Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 22 січня 2021 року

1 068 820 статей українською

127 351 зареєстрований дописувач

3373 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

CG-3 Km27.JPG

Макада́м — тип дорожнього покриття, у якому одномірний щебінь дрібних фракцій вкладають пошарово і старанно ущільнюють. Зазвичай для верхніх шарів береться щебінь дрібніших фракцій, ніж для нижніх. Пилуваті частинки, утворені під час подрібнення та ущільнення щебеню, слугують мінеральними в'язівниками. Щебеневі шари вкладають з невеликим підвищенням над земляною поверхнею, а поверхні дороги надають поперечного похилу для відведення дощових вод. Опісля таке покриття для збільшення міцності, водонепроникності, усунення пилоутворення може бути оброблене іншим в'яжучим матеріалом (наприклад, дьогтем, бітумом, цементом, вапном)...

Petro Bruegel Pictori.png

Пі́тер Бре́йгель Старший, також відомий як «Селянський» (нід. Pieter Bruegel (Boeren-Bruegel), 15261530, Сон ен Брейгель[en] або Бреда, Габсбурзькі Нідерланди — 5 або 9 вересня 1569, Брюссель, Іспанські Нідерланди) — фламандський художник, який створював гравюри та картини. Більшу частину свого життя виконував різноманітні гравюри та згодом став визнаним майстром у цій справі. Брейгель Старший малював переважно жанрові картини та пейзажі, створювати які розпочав лише в останнє десятиріччя перед смертю. Його творчість вважається «піком нідерландського мистецького Відродження», а його самого «вагомим представником північного Відродження Нідерландів[en]}.

Брейгель Старший одним із перших художників, які відійшли від релігійного сюжету для картин на користь зображення простих селян та сцен з їх повсякденного життя. Свого часу вважався «другим Босхом» за наслідування його стилю живопису, що отримав назву «пізня готика» та був популярним на території Нижніх земель, Герцогство Брабант. Рішення Брейгеля зображати простих людей, що зайняті повсякденним життям, відкрило новий творчий шлях для наступних голландських художників. Воно послугувало основою соціально орієнтованого реалізму й натуралізму в мистецтві кінця XIX століття, включаючи вплив на роботи Гюстава Курбе, Жана-Франсуа Мілле та художньої школи передвижників.

Для його творчості характерна іронія та спостережливість. Художня мова Брейгеля зображає архаїчність тогочасного суспільства, народні мотиви, а також політичні та релігійні потрясіння. Художня спадщина Пітера Брейгеля Старшого є невеликою та налічує лише 38 картин, що офіційно віднесені до його авторства та 4, де атрибуція викликає сумніви. Дослідженням та підтвердженням автентичності займався Інститут історії мистецтва Нідерландів (RKD)[en]. Пітер Брейгель Старший став основоположником цілої династії художників: сини Пітер Брейгель Молодший («Пекельний») та Ян Брейгель («Оксамитовий» чи «Райський»), онуки Ян Брейгель Молодший та Амбросій Брейгель, правнук Абрагам Брейгель та інші стали видатними майстрами живопису.

Вибране зображення

Municipal Market of São Paulo city.jpg
Овочі та фрукти на муніципальному ринку міста Сан-Паулу, Бразилія.

Вибраний список

Держави-члени Співдружності націй — список усіх поточних і колишніх держав-членів Співдружності націй — добровільного об'єднання 54 суверенних держав. Майже всі вони колишні британські колонії або залежні території цих колоній.

Співдружність — міжнародна організація, в якій країни з різним соціальним, політичним та економічним становищем розглядаються як рівні за статусом і співпрацюють у рамках спільних цінностей та цілей, як зазначено у Сінгапурській декларації 1971 року. Спільні цінності та цілі включають просування демократії, прав людини, доброго врядування, верховенства права, громадянських свобод, рівності перед законом, вільної торгівлі, багатосторонності та світового миру, які пропагуються за допомогою багатосторонніх проєктів та зустрічей, таких як Ігри Співдружності, що проводяться раз на чотири роки

Поточні події

Пандемія COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України
Джозеф Байден складає присягу Президента США

22 січня в історії

День соборності України
Швейцарські гвардійці у Ватикані. 2006 рік
Ангкор-Ват. Фотографія 1866 року
Четвертий Універсал Української Центральної Ради
Універсал Директорії УНР про Злуку

Народилися

Померли

Королева Вікторія. Фотограф А. Бассано, 1887
Сергій Нігоян 18 грудня 2013
Жан-Бедель Бокасса
Крук Крум
  • Круки, які живуть у київському подвір'ї, стали такими відомим, що їх малюють, до них водять туристів, а про смерть одного з них повідомляють у засобах масової інформації.
  • З аеропорту до світової столиці лосося планували побудувати «міст у нікуди».
Водоспад Гуайра

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа