Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

неділя, 28 травня 2023 року

1 265 690 статей українською

161 616 зареєстрованих дописувачів

3858 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Vesta in natural color.jpg

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Тімоті Сполл

Ті́моті Ле́онард Сполл (англ. Timothy Leonard Spall, нар. 27 лютого 1957(19570227), Лондон, Англія, Велика Британія) — британський актор театру, кіно і телебачення. Відомий широкому загалу за ролями Пітера Петіґру у п'яти фільмах про Гаррі Поттера, а також художника Вільяма Тернера в однойменному фільмі. Крім того, відомий своїми ролями у таких фільмах як: «Home Sweet Home» (укр. «Дім, милий дім») 1982 року, «Life is Sweet» (укр. «Життя солодке») 1990 року, «Таємниці і брехня» 1996 року, «Гармидер» 1999 року, «Все або нічого» 2002 року, «Король говорить!» 2010 року. Номінант премії BAFTA за найкращу чоловічу роль, лавреат премії Каннського кінофестивалю за найкращу чоловічу роль за роль Вільяма Тернера у фільмі «Містер Тернер». Офіцер Ордена Британської імперії (OBE).

Вибране зображення

1581 Bunting clover leaf map.jpg
Стилізована карта світу у формі листка конюшини (три класичних континенти: Європа, Азія, Африка), з Єрусалимом у центрі, з додатковим позначенням Великої Британії, Скандинавії та Америки / Нового Світу. 1581 р. надруковано в Магдебурзі. Автор: Генріх Бюнтінг.

Вибраний список

Ярослав Шилгавий

У цьому списку наведено всіх головних тренерів та виконувачів обов'язків головного тренера збірної Чехії з футболу від моменту відокремлення Чехії від Словаччини в 1993 році, їхня статистика та здобутки за період роботи в збірній. Загалом за всю історію команди нею керували 11 спеціалістів: 9 головних тренерів та 2 виконуючі обов'язків. Усі вони мали чеське громадянство. Першим тренером збірної став Душан Угрін, якого обрали під час голосування виконавчого комітету 25 травня 1993 року. Він був фаворитом Франтішка Хваловського, тодішнього президента Чеськоморавського футбольного союзу (чеськ. Českomoravský fotbalový svaz, від 2011 року Футбольна асоціація Чеської республіки (чеськ. Fotbalová asociace České republiky, FAČR)), через клубні успіхи на європейському рівні на початку 90-х років. Під час голосування він випередив Карла Брюкнера. Під керівництвом Угріна збірна Чехії провела свій перший офіційний матч: 23 лютого 1994 року команда на виїзді перемогла Туреччину з рахунком 4:1. Далі команда успішно подолала відбірковий етап на чемпіонат Європи 1996, де посіла друге місце. Досі це найвищий успіх команди на міжнародних турнірах. Відбір на чемпіонат світу 1998, однак, був для Угріна неуспішним: лише третє місце у відбірковій групі і, як наслідок, невихід на турнір. Після цієї невдачі він подав у відставку 21 грудня 1997 року, але перед цим ще встиг потренувати збірну на Кубку конфедерацій 1997, де Чехія взяла участь через відмову збірної Німеччини. Команда посіла третє місце

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Бахмут; Схід; Південь); див. також: допомога під час війни • Протистояння у Судані (битва за Хартум)
Меморіал жертвам геноциду у Ньянґе

28 травня в історії

Захоплення російських військових кораблів біля Такесіми 28 травня 1905. З малюнка японського художника
Теплоелектростанція на заводі Volkswagen у Вольфсбурзі (Нижня Саксонія, Німеччина), що є символом міста

Народилися

Померли

Остання прижиттєва (?) фотографія Івана Франка. Близько 1913
Heinkel He 113
Колючий дріт
Stenocereus eruca

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа