ДІПА (видавництво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:49, 3 травня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Згруповано однакові примітки)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

ДІПА (видавництво) створено у 2016 році в Києві Павлом Белянським і Дмитром Вохмяніним. Головним напрямком діяльності є видання сучасної української літератури. Зокрема, ДІПА займає одну з ключових позицій у ніші ветеранської літератури про російсько-українську війну. Також має у своєму асортименті дитячі книги і перекладні видання іноземних авторів.[1]

Історія

Першим виданням ДІПА у 2016 році стала книга популярного українського блогера Павла Белянського, більш відомого читачам під псевдонімом Паштет[2], – «Стоматолог зібрався до шлюбу. Жіноча дружба».

За сюжетом, успішний стоматолог після ланцюга неприємностей зустрічає чарівну незнайомку. У них могла вийти чудова любовна історія, якби не одна випадкова смерть. Бажаючи розібратися, пов'язана його кохана із загибеллю людини чи ні, стоматологу доводиться витягнути на світло всі скелети чужої душі. У 2018 на екрани виходить знятий на основі повісті Белянського серіал «Стоматолог». Сам Паштет виступає там у ролі сценариста.[3]

ДІПА тим часом розширює свій книжковий асортимент. У тому числі видає цілі серії книг. Серед них тритомник відомого українського блогера Андрія Альохіна[4][5], а також переклад українською двох частин потужного пригодницького французького коміксу «Катанга» Фаб'єна Нюрі про Конголезьку кризу 1961-го у Конго, що дуже нагадує сучасні події в Україні.[6]

З головних історичних видань – «Коріння та корона. Нариси про Австро-Угорщину: доля імперії», «Росія на сході», «Боснія в Лімбі».

Також в активі ДІПА з’являються видання для дітей. Зокрема, серія книг Володимира Нікітенка – «Нікчеми», «210 добрих справ», «Крадій спогадів».[7]

Книги про російсько-українську війну

ДІПА стала одним із перших видавництв, що наважились друкувати сучасну ветеранську літературу від авторів, які були безпосередніми учасниками війни з Росією. У 2017 році вийшла у світ антологія «14 друзів хунти».

«Ми зібрали 14 людей, так чи інакше пов’язаних з війною. В основному це ті, хто воював, плюс воєнні журналісти і блогери – вони ж волонтери, достатньо відомі у нас в країні. Збірник виявися дуже успішним, одразу розійшовся тиражем 5 тис. примірників. Це було перше в Україні таке зібрання розповідей очевидців про війну і навколовоєнних історій», – розповідав директор видавництва Дмитро Вохмянін.[8]

Вихід «14 друзів хунти» викликав неабиякий резонанс у ЗМІ. На презентацію книги завітав тодішній президент України Петро Порошенко. [9][10][11][12][13]

Після успіху цього збірника ДІПА продовжує видавати книги ветеранів російсько-української війни. Усі автори по-своєму осмислюють ці події і діляться власним досвідом. Зокрема, вийшли друком такі видання:

  • «Піхота»(2017), «Піхота-2. Збройники» (2018), «Піхота-3. Терикони» (2019) Мартіна Бреста
  • «Моноліт» (2018) Валерія Пузіка
  • «Повернутися з війни» (2018) Наталії Нагорної
  • «Карателі» (2018) Влада Якушева
  • «Вовче» (2018) Костянтина Чабали
  • «Кава з присмаком попелу» (2018) Олексія Петрова
  • Збірник «В. О. П. Війною ограновані поезії» (2018)
  • «100 новел про війну» і «Вірші з війни» (2018) Бориса Гуменюка
  • «Шлях додому» (2018) Олексія Пайкіна.
  • «А мама зрозуміє...Крим 2014. Невигадані історії» (2019). Автори – Леонід Матюхін, Юрій Головашенко, Ігор Підопригора.

Нагороди

У 2018 році книга «Повернутися з війни» Наталії Нагорної отримала нагороду BookForum Best Book Award у номінації «Література для підлітків і YA».[14]

Попри ілюстрації авторки, які намальовані наче дитячою рукою, сама книга насправді дуже доросла і піднімає складні питання про те, як бійці повертаються після війни додому і як пережитий на фронті досвід позначається на житті їх та їхніх родин. Розповідь ведеться від імені дівчинки, батько якої приїхав з війни, від імені самого бійця, від імені дружини, а також від їхньої ще ненародженої дитини. У книзі переплелося багато реальних історій, які Наталя Нагорна зібрала, висвітлюючи з 2014 року тему війни на Донбасі.[15]

У Всеукраїнському рейтингу «Книжка року-2018» призові місця зайняли одразу дві книги видавництва ДІПА. У позаконкурсній номінації «Голоси героїв» відзначали твори, написані українськими військовими. Їх обирало не конкурсне журі, а самі читачі шляхом голосування.

