Вікіпедія:Неоднозначність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Неоднозначність виникає тоді, коли різні поняття мають однакові або подібні назви (омоніми).

Як розв'язувати неоднозначності[ред.ред. код]

Розв'язування неоднозначностей — це усунення конфлікту між омонімами при іменуванні статей.

Уточнення назви шляхом її розширення[ред.ред. код]

Для розрізнення статей з однаковими назвами, але різними значеннями, слід розширювати назви цих статей шляхом додавання характерних уточнень. Існують два види уточнень: природні та штучні.

  • Природне уточнення — це повна назва терміну зі специфічним визначенням, яке може додаватись як перед уточнювальним терміном, так і після нього.
  • Штучне уточнення розташовується після головного слова і береться у дужки.

Докладніше про ці два види уточнень читайте на сторінці Вікіпедія:Іменування статей/Уточнення.

Основне значення[ред.ред. код]

Основне значення — це те значення, яке найбільш міцно асоціюється з назвою. Як правило, це те значення, на яке вказує більшість посилань.

Наприклад, практично всі посилання Ґрунт статей у Вікіпедії посилаються на ґрунт як гірську породу та власне ґрунт. Тому для цього значення терміна «ґрунт» уточнення не потрібне. Для іншого значення терміна «ґрунт» у заголовку вказано уточнення в дужках, і стаття називається Ґрунт (малярство).

Не варто сліпо наслідувати наведену вище схему, тому що Вікіпедія для самої себе не є авторитетним джерелом інформації. При виборі основного значення спирайтеся на здоровий глузд, при виникненні ускладнень обговоріть цю проблему на сторінці обговорення відповідної статті. У випадку, коли неможливо однозначно визначити основне значення, воно не виділяється. У цьому випадку для всіх омонімів слід вказувати уточнення.

На початку статті наводиться посилання на сторінку значень — статтю, що містить перелік статей із альтернативними значеннями. Для цього використовується шаблон {{Otheruses}}.

Основні інструменти для розв'язування неоднозначностей[ред.ред. код]

  • Сторінка значень — спеціальна сторінка, на якій наведено короткі визначення термінів з однаковими або схожими назвами. Такі сторінки створюються за допомогою шаблона {{Disambig}} та його похідних ({{DisambigG}} — для статей значень про геопункти та {{DisambigN}} — для статей значень про персоналії). Сторінка значень може не мати самостійного енциклопедичного змісту, оскільки основна її функція полягає в тому, щоб перенаправити читача на статтю, яка відповідає його запиту. Сторінки значень цитують текст основних статей лише настільки, наскільки це необхідно для розв'язування неоднозначності.
  • Шаблон {{Otheruses}} додається на початок усіх статей, що мають однакову назву, перед визначенням терміну. Він вказує на сторінку значень.

Створення сторінок значень[ред.ред. код]

Сторінка значень являє собою перелік посилань на статті та короткі анотації до кожної статті. Наприклад:

Анотація повинна давати чітке уявлення про суть кожного значення, але без зайвих подробиць. Рекомендується, щоб кожне пояснення було довжиною від кількох слів до кількох речень. Проте у кожному конкретному випадку детальність анотації повинна визначатись з урахуванням особливостей терміну.

Головною умовою повинна бути зручність для читача, щоб, з одного боку, дати йому чіткий опис кожного значення, але, з іншого боку, не перевантажити опис і не відволікати читача деталями при виборі потрібного значення.

У тих випадках, коли окрема стаття про одне зі значень не створена, його опис на сторінці значень можна подати більш докладно. Якщо цього опису достатньо для окремої статті, то слід створити нову статтю, а на сторінці значень залишити тільки коротку анотацію.

Інтервікі. Сторінка значень, як і інші статті Вікіпедії, повинна мати інтервікі.

Категорії. В окремих випадках, коли значення термінів досить близькі, можливо також проставлення категорії. Утім слід зауважити, що всі статті значень із шаблоном {{Disambig}} та його похідними автоматично включаються у категорію Багатозначні терміни.

Див. також[ред.ред. код]