Резервне копіювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Резе́рвне копіюва́ння або бека́п (англ. backup) — процес створення копії даних з носія (жорсткого диска, дискети тощо), призначений для відновлення даних у разі їх пошкодження або видалення.

Мета[ред.ред. код]

Створення резервної копії даних надає можливість виконати відновлення інформації при втраті оригіналу, з якого було створено резервну копію. При цьому під втратою треба розуміти настання будь-якої події, що призвела до будь-якої зміни, коли дані втратили ціність або були видалені з носія. Приклад: умисне завдання шкоди через видалення важливої для підприємства інформації.

Об'єкти резервного копіювання[ред.ред. код]

Будь-які дані, що потребують захисту за допомогою резервного копіювання. Об'єктами можуть бути: файли, директорії, дані прикладних програм, дані операційної системи чи сама ОС, образи віртуальних машини, файлові системи тощо.

Методи резервного копіювання[ред.ред. код]

  • Повне резервне копіювання — Full Backup
  • Диференційне резервне копіювання — Differential Backup
  • Додаткове резервне копіювання — Incremental Backup

Повне резервне копіювання — повна копія даних. Метод, який забезпечує створення повної копії обєкту резервного копіювання. Цей метод дозволяє забезпечити максимальну відповідність оригіналу даних його копії.

Диференційне резервне копіювання — копіювання змін, що були зроблені після створення останньої повної копії. Створення такої копії потребує більше часу та займає більший об'єм ,ніж додаткове копіювання, але дозволяє пришвидшити процес відновлення. Загалом є альтернативою між створенням повної або додаткової копії.

Додаткове резервне копіювання — копіювання змін, що відбулись з часу повного, диференційного або додаткового копіювання. Загалом на додаткове копіювання затрачається менше часу, бо копіюється менше файлів. Однак процес відновлення даних займає більше часу, оскільки повинні спочатку відновлюватися дані останньої повної копії і після цього — всі резервні копії, від яких залежить додаткова копія.

Методи передачі даних резервних копій[ред.ред. код]

З використанням агента. — Копіювання даних здійснюється за допомогою частини програмного забезпечення, що встановлюється з боку системи, дані якої потрібно захистити. Такий метод є обтяжливий для адміністрування, оскільки потребує контролю за встановленням та оновленням такого програмного забезпечення, але надає змогу щільно інтегруватись у програмне середовище, що використовується на клієнтській системі.

Off-host. — Метод, що дозволяє стоврення резервної копії без значного навантаження на клієнтську систему. Зазвичай дані передаються безпосередньо зі сховища даних на сервер резервного копіювання. Цей метод також може потребувати встановлення агента, щоб координувати процеси всередині операційної системи.

Serverless. — Метод, що дозволяє передавати дані від клієнта у сховище резервних копій без участі сервера резервного копіювання. При цьому сервер резервного копіювання отримує від клієнта необхідну інформацію про обєкти, що їх було скопійовано в сховище.

Методи створення копії даних[ред.ред. код]

Тіньова копія (Shadow Copy). — Створення миттєвої копії з дискового розділу операційної системи, при цьому використовується властивості файлової системи.

Snapshot дискового розділу — створення миттєвої копії даних безпосередньо на дисковому масиві, використовується можливості дискових масивів.

Схеми ротації[ред.ред. код]

Для резервного копіювання дуже важливим питанням є вибір схеми ротації носіїв (наприклад, магнітних стрічок). Найчастіше використовують такі схеми:

  • Одноразове копіювання;
  • Проста ротація;
  • «Дід, батько, син»;
  • «Ханойська башта»;
  • «10 наборів».

Одноразове копіювання (custom) — найпростіша схема, не передбачає ротації носіїв. Всі операції проводяться вручну. Перед копіюванням адміністратор задає час початку резервування, перераховує файлові системи або каталоги, які необхідно скопіювати. Цю інформацію можна зберегти в базі, щоб її можна було використовувати знову. При одноразовому копіюванні найчастіше застосовується повне копіювання.

Проста ротація — циклічне використання носіїв для копіювання (цикл — тиждень (певний носій на певний день тиждня)).

«дід, батько, син» — ієрархічна структура використання комплекту з трьох комплектів носіїв. Раз на тиждень — батько (повне резервування), щоденне — син (додаткове або диференційне). Додатково проводиться повне копіювання — дід.

Ханойська вежа — використання комплектів носіїв даних. Кожен комплект має носії, що містять місячний, тижневий, денний резерв даних.

«10 наборів» — за кожним носієм закріплюється день, у який виконується копіювання, при цьому при повторному використанні цей індекс зміщується на одиницю.

Зберігання резервної копії[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Резервне копіювання інформації

Див. також[ред.ред. код]