Садиба Рудзських

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:57, 6 березня 2020, створена SOMBot (обговорення | внесок) (більше не розпізнається як ізольована)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Садиба Рудзських
Вид на згорілий палац (2013)
Країна Україна
Територіальна одиниця Вінницька область
Місцезнаходження с. Біличин, Барський район, Ялтушківська сільська рада, вул. Колгоспна, 1[1]
Час заснування XIX ст.
Відомі мешканці Любомирські, Рудзські

Садиба Рудзських — пам'ятка культурної спадщини Вінницької області. Занесена до переліку пам'яток архітектури та містобудування місцевого значення під охоронним номером 34-М[2].

Історія

Садиба закладена на початку XIX ст. у стилі класицизму. Її збудував маршалек шляхти Микола Красовський. У 1822 році садиба перейшла у спадок його сину Генріху Леонцушеву, а потім - його брату Франциску Серафиму Красовському. Останньою володаркою палацу була його дочка Марія Владиславова Вежик-Рудзька.

Будівля палацу розташована на природному схилі, два поверхи виходять у сторону парку. Головний фасад одноповерховий, перед ним була вла­штована підсипка, вирівняний майданчик. Навпроти палацу зростають два вікових дерева сибірської модрини, висаджені у час закладання палацу.

В центрі будівлі розташовується портик на чотири колонни на невисокому стилобаті з кам'яними сходами. Парадний вхід прикрашений напівкруглим сандриком, над яким знаходиться фігура богині Фортуни, що мчиться з рогом достатку на колесі — символ мінливості щастя. Планування палацу симетричне, анфіладне, на кожному поверсі знаходиться 10 кімнат. Також палац має характерні для класицизму італійські вікна, напівкруглі сходи у заокругленій стіні. Збереглися розетки на стелях, виконані у різних сти­лях: рослинні теми, псевдоготика.

З господарських будівель зберігся невеликий кам'яний сарай, декорований колонадою тосканського ордена, а також стайня (значно розбудована), а також криниця.

Палац розташований у парку пейзажного стилю, який займає невелике підвищення між струмків і на сьогодні перебуває в занедбаному стані як і будівля палацу.

У радянські часи у приміщенні палацу розташовувались школа, бібліотека, клуб. З початку 2000-х років. будівля не використовувалась, а у 2007 р. сталася пожежа, яка знищила дах і верхнє перекриття.

Примітки

  1. Садиба Рудзських // Каталог-довідник: Пам'ятки історії та культури України. Зошит 5. Вінницька область / НАН України. Інститут історії України; Центр досліджень історико-культурної спадщини України. – К., 2015. – С. 83
  2. Рішення виконкому Вінницької обласної ради народних депутатів від 14.02.91 № 43

Джерела