Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

четвер, 4 березня 2021 року

1 077 267 статей українською

129 337 зареєстрованих дописувачів

3655 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Silverfox1.jpg

Опера́ція «Зі́льберфукс» (нім. Unternehmen Silberfuchs, операція «Чорнобурка») — спільна наступальна операція німецьких та фінських військ у Лапландії, на північному фланзі німецько-радянської війни. Тривала з 29 червня до 17 листопада 1941 року. Метою було захоплення Мурманська — стратегічно важливого радянського морського порту.

Операцію «Зільберфукс» планувалося провести у два етапи. На першому етапі в ході операції «Реннтір» німецькі гірські війська, що виділялися для проведення наступальної операції на Мурманськ, з території окупованої Норвегії мали захопити під свій контроль регіон Петсамо з його нікелевими шахтами. На другому етапі німецько-фінські війська за задумом мали завдати одночасно удари з двох напрямків: в операції «Платинфукс» на північному фланзі планувався наступ німецького гірського корпусу «Норвегія» безпосередньо на Мурманськ, а на південному фланзі за задумом операції «Полярфукс» силами німецького 36-го командування особливого призначення у взаємодії з частинами 3-го фінського корпусу планувалось захоплення міста Кандалакша з подальшим виходом на узбережжя Білого моря.

Виноград Виноробство в Одеській області станом на 2018 рік охоплює 26,29 тис. га – 60,44 % від загальної площі виноградників України. Область розташована в кліматично сприятливій зоні північно-західного Причорномор'я, від гирла річки Дунай до Тилігульського лиману, і є найбільшою виноробною областю України. Відповідно до даних 2015 року, виробництвом винограду займаються в 13 з 26 районах (за попереднім адміністративно-територіальним поділом України). Сільськогосподарські підприємства виробили 2966984,57 центнерів винограду 2018 року. На 5 жовтня 2016 року згідно з офіційної класифікації видів економічної діяльності виробництвом виноградних вин (КВЕД 11.02) займаються 4 фізичні особи-підприємців та 152 юридичних осіб. Вирощуванням винограду (КВЕД 01.21) займаються 55 ФОПи та 528 юридичних осіб. Станом на 2018 рік найбільша частка виробництва винових продуктів належить виноградному суслу – 57,88 %, на другому місті – виробництво вина з фактичною концентрацією спирту не більше 15 % – 24,08 %. Третє місце в області належить виробництву вина ігристого зі свіжого винограду – 10,77 %. На область припадають Причорноморський та Бессарабський виноробні регіони. Історія виноробства на території Одеської області веде свій відлік від архаїчних часів.

Вибране зображення

KalahanaMausoleums 004 2801.jpg
Мавзолеї в селі Калахана, Шамахинський район, Азербайджан

Вибраний список

Сільвіо Піола. У списку найкращих бомбардирів італійської Серії А наведені показники футболістів, які забили в цьому змаганні не менше 100 голів. Джузеппе Меацца став першим гравцем, який виконав норматив. Для цього йому знадобилося п'ять сезонів. В наступні три сезони цю межу подолали Антоніо Вояк, Анджело Ск'явіо, Сільвіо Піола і Джованні Феррарі. Позначку в 200 забитих м'ячів першим також подолав Джузеппе Меацца. Подвійний норматив виконали семеро гравців. З сезону 1948/49 список очолює Сільвіо Піола. Він завершив виступи з показником у 274 голи в 537 матчах Серії А. В поточному сезоні свої показники покращують троє футболістів. Станом на 14 лютого 2021 року Чіро Іммобіле забив 14 голів, Златан Ібрагімович — 14, Фабіо Квальярелла — 7. Не враховують забиті м'ячі: 1) В аматорських національних першостях (1898—1929); 2) У воєнному чемпіонаті 1943/44, що відбувся тільки на півночі Італії (південь був окупований військами антигітлеровської коаліції); 3) У першому повоєнному чемпіонаті 1945/46, що проходив за багатоступеновою системою і в ньому брали участь команди з Серії А і Серії В.

Поточні події

Пандемія COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України • «Золотий глобус»

4 березня в історії

Перша сторінка Конституції США

Народилися

Портрет Антоніо Вівальді (1723)
Михайло Вербицький. Автолітографія, близько 1870
Володимир Івасюк на поштовій марці

Померли

Микола Гоголь. З дагеротипу С. Левицького 1845 р.
Жан-Бедель Бокасса
Крук Крум
  • Круки, які живуть у київському подвір'ї, стали такими відомим, що їх малюють, до них водять туристів, а про смерть одного з них повідомляють у засобах масової інформації.
  • З аеропорту до світової столиці лосося планували побудувати «міст у нікуди».
Водоспад Гуайра

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа