Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 27 березня 2023 року

1 253 378 статей українською

158 681 зареєстрований дописувач

3925 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Спектральна кластеризація

Спектральна кластеризація — метод кластеризації, заснований на концепції зв'язності графів[en]. На відміну від інших методів, таких як метод к-середніх, що шукають щільні, компактні, опуклі кластери, спектральна кластеризація може знаходити кластери довільної форми. Метод був розроблений у 1970-х для розділення графів, і пізніше був багаторазово поліпшений і застосований для ширшого класу задач. Його ідея полягає в тому щоб, розглядаючи множину спостережень як зважений граф (де кожному спостереженню відповідає вершина, а ребра мають вагу, що дорівнює подібності пари спостережень), знайти такий мінімальний розріз цього графа, щоб два отримані підграфи були близькими за розміром. Назву метод отримав через те що він ґрунтується на аналізі спектру графа — множини власних значень його матриці суміжності. Спектральна кластеризація — один з найпотужніших сучасних методів кластеризації, і може застосовуватися у будь-яких задачах кластерного аналізу, в тому числі таких як сегментація зображення, аналіз експресії генів, графів соціальних мереж, тощо.

Вибраний список

Пам'ятник «Тим, хто врятував світ» у місті Чорнобиль, присвящений ліквідаторам

В ніч 26 квітня 1986 року о 1:23 стався вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. На даху реактора розгорнулася велика пожежа. Подвиги ліквідаторів не були забуті, та відмічалися в Україні на державному рівні. Багато з них були посмертно нагороджені державними відзнаками України, у тому числі й найвищою, Герой України.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС)
Логотип міжнародного кримінального суду

27 березня в історії

USS Constitution, найстаріше у світі морське судно на плаву, в гавані Бостона. 4 липня 2014

Народилися

Генріх Манн (1906)
Квентін Тарантіно, 2015

Померли

Іван Виговський
Спецвипуск з історії Молдови за результатами Вікітижня Молдови 2023
Правитель Молдавського князівства Штефан III Великий на мініатюрі середньовічного румунського Євангелія
Пам'ятник Кагульської битви
Кишинівський тюремний замок на старій світлині

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа