Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 4 жовтня 2024 року

1 347 595 статей українською

179 743 зареєстровані дописувачі

3060 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Blackpink — південнокорейський жіночий гурт, сформований лейблом YG Entertainment. Складається з чотирьох учасниць: Джісу, Дженні, Розе та Ліса. Стиль та концепція Blackpink мають назву «ґерл-краш» (англ. girl crush), головні теми якої — упевненість у собі та розширення прав і можливостей жінок. Гурт став однією з провідних сил корейської хвилі та залучив величезну глобальну фанатську базу, внаслідок чого різні публікації охрестили Blackpink «найбільшим жіночим гуртом у світі». Гурт дебютував у 2016 році із сингл-альбомами Square One[en] та Square Two[en].

Протягом своєї кар'єри Blackpink побили численні рекорди: їхній світовий тур «Born Pink World Tour[en]» (2022—2023) став найкасовішим концертним туром жіночого гурту та азійського виконавця в історії; вони першими з азійських гуртів стали хедлайнером музичного фестивалю Коачелла. Їхній канал на YouTube мав найбільшу кількість підписок та переглядів серед музичних виконавців, а акаунт на Spotify — найбільшу кількість підписок та прослуховувань серед жіночих гуртів. Blackpink отримали численні нагороди, серед яких Golden Disc Awards, MAMA Awards[en], премія «Вибір народу» та MTV Video Music Awards. Вони стали першим дівочим гуртом, який отримав звання «Гурт року»[en] у XXI столітті. У 2023 році за внесок у поширення обізнаності про глобальне потепління дівчат нагородили Орденом Британської імперії. Blackpink — перший жіночий гурт, який увійшов до рейтингу Forbes 30 Under 30 Asia (2019), а журнал «Тайм» визнав їх «Артистами року» (2022). У 2024 році гурт очолив рейтинг Forbes Korea Power Celebrity 40 та отримав визнання колишнього президента Південної Кореї Мун Чже Іна за поширення K-pop та корейської культури по всьому світу.

Логотип ЕЗДП
Логотип ЕЗДП

Експедиція заготовок державних паперів — структурний підрозділ Міністерства фінансів Української Народної Республіки, Української Держави та Директорії, що функціонував під час національно-визвольних змагань 1917–1921 років. Основним завданням Експедиції було виготовлення грошових знаків, державних цінних паперів, поштових марок та інших офіційних документів. Урядову установу Експедиції заготовок державних паперів часто називали просто «Експедиція» або «Заготовка», а друкарні, де виготовляли державні папери, — «фабриками».

Експедиція відігравала важливу роль не лише у фінансовій політиці тогочасних українських урядів, але й у процесі українського державотворення. Виготовлення національної валюти дало змогу протягом 1918–1920 років фінансово підтримувати збройну боротьбу української армії та забезпечувати функціонування державного апарату. Остаточне припинення діяльності Експедиції було спричинене військовою поразкою армії Директорії та втратою Українською Народною Республікою незалежності.

Вибране зображення

Розп'яття і тінь на стіні, абатство Святого Петра, Ассізі, Італія. Сьогодні свято Франциска Ассізького, покровителя екологів.

Вибраний список

Дискографія Pearl Jam
Дискографія Pearl Jam

Дискографія американського рок-гурту Pearl Jam складається з дванадцяти студійних альбомів, а також концертних альбомів, збірок, DVD і численних офіційних бутлегів.

З моменту створення колективу було продано 32 мільйони копій їхніх альбомів у США, включно зі всіма офіційними бутлегами, і понад 100 мільйонів копій по всьому світу.

Поточні події

Російсько-українська війна (жовтень, бої на Курщині); див. також: Допомога під час війни • Атака Ізраїлю на Ліван • Нещодавно померли
Марк Рютте

4 жовтня в історії

Сьогодні Всесвітній день тварин
Годинник Християна Гюйгенса. Рейксмузей, Амстердам
Годинник Християна Гюйгенса. Рейксмузей, Амстердам
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Перший Східний експрес (1883)
Перший Східний експрес (1883)
Міський театр у Львові. Поштівка початку ХХ ст.
Міський театр у Львові. Поштівка початку ХХ ст.
Репліка першого супутника в Національному музеї ВПС США, Дейтон, Огайо
Репліка першого супутника в Національному музеї ВПС США, Дейтон, Огайо
Обгорілий Білий дім у Москві 3 жовтня 1993
Обгорілий Білий дім у Москві 3 жовтня 1993

Народилися

Померли

Хлопчик і його атом
Хлопчик і його атом

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа