Користувач:Микола Дячук
Школу при Бучацькому монастирі заклали шляхтичі Стефан Александер Потоцький та його дружина Йоанна з Сєнявских (був засновником монастиря отців Василіянів в Бучачи, зробив пожертви на розбудову монастиря). Їх син Микола Василь Потоцький забезпечив стипендії для його учнів, надав кошти для будівництва нових мурованих приміщень, які збереглись донині.
Монастир став центром освітньої діяльності у Бучачі: спочатку тут діяла школа-інтернат (конвікт) для дітей з бідних родин, проводились теологічні курси для діючих священиків; потім вона на прохання дідича Бучача Миколи Василя Потоцького реорганізована у гімназію (за привілеєм короля Авґуста III, виданим у Варшаві 22 жовтня 1754 р.[1]). З 1773 р. викладають філософію. 1784 р. викладачі-василіяни повернулися в Литовську провінцію ЧСВВ, гімназія перетворилася в нормальну школу з вивченням державної німецької мови. 1804 р. знову відкривалася гімназія (5-класна: інфіма, граматика, синтакса, поетика, риторика). 1911 р. тут був відкритий місійний інститут ім. св. Йосафата, який з перервами (1914–1918, 1940–1943) діяв до 1944 року. Діяльність Бучацького монастиря була заборонена більшовицько-радянською владою у середині 1946 року. Після легалізації УГКЦ 1989 року школу і монастирське життя відродили Василіяни у 1990 р. Більше півтора десятка літ очолював Колегіум ім. Св. Йосафата і Бучацький монастир священик Іван Теодозій Майкович. Співзасновниками цього Колегіуму, окрім Василіян, є Бучацька районна рада та Бучацька районна державна адміністрація. З початку 1990-х років цей колегіум був Ліцеєм ім. св. Йосафата. Бучацький колегіум імені священомученика Йосафата відкритий у 1995 році на базі Ліцею. В Колегіумі почали навчатися учні із 10-ти областей України — з Галичини, Закарпаття, східних областей України. Колегіум став поліконфесійним, де здобули освіту греко-католики, православні, представники інших конфесій.
В ньому працює 26 вчителів та навчається 132 учні з різних областей України. У монастирі обладнано кабінети математики, української мови і літератури, біології і хімії, історії та правознавства, комп'ютерний клас. Також тут розташовано районний центр асоціації вчителів іноземної мови. Біля третини випускників прийняли рішення вступити до духовних закладів — духовних семінарій і монастирів. Є учнівський гуртожиток — корпус бучацького монастиря Василіян. Вчителі, класні керівники, духівники щодобово виховують учнів. Закладено спорудження у колегіумі ім. св. Йосафата басейну, спортивного та актового залу, ще один житловий корпус.