Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 15 жовтня 2024 року

1 348 952 статті українською

180 061 зареєстрований дописувач

3118 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

«Хто боїться Вірджинії Вульф?» — триактна трагікомедійна п'єса американського драматурга Едварда Олбі, вперше опублікована та поставлена у 1962 році. 1963 року здобула премію «Тоні» за найкращу п'єсу.

Поява «Вірджинії Вульф» на сценічних майданчиках шокувала суспільство — через відверті теми та провокаційну стилістику відбірковий комітет Пулітцерівської премії в останній момент відмовився присуджувати п'єсі нагороду. Попри це, оригінальна бродвейська постановка не сходила зі сцени майже два роки, пройшовши з аншлагами понад 660 разів. В Україні п'єса ставилась, зокрема, Андрієм Жолдаком і Олегом Ліпциним.

За визначенням літературного журналу «Всесвіт» — «класичний взірець американської драматургії XX століття». За результатами опитування, яке провела газета The Denver Post у 2010 році, понад 175 діячів театрального мистецтва назвали «Вірджинію Вульф» п'ятою найважливішою американською п'єсою в історії. Її прихильниками були найбільші американські драматурги століття — Торнтон Вайлдер і Гарольд Пінтер.

У 1966 році «Вірджинія Вульф» отримала однойменну екранізацію в режисурі Майка Ніколса. Скандальність сюжетних ситуацій та тексту, що промовляли герої з екрана, призвели до фактичного руйнування постулатів цензурного кодексу Гейза та початку епохи «нового Голлівуду». Вплив п'єси та її екранізації газета The New York Times підсумовувала так: «Едвард Олбі — перший новий визначний драматург, який розколихав Бродвей із його летаргії».

Воплі Відоплясова
Воплі Відоплясова

«Музіка» — другий студійний альбом українського рок-гурту «Воплі Відоплясова», який вийшов 1997 року.

Альбом записано 1996 року перед поверненням «ВВ» з Франції, де гурт перебував з початку дев'яностих років. Інструментальні партії записано в Києві, але більшу їх частину перезаписали в Парижі два лідери гурту — співак Олег Скрипка та бас-гітарист Сашко Піпа. Контракт на видання альбому підписали з російською компанією «Гала Рекордс», вона ж знімала кліпи та розповсюджувала компакт-диски. На пісню «Весна» на «Мосфільмі» зняли відеокліп, який потрапив в активну ротацію на українських каналах та російському MTV.

Платівка, що поєднувала класичний рок з українськими народними піснями та була записана на професійній закордонній студії, принесла «ВВ» велику популярність в пострадянських країнах. 1997 року на фестивалі «Таврійські ігри» «Воплі Відоплясова» було визнано українським рок-гуртом року, а «Весну» — найкращою піснею та відеокліпом року.

Альбом «Музіка» вважається одним з головних альбомів незалежної України, а пісня «Весна» — одним з найвідоміших українських хітів.

Вибране зображення

Фіолетовий морський їжак (Sphaerechinus granularis), Морський природний заповідник Ґараджоу, Мадейра, Португалія.

Вибраний список

Дискографія Pearl Jam
Дискографія Pearl Jam

Дискографія американського рок-гурту Pearl Jam складається з дванадцяти студійних альбомів, а також концертних альбомів, збірок, DVD і численних офіційних бутлегів.

З моменту створення колективу було продано 32 мільйони копій їхніх альбомів у США, включно зі всіма офіційними бутлегами, і понад 100 мільйонів копій по всьому світу.

15 жовтня в історії

Народилися

Вергілій (I ст.)
Вергілій (I ст.)
Фрідріх Ніцше, близько 1868
Фрідріх Ніцше, близько 1868

Померли

Степан Бандера (до 1934)
Степан Бандера (до 1934)
Непотоплюваний Сем (Оскар)
Непотоплюваний Сем (Оскар)

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа