Фазова модуляція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Модулюючий сигнал, несуча і фазоманіпульований сигнал системи супутникової навігації NAVSTAR GPS

Фазова модуляція — один з видів модуляції коливань, при якій фаза несучого коливання керується інформаційним сигналом. Фазомодульований сигнал \scriptstyle s(t) має наступний вигляд:

s(t) = g(t) \sin[2 \pi f_c t + \varphi(t)] ,

де \scriptstyle g(t) — обвідна сигналу, \scriptstyle \varphi(t) є модулюючим сигналом, \scriptstyle f_c — частота несного сигналу, \scriptstyle t — час.

Фазова модуляція, не пов'язана з початковою фазою несного сигналу, називається відносною фазовою модуляцією (ВФМ).

У випадку, коли інформаційний сигнал є дискретним, то говорять про фазову маніпуляцію. Хоча, строго кажучи, в реальних виробах маніпуляції не буває, так як для скорочення займаної смуги частот маніпуляція проводиться не прямокутним імпульсом, а дзвоноподібним (піднесеним косинусом та ін.) Незважаючи на це, при модуляції дискретним сигналом говорять тільки про маніпуляцію.

За характеристиками фазова модуляція близька до частотної модуляції. У випадку синусоїдального модулюючого (інформаційного) сигналу, результати частотної та фазової модуляції збігаються.

Фазова маніпуляція (ФМн) (англ. PSK - Phase Shift Keying) — це схема перетворення (модуляція) при якому під керуванням вхідного сигналу змінюється фаза несного сигналу (зазвичай синусоїдального).

Фазова маніпуляція — це зміна фази несучого коливання в залежності від амплітуди повідомлення (сигналу повідомлення). Одним із варіантів ФМн є квадратурно-фазова маніпуляція (КФМ).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]