Вікіпедія:Освітня програма Вікіпедії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Скорочення:
ВП:ОПВ

Освітня програма Вікіпедії — міжнародна програма з поширення практики написання статей у Вікіпедії як форми самостійної роботи студентів у навчальних закладах.

Вступна інформація[ред.ред. код]

Чому Вікіпедія?[ред.ред. код]

Students write Wikipedia - logo UK.svg

Вікіпедія дає можливість урізноманітнити навчальний процес і надати роботі студента суспільної значущості.

Мотивація для студента — суспільна користь
Написання статті у Вікіпедії замість традиційного реферату дає студенту можливість не просто виконати роботу «на оцінку», а й одночасно залишити після себе щось корисне для суспільства. Адже текст, який він напише, бачитиме уже не тільки викладач, а значно ширше коло людей. Окрім того, ім'я (або псевдонім) кожного автора статті фіксується у її історії редагувань, що забезпечує студенту можливість позитивно зарекомендувати себе у майбутньому.
Ціль Вікіпедії — доступ до знань
Розвиток української Вікіпедії сприяє популяризації наукових знань в українському суспільстві та розвиткові української мови й культури.
Кожна робота — унікальна
Цілком очевидно, що якщо у Вікіпедії вже є стаття на певну тему, заново її створити уже неможливо. Зате завжди є можливість доповнити, розширити чи вдосконалити наявну статтю. В такий спосіб робота і внесок кожного студента є унікальними.
Захист від плагіату
У Вікіпедії слідкують за дотримання авторського права. Якщо якийсь несумлінний студент завантажить взятий з іншого сайту текст, таку статтю найімовірніше вилучать адміністратори, і він не зможе видати її за власний реферат.
Вікіпедія — некомерційний проект
Більшість статей у Вікіпедії створено волонтерами, а технічною частиною проекту опікується неприбуткова організація Фонд Вікімедіа.
Текст Вікіпедії можна використовувати
На відміну від більшості інформаційних ресурсів, текст самої Вікіпедії дозволено вільно використовувати, копіювати, змінювати й поширювати, навіть комерційно, будь-якій людині на Землі (див. Ліцензія Creative Commons). Це означає, що ні у кого немає ексклюзивних прав на увесь текст Вікіпедії, і він де-факто належить суспільству.

Як це працює?[ред.ред. код]

Усе просто: викладач може запропонувати студентам нову форму роботи, за яку студенти так само можуть отримувати бали, як і за традиційні реферати — роботу у формі написання статті (чи кількох статей) у Вікіпедії.

Джерело.png

Написання статей у Вікіпедії як форма роботи студента має свою специфіку:

 • Якість досягається не обсягом тексту, а обсягом і детальністю інформації, її структурованістю та аргументованістю на основі авторитетних джерел. У Вікіпедії немає потреби писати розгорнуті (і часто шаблонні) вступні розділи чи розділи з висновками. Також немає потреби обґрунтовувати наукову потрібність тексту — текст статті і список літератури скажуть самі за себе.
 • Кожне ключове твердження повинно бути підтверджене посиланням на конкретні джерела. Оскільки Вікіпедію може редагувати кожен, тут не допускається висловлювання власних думок, не підтверджених авторитетними джерелами. Натомість основна цінність статті — в ґрунтовному аналізі та узагальненні наявних досліджень та джерел.
 • Тема статті повинна відповідати критеріям значимості статей Вікіпедії; це допомагає уникнути «штучних» тем.
 • Текст статті повинен зберігати нейтральну точку зору на проблему і висвітлювати всі основні погляди чи аргументи щодо проблеми, наявні в опрацьованій літературі. Це піднімає авторитет наукового тексту та свідчить про професіоналізм його автора.
 • Як і в будь-якій науковій роботі, текст, який пише студент, не повинен містити запозичених шматків тексту з книжок і т.п., а цитати повинні бути оформлені як такі.
 • Кожну створену статтю матиме можливість читати велика кількість людей, а також, з плином часу, — розвивати й поліпшувати її. Це додатковий стимул для студента зарекомендувати себе з гідного боку й зробити свій внесок якомога професійніше.

