Ліс Лайман-альфа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

В астрономічній спектроскопії ліс Лайман-альфа — це сукупність червоно-зміщених внаслідок космологічного розширення повторювань лінії поглинання нейтрального водню Лайман-альфа. Лінія повторюється внаслідок того, що цей водень розподілений у просторі не рівномірно, а окремими хмарами.

Спектр квазару QSO 1422+23, що знаходиться на відстані червоного зміщення z=3,62. В праві частині спектру можна помітити невеличкі лінійчасті провали — це поглинання викликане воднем, що знаходиться поблизу квазару, довжина хвилі поглинання зміщена на ту ж величину, що і весь неперервний спектр. Натомість зліва — густий «ліс» піків поглинання — результат наявності водню між нами і цим квазаром. Взято з[1]

Ці лінії поглинання є результатом наявності міжгалактичного газу, через який проходить світло від галактик та квазарів. Оскільки поглинання та випромінення світла відбувається за законами квантової механіки, то можуть бути поглинені лише фотони з певною енергією. Світло, йдучи від далеких джерел, поступово змінює свою довжину хвилі, і якщо в відстані, де знаходиться область нейтрального водню (чи й іншого газу) воно матиме довжину хвилі, що співпадає з спектральною лінією водню, то це світло буде поглинуте, а спостерігач на Землі побачить в спектрі відповідну темну лінію. Сукупність таких ліній схожа на ліс, звідки і назва явища. Знаючи точно червоне зміщення джерела і визначаючи червоне зміщення відповідної лінії поглинання, можна визначити відстань до області поглинання. Таким чином, ліс Лайман-альфа є чудовим інструментом у вивчені міжгалактичного газу (його густини і температури), що в свою чергу дозволяє вивчати великомасштабну структуру Всесвіту в космології.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]