Підпір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:53, 27 листопада 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 2; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Підвищення рівня води в річці в результаті побудови греблі.

Підпі́р, підпір води — підвищення рівня води в річці в результаті побудови греблі чи природних перепон: звуження русла, заростання русла, зажори, затори тощо, а також низового вітру, зміни умов стоку підземних вод.

Для створення необхідного запасу води або напору (підпору) води на річці, струмку, у балці будують гідротехнічну спорудугреблю[1]. На закругленнях русла річки утворюється підпір, швидкість течії води зменшується [2].

Підпір має значення для визначення висоти насипу і піднесення низу ферм балкових мостів над горизонтом води. Для безнапірних труб висотою менше 3 м величина отвори встановлюється з розрахунку, щоб підпертий горизонт не перевищував 3/4 висоти труби. Для труб висотою понад 3 м відстань розрахункового горизонту до замка склепіння не повинно бути менше 0,75 м. Щоб уникнути затоплення цінних земель при високому підпорі збільшують отвір споруди.

Див. також

Підпір повітря

Примітки

  1. Довідник сільського будівельника, 1956, 6
  2. Колгоспна виробнича енциклопедія, I, 1956, 242

Джерела