Печера Сюрпризів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 20:34, 28 травня 2016, створена Liollaz (обговорення | внесок) (додавання посилань)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Печера Сюрпизів – одна з найбільших печер Молдови, друга за величиною після карстових пустот «Еміль Раковіце», третя за довжиною в Європі (перше місце належить печері «Попелюшка») та посідає шосте в світі. Знайдена спелеологами-аматорами на початку 70-х років ХХ століття.

Георгафічне положення та природні особливості

Печера розташована в лісосмузі під Дубоссарами, на правому березі Дністра, що неподалік села Золончень та за 2 кілометри на північний схід від міста Криулень.

Загальна протяжність цього природнього утворення складає 1700 метрів та має три входи. Утрорилася внаслідок тектонічів зсувів земної кори в осадковому Сарматському вапняку, вік якого за різними оцінками від 11 до 13 мільйонів років. Завдяки дії водних потоків, а також землетрусам мережа розломів, ущелин та пустот, а також небезпечних проваль місцями сягає до 5 метрів у висоту та до 1,5 метра шириною. Таким чином, всі , хто відвідає печеру Сюрпризів може побачити, що вона має декілька рівнів – від двох до трьох, в залежності від місця перебування.

Оскільки утворення має значні розміри, це дозволяє підтримувати сталий температурний режим та вологість. За рахунок гарної вентильованості та відсутності сторонніх газів середня температура складає від +12 до +14 °C при відносній вологості 75-80%.

Флора та фауна

Унікальністю жителів та рослинністю ця печера мало чим відрізняється від інших. Рослинності немає, а з тварин тут можна зустріти лише кілька колоній кажанів та декілька видів безхребетних таких як псевдо скорпіони, павуки та багатоніжки.

Архітектура печери

Пустоти, що утворилися в печері створили неповторну архітектуру цього місця, та в залежності від своїх розмірів та форми отримали різні назви. Зокрема тут є Велика зала, шириною до 6 метрів, висотою в 7 метрів та довжиною 25 метрів, зала «Метро» довжиною 6 метрів, шириною до 1 метра та висотою від 0,5 до 0,9 метрів, а також приміщення з назвами «Ліфт», «Золоте кільце» «Кінозал» та інші. Основною проблемою є їх важко доступність, оскільки вони розділені різними переходами. Тому, якщо висота галереї сягає до 10 м, то в ширину ці проходи дуже вузькі, що дозволяє проходити тут лише людям атлетичної статури.

Для дослідників та туристів тут є багато цікавинок - від спортивного проходження печерою та екстриму тут також можна проводи розкопки проходів та вивчати шари відкладень давнього моря, що колись покривало територію Молдови.

Використані джерела

  1. http://criuleni.su/forum/12-43-1
  2. http://www.informator.md/ru/turisticheskie-dostoprimechatelnosti/moldova/priroda/all/38-peshchera_syurprizov/