Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 4 березня 2024 року

1 313 364 статті українською

172 694 зареєстровані дописувачі

3590 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Крістіан Меллер
Крістіан Меллер

Крі́стіан Ме́ллер (дан. Christian Møller; нар. 22 грудня 1904, Гундслев, Альс — пом. 14 січня 1980, Ордруп, Гентофте) — данський фізик-математик, який зробив фундаментальні внески у теорію відносності, теорію гравітації та квантову хімію. Член Данської королівської академії наук, Леопольдини, кавалер Ордена Данеброга.

Вибране зображення

Голова орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) у вольєрі для орлів у Кенцаймі, Нижній Рейн, Франція.

Вибраний список

У списку селищ міського типу України подано перелік усіх селищ міського типу, які існували на території УРСР і України з 1924 до 2024 року.

Перші селища міського типу (смт) в УСРР з'явилися у 1924 році. У перших постановах вони називалися містечками, проте у 1925 році цю назву замінили на «селище міського типу». При цьому більшість містечок, які мали цей статус з часів Російської імперії, продовжували лишатися містечками до 1930-х років і вважалися сільськими населеними пунктами.

Першими населеними пунктами, які стали смт, були Бірзула (нині місто Подільськ) і Рибниця (нині в Молдові) Одеської губернії.

У 2023 році було прийнято закон 3285-IX, який передбачав, серед іншого, ліквідацію категорії селищ міського типу, і всі смт, яких тоді в Україні було 881, з 26 січня 2024 року стали селищами.

Поточні події

Російсько-українська війна (березень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли

4 березня в історії

Перша сторінка Конституції США
Перша сторінка Конституції США

Народилися

Портрет Антоніо Вівальді (1723)
Портрет Антоніо Вівальді (1723)
Михайло Вербицький. Автолітографія, близько 1870
Михайло Вербицький. Автолітографія, близько 1870
Володимир Івасюк на поштовій марці
Володимир Івасюк на поштовій марці

Померли

Микола Гоголь. З дагеротипу С. Левицького 1845 р.
Микола Гоголь. З дагеротипу С. Левицького 1845 р.
Белізар та діти родини Фрей
Белізар та діти родини Фрей

Розпочалися Тиждень Японії та кампанія WikiGap, тривають тиждень психічного здоров'я і тиждень Миколаївщини 2024, завершується кампанія з додавання джерел 1Lib1Ref

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа