Форматування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Структура диска:
(A) доріжка
(B) геометричний сектор
(C) сектор доріжки
(D) кластер

Форматува́ння (formatting) — процедура розбиття доріжок магнітного диска (дискета, твердий диск) на фізичні записи, що виконується перед першим використанням диска, або при створенні на розділі диску файлової системи. Форматування при цьому супроводжується втратою даних, на розділі, що форматується.

Само форматування полягає в створенні (формуванні) структур доступу до даних, наприклад, структур файлової системи. При цьому можливість прямого доступу до інформації на носії втрачається, частина її безповоротно знищується. Деякі програмні утиліти дають можливість відновити деяку частину (зазвичай - більшу) інформації з відформатованих носіїв. В процесі форматування також може перевірятися і виправлятися цілісність носія.

Процес форматування[ред.ред. код]

Форматування жорсткого диска включає в себе три етапи:

  • Низькорівневе форматування. Це базова розмітка області зберігання даних, яка виконується на заводі-виробнику в якості однієї з заключних операцій виготовлення пристрою зберігання даних.
  • Поділ носія на логічні диски (при необхідності).
  • Високорівневе форматування.

Високорівневе форматування[ред.ред. код]

Високорівневе повне форматування - процес, який полягає у створенні головного завантажувального запису з таблицею розділів і (або ) структур порожньої файлової системи, установці завантажувального сектора і тому подібних дій, результатом яких є можливість використовувати носій в операційній системі для зберігання програм і даних. В процесі форматування також перевіряється цілісність поверхні носія для виправлення (блокування) дефектних секторів. Існує також спосіб без перевірки носія, який називається «швидким форматуванням».

У разі використання, наприклад, операційної системи DOS цю роботу виконує команда format, записуючи в якості такої структури головний завантажувальний запис і таблицю розміщення файлів. Високорівневе форматування виконується після процесу розбивки диска на розділи (логічні диски), навіть якщо буде використовуватися тільки один розділ, який займає весь обсяг накопичувача. У сучасних операційних системах процеси розбиття вінчестера на розділи і форматування можуть виконуватися як в процесі установки операційної системи, так і на вже встановленій системі засобами самої системи або утилітами сторонніх виробників, з використанням графічного інтуїтивно зрозумілого інтерфейсу.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]