Шанакдахете

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 06:02, 8 травня 2021, створена Mediafond (обговорення | внесок) (стиль)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шанакдахете
Народилася 2 століття до н. е.
Померла 2 століття до н. е.
Поховання Мерое
Діяльність політична діячка
Титул Kandaked
Посада King of Kushd

Шанакдахете (д/н — бл. 150 до н. е.) — цариця (кандаке) Куша в 170150 роках до н. е. Перша жінка — володар Кушитського царства. Національне географічне товариство Єгипту відносить Шанакдакете до 50 найважливіших політичних очільників всіх часів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ім'я Шанакдахете мероїтською писемністю

Про попередників її обмаль відомостей. Посіла трон близько 170 року до н. е. Статуя з Мерое (нині зберігається в Каїрі) зображує її коронацію. Прийняла чоловічу титулатуру «Син Ра» і «Володар Двох Земель» та використовували відповідні атрибути влади урей, атеф, царські шати. На статуї її намисто та сережки прикрашені козячою головою.

Шанакдахете з сином

Ім'я цариці збереглося на двох одвірках дверей, ймовірно, в побудованому нею храмі Амону в Нагі. Напис зроблено мероїтською писемністю, в той час як інший напис виведено єгипетськими ієрогліфами. Це — найстаріший відомий вченим зразок мероїтської писемності. Також у Накі знайдено її подвійний картуш.

Ймовірно, за її панування відбувається відродження політичної й економічної потуги держави після 16-річного розгардіяшу. Про це свідчить перебування на троні жінки, що стало вперше, та значні будівельні роботи.

Померла близько 150 року до н. е. З нею зв'язується піраміда № 11 в Мерое, хоча в гробниці немає згадки про Шанакдакете, але там є згадка царевич, ім'я якого також згадується в написі в Нагі в контексті цариці. Спадкував син або онук Таньїдамані.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Krause, Martin (1986). Nubische Studien. P. von Zabern. ISBN 978-3-8053-0878-6.
  • Laszlo Török. Fontes Historiae Nubiorum. — Bergen, 1996. — Т. II. — С. 660—662.
  • Claudia Näser: Das Dekorationsprogramm der Kultkammerwestwand der Pyramide Nr. 11 von Begrawiya Nord (Meroe). In: Der Antike Sudan. Mitteilungen der Sudanarchäologischen Gesellschaft zu Berlin e.V. (MittSAG) Nr. 5, September 1996, S. 28–45
  • Broida, Marian (1 November 2005). Ancient Egyptians and Their Neighbors: An Activity Guide. Chicago Review Press. ISBN 978-1-61374-039-2.