Перше місце отримав Олексій Петров з книгою «Кава з присмаком попелу», а на третій сходинці опинився Мартін Брест і його «Піхота».[16]

Скандал на Книжковому арсеналі і Ветеранський намет

У березні 2019 року при підготовці до «Книжкового арсеналу» в Києві розгорівся скандал: видавництва ДІПА і «Залізний Тато»[17], які спеціалізуються на виданні книжок ветеранів, заявили, що їм уже вдруге відмовляють в участі у заході. Автори видавництв підозрювали, що таким чином організатори не хочуть пускати на полиці книги про сучасну війну з Росією. [18][19]

Після розголосу у ЗМІ було прийнято рішення встановити намет військового взірця, де будуть представлені книги про війну від усіх видавництв. У результаті «Ветеранський намет» став лідером продажів на «Книжковому арсеналі». [20][20]

Ця ініціатива була продовжена на інших книжкових фестивалях. Зокрема, «Ветеранський намет» повторив свій успіх на львівському «Форумі видавців» у вересні того ж року. [21]

Участь у Франкфуртському книжковому ярмарку

У 2019 році видавництво ДІПА вперше взяло участь у найбільшому у світі книжковому ярмарку у Франкфурті (Німеччина). Книги видавництва були представлені на українському національному стенді.[22][23]

Під час ярмарку творами ветеранської літератури зацікавились американські дистриб’ютори.[24]

Співпраця з Фондом Аденауера

Видавництво ДІПА стало учасником проекту з перекладу та публікації біографії видатного німецького та європейського політика, федерального канцлера ФРН Конрада Аденауера, який 73-річним очолив зруйновану Західну Німеччину та сприяв її відродженню.

Паперове видання «Конрад Аденауер. Життя та політика» призначене для безкоштовного поширення Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні[25], а також Пан’європейським союзом України[26], а електронну версію книги можна буде безкоштовно завантажити на сайті видавництва.


Посилання

  1. Про видавництво. dipa.com.ua (ua) . Процитовано 9 грудня 2019.
  2. Павло (Паштет) Белянський - біографія, освіта, сім'я, кар'єра, компромат. my.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  3. Як блогер Павло Белянський став сценаристом. Офіційний сайт каналу 2+2 - 2plus2.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  4. Андрій Альохін презентує книжку «Між північчю й ніколи» у Києві. www.chytomo.com (укр.). 19 жовтня 2018. Процитовано 9 грудня 2019.
  5. Андрей Алехин: О собачке Кузе, о Париже и о Родине-тете. weekly (англ.). Процитовано 9 грудня 2019.
  6. Комікси українською: огляд «Катанги» Фаб’єна Нюрі. Vertigo.com.ua (ru-RU) . 7 березня 2019. Процитовано 9 грудня 2019.
  7. Вийшла дитяча книжка про крадені спогади і Крим - новини освіти | «Освіторія». Освіторія (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  8. КНИЖКОВИЙ ФРОНТ: КОМУ І НАВІЩО ПОТРІБНА ВЕТЕРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА. matrix-info.com.
  9. Книга 14 друзів хунти: як наші бійці, блогери і волонтери стали письменниками. ТЕКСТИ (англ.). Процитовано 9 грудня 2019.
  10. «14 друзів хунти»: чотирнадцять голосів війни. Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал (укр.). 21 листопада 2017. Процитовано 9 грудня 2019.
  11. Gazeta.ua (18 вересня 2017). "14 друзів хунти" - учасники війни написали про бої, любов та патріотизм. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  12. "14 друзів хунти" та 50 відтінків #зради: Чому атовців цькують за дружбу з Порошенком – Depo.ua. www.depo.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  13. ЯК PIZZA VETERANO "ДРУЗІВ ХУНТИ" ПРИЙМАЛА: "5 КАНАЛ" ВІДВІДАВ ПРЕЗЕНТАЦІЮ КНИГИ ВЕТЕРАНІВ АТО.
  14. У Львові назвали найкращі книги Форуму видавців. Хто переміг. tvoemisto.tv. Процитовано 9 грудня 2019.
  15. «Із війни всі повертаються іншими»: у Львові презентували книгу Наталі Нагорної. zik.ua (uk-UK) . Процитовано 9 грудня 2019.
  16. Всеукраїнський рейтинг «Книжка року - 2018» оголосив переможців (оновлено й доповнено). ЛітАкцент - світ сучасної літератури (укр.). 9 лютого 2019. Процитовано 9 грудня 2019.
  17. Видавництво "Залізний тато". zalizniytato.org.ua (ua) . Процитовано 9 грудня 2019.
  18. «Книжковому арсеналу» погрожують судами та скаргами в СБУ. ЛітАкцент - світ сучасної літератури (укр.). 7 березня 2019. Процитовано 9 грудня 2019.
  19. Скандал навколо Книжкового Арсеналу: ветеранські видання заявили, що їм безпідставно відмовили в участі. Рубрика. 3 березня 2019. Процитовано 9 грудня 2019.
  20. а б «Ветеранський намет» став лідером продажів на Книжковому Арсеналі. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  21. Книжки «Ветеранського намету» на Львівському форумі видавців викликали чималий інтерес не лише серед українців, а й закордонних гостей. mva.gov.ua. Процитовано 9 грудня 2019.
  22. У Франкфурті завершився Книжковий ярмарок. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  23. У Франкфурті стартує найбільший книжковий ярмарок світу: що покаже Україна | Новини | Українське радіо. www.nrcu.gov.ua (ua) . Процитовано 9 грудня 2019.
  24. Видавництво ДІПА. www.facebook.com (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  25. Фонд Конрада Аденауера Представництво в Україні (Київ / Харків). Фонд Конрада Аденауера Представництво в Україні (Київ / Харків) (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.
  26. Paneuropa Ukraine. www.facebook.com (укр.). Процитовано 9 грудня 2019.