Як знати, хто редагував?[ред.ред. код]

Щоб викладач міг оцінити роботу студента, студенту бажано зареєструватись у Вікіпедії (не обов'язково реєструватись під справжнім ім'ям, можна скористатись псевдонімом). Після цього викладач зможе бачити, які саме редагування зробив студент, скориставшись для цього сторінкою Внесок користувача, або переглянувши історію редагувань відповідної статті.

Це дає можливість студентам отримувати не лише індивідуальні завдання, але й колективні — наприклад, описати різні аспекти великої за обсягом теми, самостійно координуючи між собою роботу. Викладач зможе оцінити редагування кожного студента, навіть якщо кілька людей редагували одну статтю.

Wikimedia Deutschland icon participate.svg

Як долучитися?[ред.ред. код]

 • Якщо ви студент: розкажіть своєму викладачу про меморандум, підписаний вашим ВНЗ, і запропонуйте написання статей у Вікіпедію як форму самостійної роботи (бажано це зробити на початку семестру або заздалегідь).
 • Якщо ви викладач:
  • Рекомендовано зв'язатись із координаторами проекту, і він підкаже вам, як ефективніше використати Вікіпедію в рамах вашого курсу;
  • Для вашого курсу рекомендовано створити спеціальну сторінку, де ви зможете координувати дії студентів у Вікіпедії. .
  • Ви також можете звернутись до вікіпедистів за будь-якими порадами у розділі Вікіпедія:Кнайпа (допомога).
 • Якщо ви вікіпедист, ви можете допомогти студентам у їх перших кроках у Вікіпедії. Додайте себе до переліку учасників на сторінці, присвяченій співпраці з тим чи іншим ВНЗ.Учасники програми в Україні[ред.ред. код]

Заклад Сторінка проекту Стан проекту
Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка Вікіпедія:Проект:ЛНМА підписано меморандум про співпрацю
Київський національний університет імені Тараса Шевченка Вікіпедія:Проект:КНУ підписано меморандум про співпрацю
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» Вікіпедія:Проект:КПІ підписано угоду про співпрацю
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» Вікіпедія:Проект:НТУ «ХПІ» підписано меморандум про співпрацю
Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя Вікіпедія:Проект:НДУ імені Миколи Гоголя підписано меморандум про співпрацю
Сумський державний університет Вікіпедія:Проект:СумДУ підписано меморандум про співпрацю
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна Вікіпедія:Проект:ХНУ імені В. Н. Каразіна підписано меморандум про співпрацю
 Чорноморський державний університет імені Петра Могили Вікіпедія:Освітня програма/ЧДУ ім. Петра Могили‎ підписано меморандум про співпрацю

Студентська практика[ред.ред. код]

В Україні зацікавлені студенти відповідних спеціальностей можуть проходити виробничу практику у ГО «Вікімедіа Україна» через написання статей у Вікіпедії, Вікіновинах та інших проектах Фонду Вікімедіа. Деталі на підсторінці.

Матеріали для роботи[ред.ред. код]

Instructor Basics How to Use Wikipedia as a Teaching Tool.pdf
How To Edit Wikipedia. Guide For Beginners. Ukrainian Edition.pdf
Довідники
How to Use Wikipedia as a Teaching Tool та
Як редагувати Вікіпедію

Презентації:

NB: обидві давні і, як і посібник «Як редагувати Вікіпедію», не враховують ввімкнення візуального редактора для усіх користувачів.

Екранна лекція зі створення нової статті у Вікіпедії.

Матеріали іноземних освітніх програм Вікіпедії

Див. також[ред.ред. код]

Проект:Школи та університети

Посилання[ред.ред. код]