Користувач:St.joliez/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Mozaika „Morze i ryby”[ред. | ред. код]

Mozaika „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.

Panno "Morze i ryba" zostało stworzone w technice wizantyjskiej mozaiki. Podstawą kompozycji jest transformacja morskiej flory i fauny w nowoczesnym stylu.[1] Podstawą mozaiki są kawałki kolorowych kamieni, szkliwa. Do układania ornamentu użyto ponad 2 tony materiału.

Lokalizacja[ред. | ред. код]

Mozaika „Morze i ryby” jest umieszczona na fasadzie sklepu „Okean”. Sklep rybny „Ocean” znajdował się pod numerem 26-A na ulicy Wołodymyra Wielkiego we Lwowie. Budynek powstał w 1982 roku według wspólnego projektu architektów Wasyla Kamieńszczyka i Jarosława Mastyla. Na fasadzie zewnętrznym namalowana jest „mozaika oceaniczna”, której autorem jest słynny malarz Wołodymyr Patyk.

Autorstwo[ред. | ред. код]

Wołodymyr Yosypovych Patyk urodził się we wsi Czarny Ostrów, powiat Żydaczowski, obwód lwowski. Studiował w szkole artystycznej i przemysłowej. W 1953 ukończył Lwowski Instytut Sztuk Użytkowych i Dekoracyjnych (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych).

Wołodymyr Patyk to klasycysta i twórca historii sztuki, Artysta Ludowy Ukrainy, laureat Nagrody im. Szewczenki.

Fragmenty mozaiki „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.
Fragmenty mozaiki „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.

W czasach sowieckich Wołodymyr Patyk niemal corocznie realizował monumentalne zamówienia zakładu artystycznego i produkcyjnego, w które zaangażowanych było wielu członków Związku Artystów Ukraińskiej SRR. W projektowaniu elewacji i holi budynków użyteczności publicznej Patyk dał się poznać jako optymistyczny artysta o dekoracyjnym i nowatorskim kierunku – w 1978 roku ułożył płaskorzeźbową mozaikę „Morze i Ryby” dla sklepu „Ocean”.[2]

Historia zniszczenie i odbudowy[ред. | ред. код]

W lutym 2019 roku Real Estate Group LLC uzgodniła warunki urbanistyczne i ograniczenia dotyczące odbudowy sklepu rybnego Ocean, który został zbudowany w 1982 roku. Według systemu Youcontrol właścicielem firmy są Volodymyr i Natalia Shved.

Rozpoczęto rekonstrukcję budynku na wiosnę, a 18 lipca 2019 roku rozebrano ścianę z mozaiką autorstwa Wołodymyra Patyka, która zgodnie z projektem miała zostać zachowana. Opinia publiczna była niezwykle oburzona takimi działaniami ze strony dewelopera, dlatego już następnego dnia wykonawczy komitet LMR zwołał nadzwyczajne posiedzenie miejskiej rady i unieważnił warunki urbanistycznego rozwoju i ograniczenia dotyczące przebudowy budynku.

Za zniszczenie legendarnej mozaiki, "Firma Real Estate Group" została ukarana w wysokości 90 000 hrywien. Później firma zobowiązała się na własny koszt odtworzyć utraconą mozaikę i przekazać część pomieszczenia o szacowanej powierzchni 1000 m2 na cele komunalne jako szkołę artystyczną. Po zapłaceniu wszystkich kar, spółka "Real Estate Group" wznowiła działalność i spełniła wszystkie warunki.

Pod koniec listopada 2019 roku ściana została odbudowana i wykonano relief legendarnej mozaiki. Pozostało jedynie umieścić panno, jednak prace te zdecydowano się przenieść na kolejny rok.

W kwietniu 2020 roku wznowiono prace nad wykonaniem kopii legendarnej mozaiki "Morze i ryby". [3]Według słów syna Volodymyra Patyka, Ostapa, projekt został zachowany w 100% dzięki fotodokumentacji. Dzięki temu udało się odtworzyć mozaikę w 99%. Trudności polegały na znalezieniu odpowiednich materiałów. "Było trudno znaleźć i dopasować kamienie w odpowiednim kolorze. Kamienie były poszukiwane w całej Ukrainie" - dodał historyk sztuki.[4]

Udział[ред. | ред. код]

„Morze i ryby” Wołodymyra Patyka, „Borywiter” Ałły Górskiej i inne mozaiki ukraińskich artystów zostały zademonstrowane w Wiedniu za pomocą mappingu 3D. Projekt wideo mappingu Discover Ukraine: Bit by Bit stał się zwieńczeniem „Ukraińskiej Nocy” — wielkiego wydarzenia ukraińskiej muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych, które odbyło się w stolicy Austrii w 2019.[5]

Dodatkowo[ред. | ред. код]

Mozaika „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.

We Lwowie utworzono odpowiedni rejestr mozaik, na który składa się 236 dzieł pod 74 adresami. Spośród nich 25 znajduje się w zabytkach architektury, 10 — na formach małej architektury, 226 — na elewacjach i we wnętrzach budynków. Mają też 26 mozaik wykonanych przed 1939 r. i 48 po 1939 r. i do dziś. Jedną z takich mozaik jest „Morze i Ryby” na fasadzie dawnego sklepu z owocami morza „Ocean”, wykonana przez Wołodymyra Patykę w 1978 roku.

Tworzenie mozaik było czymś w rodzaju nowoczesnej sztuki ulicznej, sztuki w plenerze. Jednocześnie jest to również szczególny język malarstwa ściennego: z nieodłącznymi obrazami, szczegółami, pomysłami. Dlatego mozaika w stylistyce epoki sowieckiej nie powinna być ślepo ignorowana i piętnowana jako „dziedzictwo ZSRR”. Prace te zasługują na uwagę i zachowanie.

  1. Мозаїчне панно «Море і риби» Патика представили на Венеціанському бієнале. tvoemisto.tv. Процитовано 17 червня 2023.
  2. Володимир Патик. HofA (укр.). Процитовано 17 червня 2023.
  3. «Море і риби»: на колишньому магазині «Океан» відновили мозаїку. portal.lviv.ua (укр.). Процитовано 17 червня 2023.
  4. У Львові відновили мозаїку "Море і риби", яку раніше зруйнував недобросовісний забудовник, - ФОТО. 032.ua - Сайт міста Львова (укр.). Процитовано 17 червня 2023.
  5. Проєкцією мозаїки «Море і риби» милувалися у Відні. Збруч (укр.). 7 жовтня 2019. Процитовано 17 червня 2023.