Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

неділя, 25 вересня 2022 року

1 197 201 стаття українською

150 769 зареєстрованих дописувачів

3230 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Джон Роналд Руел Толкін, автор книги «Го́біт, або Туди́ і зві́дти» (англ. The Hobbit, or There and Back Again) — роман-казка англійського письменника Джона Роналда Руела Толкіна. Вперше опублікований 1937 року видавництвом «Джордж Аллен і Анвін», із часом став класикою дитячої літератури. В основі сюжету — подорож гобіта Більбо Торбина, чарівника Ґандальфа та тринадцяти гномів на чолі з Торіном Дубощитом. Їхній шлях лежить до Самотньої Гори, де дракон Смоґ стереже захоплені ним гномівські скарби. «Гобіт, або Туди і звідти» — перша опублікована робота Толкіна, дія якої відбувається у світі Середзем'я. Книга отримала схвальні відгуки критиків і мала попит у читачів, що спонукало видавця просити автора про продовження. 1937 року Толкін узявся за написання нової історії про гобітів. Підсумком роботи став роман «Володар Перснів» — на відміну від «Гобіта», цей твір орієнтований на дорослу читацьку аудиторію. Щоб досягти узгодженості між двома книгами Толкін зробив деякі зміни в початковому тексті «Гобіта», насамперед щодо опису зустрічі Більбо з Ґолумом.

Тікондерога. Вид з гори Маунт-Дифайнс Облога форту Тікондеро́га — битва між британськими й американськими військами, частина війни за незалежність США. Тривала з 2 по 6 липня 1777 року й стала першою битвою Саратогської кампанії. Армія генерала Джона Бергойна підійшла до форту з двох боків — із заходу та сходу, виявила неукріплену висоту і підняла на неї гармати. Командир гарнізону, Артур Сент-Клер, усвідомивши, що не зможе витримати штурм, вирішив евакуювати форт у ніч на 6 липня. Через поспішну евакуацію у форті було кинуто багато зброї та боєприпасів, і навіть гармати не встигли привести в непридатність. Британці чекали довгої та кровопролитної облоги, але в результаті вранці 6 липня вони зайняли форт без жодного пострілу. Здача Тікондероги викликала хвилю обурення в американській громадськості та у військових колах, оскільки була поширена думка про важливість і майже неприступність форту. Генерал Сент-Клер і командир Північного департаменту генерал Філіп Скайлер суворо критикувалися Конгресом. Обох зрештою реабілітували у військових судах, але їхня кар'єра постраждала. Скайлер був усунений Конгресом від командування ще до суду, а Сент-Клер до кінця війни командував, хіба що, польовими підрозділами.

Вибране зображення

Cedar waxwing in Green-Wood Cemetery (55650).jpg
Омелюх кедровий (Bombycilla cedrorum) на дереві цвинтаря Грін-Вуд в Брукліні, Нью-Йорк, США.

Вибраний список

Прапор Вінницької області Це список міст і селищ міського типу Вінницької області. До складу Вінницької області входять 18 міст та 29 селищ міського типу (містечка), а загальна кількість їх становить 47 населених пунктів. Найбільшим містом області є Вінниця з населенням у 369 739 осіб за даними Державної служби статистики України від 1 січня 2022 року. У списку показані міста та містечка Вінницької області, офіційні назви українською мовою, їхня площа, населення (за даними перепису 2001 року й інформації Державної служби статистики України від 1 січня 2022 року), географічні координати адміністративних центрів, мовний склад (зазначені мови, що становлять понад 1% від населення громади за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року), положення на карті області. Міста України могли мати обласне та районне значення і до адміністративно-територіальної реформи 2020 року в області налічувалося 6 міст обласного значення: Вінниця, Жмеринка, Козятин, Ладижин, Могилів-Подільський і Хмільник. Районного значення 12 міст: Бар, Бершадь, Гайсин, Гнівань, Іллінці, Калинівка, Липовець, Немирів, Погребище, Тульчин, Шаргород і Ямпіль. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи 2020 року усі міста в Україні (в тому числі й обласні центри, і міста обласного значення) включені до складу районів.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Російсько-українська війна (широке вторгнення: битва за Донбас; бої на півдні; криза на ЗАЕС) • Протести в Ірані
Один зі звільнених — Михайло Діанов, 21 вересня 2022 року. Фото: СБУ

25 вересня в історії

Джеймс Медісон — четвертий Президент США, автор Білля про права. Портрет пензля Дж. Вандерліна (1816)
Ріка Альтмюль нижче Ріденбурга — частина Майн-Дунайського каналу

Народилися

Вільям Фолкнер 11 грудня 1954. Фотограф К. Ван Вехтен
Анатолій Солов'яненко (не пізніше 1984)

Померли

Еріх Марія Ремарк (близько 1928)
Мікангій на тілі жука
Мале
Камінь голоду в Дєчіні

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа