Тутмос (скульптор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бюст Нефертіті руки Тутмеса

Тутмес Молодший (також Джехутимесу) — давньоєгипетський скульптор 14 ст. до н. е.

Життєпис[ред.ред. код]

Про його особисте життя замало відомостей. Працював при дворі фараона Аменхотепа IV в місті Ахетатоне. Тутмос знаходився під керівництвом головного придворного скульптора Бака, засновника амарнського стилю. Був яскравим представником «Амарнского мистецтва». Один з небагатьох майстрів Стародавнього Єгипту, чиє ім'я відоме натепер.

У 1996 році французькою експедицією на чолі із Аленом Зиві знайдено гробницю Тутмоса. Вона розташована по сусідству з іншою, яку приписують старшій доньці Ехнатона і Нефертіті — принцесі Мерітатон. Дослідження гробниці скульптора Тутмоса свідчить про багатство майстра, він стояв на чолі великої художньої майстерні, яка, судячи по зображеннях його батька і дітей, була родинною — всі вони працювали на будівництві гробниць в Долині царів. Про це свідчать численні браслети, намиста і предмети розкоші, зображені на розписах в гробниці. Тутмос сам виконав значну частину розписів і рельєфів в своїм гробниці, зобразивши себе самого таким, що тримає в руках палетку з більш ніж 20 фарбами. Це один з найдавніших автопортретів в історії.

Творчість[ред.ред. код]

У мистецтві Тутмоса Молодшого простежуються серйозні відмінності з традиційним єгипетським каноном, воно відзначено нехарактерною для тогочасного мистецтва свободою, внутрішньої одухотвореністю образів, вишуканою красою, відсутністю умовностей, неповторною тонкістю моделювання. Характерними рисами його портретів фараона Ехнатона (Аменхотепа IV) та фараонової дружини цариці Нефертіті є тонкість моделювання, натхненність образів, вишукана краса.

Роботи[ред.ред. код]