Вибрана стаття
4 Веста (символ: ) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.
Добра стаття
Потенційно небезпечний астрономічний об'єкт (ПНАО) — космічний об'єкт (астероїд чи комета), що може наближатися до Землі на потенційно небезпечну відстань (0,05 a. o.) і має достатньо великі розміри (понад 140 м) для того, щоб зіткнення завдало значної шкоди. Переважна більшість відомих наразі ПНАО — астероїди, також наявна невелика кількість комет. Потенційна небезпека того чи іншого об'єкта оцінюється за двома системами — шкалою Торіно та шкалою Палермо. Що більша ймовірність зіткнення із Землею, а також що більша енергія зіткнення, то вищі будуть показники за обома системами оцінки. Станом на 2023 рік відомо декілька тисяч ПНАО, і ця кількість поступово зростає у зв'язку з безперервним вдосконаленням астрономічних інструментів. Паралельно з дослідженням та каталогізацією потенційно небезпечних об'єктів вчені розробляють методи захисту від зіткнення. Тема ПНАО є дуже популярною в культурі. Існують десятки фільмів та мультфільмів, книг, декілька ігор, величезна кількість науково-популярних відео та статей, а також безліч клікбейтних новин. При цьому для переважної більшості ПНАО ймовірність зіткнення значно менша 0.1%, а для деяких об'єктів лежить в діапазоні 10-8...10-10, тобто менше мільйонної долі відсотка.
Вибране зображення
Вибраний список
У цьому списку наведено всіх головних тренерів та виконувачів обов'язків головного тренера збірної Чехії з футболу від моменту відокремлення Чехії від Словаччини в 1993 році, їхня статистика та здобутки за період роботи в збірній. Загалом за всю історію команди нею керували 11 спеціалістів: 9 головних тренерів та 2 виконуючі обов'язків. Усі вони мали чеське громадянство. Першим тренером збірної став Душан Угрін, якого обрали під час голосування виконавчого комітету 25 травня 1993 року. Він був фаворитом Франтішка Хваловського, тодішнього президента Чеськоморавського футбольного союзу (чеськ. Českomoravský fotbalový svaz, від 2011 року Футбольна асоціація Чеської республіки (чеськ. Fotbalová asociace České republiky, FAČR)), через клубні успіхи на європейському рівні на початку 90-х років. Під час голосування він випередив Карла Брюкнера. Під керівництвом Угріна збірна Чехії провела свій перший офіційний матч: 23 лютого 1994 року команда на виїзді перемогла Туреччину з рахунком 4:1. Далі команда успішно подолала відбірковий етап на чемпіонат Європи 1996, де посіла друге місце. Досі це найвищий успіх команди на міжнародних турнірах. Відбір на чемпіонат світу 1998, однак, був для Угріна неуспішним: лише третє місце у відбірковій групі і, як наслідок, невихід на турнір. Після цієї невдачі він подав у відставку 21 грудня 1997 року, але перед цим ще встиг потренувати збірну на Кубку конфедерацій 1997, де Чехія взяла участь через відмову збірної Німеччини. Команда посіла третє місце