Будинок на вулиці Галицькій, 19 (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Галицька 19
м. Львів, Вулиця Галицька, 19
Фасад будинку
Архітектор Альфред Захарєвич
Юзеф Сосновський
Ян Шульц
Замовник Галицький акційний купецький банк

Початок будівництва 1916

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі модерн

Будинок за адресою вулиця Галицька, 19 у Львові — багатоквартирний житловий шестиповерховий будинок з магазинним приміщенням на першому поверсі. Рішенням сесії Львівського облвиконкому № 393 від 22.11.88 р. кам'яниця за адресою Галицька, 19 включений до Місцевого реєстру пам'яток під охоронним номером 877.[1]Будинок розташований у квартальній забудові, обмеженої вулицями Галицькою, Валовою, Сербською і Братів Рогатинців.

Історія

Місце де зараз стоїть будинок колись займала Галицька брама, після того як її розібрали 1791 року Шимон Хмаровський звів на її місці триповерхову будівлю в неоренесансному стилі, яка простояла тут до початку XX століття. У 1913 році було затверджено проект нового будинку, який мав постати на цьому місці на замовлення «Галицького акційного купецького банку», розробили проект Альфред Захарєвич і Юзеф Сосновський. Та будівництво так і не почалось так як місто висунуло умови, щоб будинок був наближений стилем до сусіднього будинку під номером 21. Додатковий проект розробив Ян Шульц, який і керував будівництвом яке розпочалось 1916 року.

У ново збудованому будинку, крім приміщення банку, також були житлові квартири в яких мешкали:

  • дантист Абрам Берґер;
  • кравець Сеґаль Лібер;
  • крамар білизни Стефан Стажевський.

У 1930-х рока в наріжному приміщені розмістилась аптека Лєшека Складовського «Під золотим орлом», також тут були Купецька позичкова каса та Польський торговельний банк. У 1980 році в наріжній частині будинку встановлено рельєф «Гігія» роботи скульптора Романа Оприска.[2]

Архітектура

Шестиповерховий цегляний будинок з мансардним приміщенням в даху, зведений у стилі модерн. Фасад будинку з слабо вираженими вертикальними пілястрами. Перший поверх рустований, з великими вітринними вікнами. На рівні четвертого на п'ятого поверхів по центру фасаду виступають пристінні балкони з металевою огорожею. Заокруглений наріжник акцентований великими балконами на тих же поверхах. Останній поверх підкреслений профільовною тягою. Над наріжним входом вмонтовано рельєф «Гігія».

Примітки

Джерела

  • Володимир Вуйцик, Leopolitana II. Львів: Класика, 2012 ISBN 978-966-8849-60-2
  • Львів. Туристичний путівник. — Львів: Центр Європи, 1999.