Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 12 квітня 2024 року

1 319 095 статей українською

174 388 зареєстрованих дописувачів

3621 з них активний останнього місяця

Вибрана стаття

Лінійні кораблі типу «Нельсон» — тип лінкорів Королівського військово-морського флоту Великої Британії часів Другої світової війни. Всього для британського флоту побудовано 2 кораблі цього типу і вони були названі на честь знаменитих адміралів минулого — «Нельсон» (англ. Nelson) та «Родні» (англ. Rodney). «Нельсони» стали першими «вашингтонськими лінкорами». Відповідно до Вашингтонської морської угоди Велика Британія отримала право побудувати два лінкори з гарматами калібром до 406-мм і стандартною водотоннажністю до 35 560 т. Формально «Нельсон» і «Родні» були 23-вузловою версією лінійних крейсерів типу «G-3», від будівництва яких Велика Британія відмовилася за вищезгаданою угодою. Попри низку недоліків та невелику максимальну швидкість, «Нельсон» і «Родні» вважалися найсильнішими британськими лінкорами періоду Другої світової війни, за сукупністю характеристик перевершуючи пізніші лінкори типу «Кінг Джордж V». У роки війни обидва лінкори брали активну участь у бойових операціях. А «Родні» зіграв вирішальну роль у потопленні німецького лінкора «Бісмарк», який до цього пустив на дно у Данській протоці гордість Королівського флоту — лінійний крейсер «Худ».

Роберт Оппенгеймер
Роберт Оппенгеймер

Джуліус Роберт Оппенгеймер (англ. Julius Robert Oppenheimer; 22 квітня 1904, Нью-Йорк — 18 лютого 1967, Принстон, Нью-Джерсі, США) — американський фізик-теоретик та фізик-ядерник, широко відомий як керівник Мангеттенського проєкту, в рамках якого в роки Другої світової війни розроблялася перша ядерна зброя, через що Оппенгеймера часто називають «батьком атомної бомби».

Вибране зображення

Широкоформатний вид з відображенням у воді храму Кінкаку-дзі, сонячний день, Кіото, Японія.

Вибраний список

Ета Кіля
Ета Кіля

Цей список містить наймасивніші зорі, відкриті станом на січень 2024 року. Маса зір вимірюється у сонячних масах і є однією із найважливіших характеристик зір, бо визначає їхню подальшу еволюцію. Масивні зорі еволюціонують дуже швидко порівняно із маломасивними. На останніх етапах еволюції вони перетворюються на нейтронні зорі або чорні діри, що може супроводжуватися спалахом наднової. Масивні зорі є одним із джерел важких елементів у Всесвіті, оскільки температура їх ядер достатньо висока, щоб синтезувати хімічні елементи до заліза, а під час наднових можливим стає утворення і ще важчих елементів. Масивні зорі порівняно рідкісні та швидко еволюціонують, тому їх важко спостерігати. Через це вони залишаються предметом активних досліджень.

Поточні події

Російсько-українська війна (квітень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли
Землетрус поблизу Хуалянь на Тайвані

12 квітня в історії

Сьогодні Міжнародний день польоту людини в космос, День працівників ракетно-космічної галузі України
Побудова прапору «Юніон Джек»
Побудова прапору «Юніон Джек»
Юрій Гагірін і Сергій Корольов перед стартом «Восток-1», 12 квітня 1961
Юрій Гагірін і Сергій Корольов перед стартом «Восток-1», 12 квітня 1961
Зустріч Гагаріна і Хрущова в Москві 19 квітня 1961

Народилися

Андрій Лівицький (до 1937)
Андрій Лівицький (до 1937)
Монсеррат Кабальє в оперному костюмі (1969)
Монсеррат Кабальє в оперному костюмі (1969)

Померли

Франклін Делано Рузвельт (1944)
Франклін Делано Рузвельт (1944)
Маргарет-Енн Балклі
Маргарет-Енн Балклі

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа