. Там не проводяться жодні будівельні роботи. Місцевість запущена і зараз не пристосована для прогулянок. Ми робимо все можливе, щоб привести її до ладу

В жовтні 2021 р. ГО "Національний парк збереження та збагачення флори і фауни "Осокорки" презентувала свій проект, який отримав підтримку у місцевої влади Києва - про офіційну позицію підтримки проекту на спільному брифінгу заявив перший заступник голови Київської міської держадміністрації Микола Поворозник[18]. Замість стихійного звалища навколо озера Тягле на Осокорках мав з'явитися затишний парк[19]. Концепція парку, до розробки якої були залучені усі охочі, була презентована Сергієм Машовцем[20]. і полягала в наступному:

Наша громадська ініціатива пропонує створити парк, який стане перлиною всього Києва, а наявність озера Тягле в центрі парку дає великий рекреаційний потенціал. Крім того, територія парку межує з житловою забудовою і добре інтегрується в структуру міста… Багатофункціональний парк стане унікальним об’єктом, який будуть відвідувати близько 3 млн людей на рік. Облаштування парку дасть можливість створити якісний та комфортний простір для всіх

Не лишався Сергій Машовець і осторонь всеукраїнських проблемних питань - у 2021 році він взяв участь в організації у Києві експертного круглого столу з обговорення всеохоплюючої стратегії звільнення тимчасово окупованих Росією територій України - "Крим і Донбас: шляхи повернення"[21].

Починаючи з грудня 2021 року, силами місцевих мешканців, ГО "Національний парк збереження та збагачення флори і фауни "Осокорки" і комунальників, територія навколо озера Тягле почала очищуватися від будівельного та побутового сміття, перетворюючись на безпечну і доступну природну зону для відпочинку[22]. Крім екологічної та правозахисної діяльності Сергій Машовець на волонтерських засадах брав участь у роботі першого українського ветеранського видавництва «Орієнтир»[23].

Повномасштабне вторгнення армії РФ до України зупинило процес реалізації екологічно-захисного проекту Сергія Машовця. Вже 25 лютого 2022 року він долучився до батальйону ТРО "Азов-Київ", який у березні того ж року був розгорнутий до окремого полку спеціального призначення ЗСУ "Азов". Спочатку він був бійцем 4-ї роти ТРО "Азов-Київ", а в березні став помічником керівника секції G5 штабу ОПСП ЗСУ "Азов", яка відповідала за військово-цивільну співпрацю і головним завданням мала побудову лінії оборони на північному заході Києва.

12 березня 2022 року Сергій Машовець оформив свій цивільний шлюб офіційно та одружився з коханою, про це він розповів журналістам у своєму останньому прижиттєвому інтерв'ю 13 березня (інтерв'ю знімалося на дорозі поблизу с. Горенка Київської обл.)[24].

14 березня 2022 року Сергій Машовець загинув в районі селища Горенка на Київщині внаслідок обстрілу російської реактивної артилерії[25]. Разом з ним загинув Кравченко Микола Сергійович, співзасновник ТРО "Азов-Київ", ідеолог Азовського руху і засновник Видавництва Орієнтир.

У Сергія Машовця лишилася дружина Ірина[26] та 2 доньки.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б https://pechersk.kyivcity.gov.ua/files/docs/Mashovec_CO.pdf
  2. Під час оборони Києва загинув екоактивіст, голова ГО «Парк Осокорки» Сергій Машовець.
  3. В боях на Київщині загинули засновник Видавництва Орієнтир і його помічник.
  4. Захищаючи Київ трагічно загинув Голова ГО «Парк «Осокорки» Сергій Машовець.
  5. Екоактивіст і голова ГО “Парк Осокорки” Сергій Машовець загинув під час оборони Києва.
  6. Автобіографія Сергія Машовця на офіційному інтернет порталі Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (PDF).
  7. Голова ГО "Парк Осокорки" Сергій Машовець загинув, захищаючи Київ.
  8. Вулицю у Дарницькому районі Києва пропонують перейменувати на честь Сергія Машовця.
  9. При обороні Києва загинув відомий столичний екоактивіст.
  10. «Азов» пішов у політику як «Національний корпус».
  11. Сутички з поліцією на будівництві АЗС на Ревуцького: суд визнав винним ексдепутата Київради.
  12. У Києві поліція застосувала спецзасоби до активістів, які протестували проти будівництва АЗС.
  13. Кличко: Ми готові надати підтримку активістам, що виступають проти будівництва на Ревуцького.
  14. Хто й чому чинить тиск на представників столичної громади?.
  15. Голова ініціативної групи мешканців, які протестують проти незаконної АЗС, заявив про погрози.
  16. НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ЗБАГАЧЕННЯ ФЛОРИ І ФАУНИ ОСОКОРКИ.
  17. На Осокорках хочуть побудувати парк атракціонів на місці озер.
  18. Місто та центральна влада готові підтримати громадську ініціативу щодо створення парку «Осокорки».
  19. Зелений Київ: мешканці ініціюють новий парк біля озера Тягле на Осокорках.
  20. У Києві буде створено парк «Осокорки» з озером у центрі.
  21. Стратегії повернення Донбасу та Криму.
  22. Зелений Київ: мешканці ініціюють новий парк біля озера Тягле на Осокорках.
  23. Під обстрілами окупантів загинув засновник видавництва «Орієнтир».
  24. "Сказала, що нікуди не поїде, поки ми не одружимось"-Сергій Машовець.
  25. 14 березня під Києвом внаслідок обстрілу військами РФ загинув Сергій Машовець.ВІДЕО+ФОТОрепортаж.
  26. Ірина Машовець стала головою ГО «Парк Осокорки».

Посилання[ред. | ред. код]