Алтинасар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Городище Алтинасар
Городище
Алтинасар


Координати 45°11′31″ пн. ш. 63°31′44″ сх. д.H G O

Країна Казахстан
Алтинасар. Карта розташування: Казахстан
Алтинасар
Алтинасар
Алтинасар (Казахстан)
Мапа
Алтинасар.
Залишки арки.
Алтинасар (топографія городища).

Алтинасар (каз. Алтынасар, також Алтин-асар, Джети-асар № 3, Джетіасарська культура) — найбільший пам'ятник Джетіасарської культури. Це масивна фортеця з високою рівнем фортифікації, яка має багато різноманітних залишків старовинних житлових будівель всередині. Вона була заснована між V століттям до нашої ери та VIII століттям нашої ери.

Комплекс Алтин-Асар складається з чотирьох фортець, що були побудовані в різні періоди часу і розташовані всередині однієї фортечної стіни. Найстарішою з них є «Малий дім», який складається з двох майданчиків — високого круглого центрального та нижчого подовального. Цей комплекс з'явився між VII та VI століттями до н. е. і знаходиться в північно-східному кутку Алтин-Асар. У пізніші періоди було побудовано двоярусне городище «Великий дім», який також був фортечною спорудою. Приблизно в середині першого тисячоліття н. е. були зведені фортечні стіни з багатьма вежами та оборонним коридором, що охоплювали територію площею 17 га і включали обидва ранні городища та круглу фортечну споруду на північно-західному кутку комплексу. Останнім додатком до Алтин-Асар є підквадратна (або п'ятикутна) фортечна споруда, яка була побудована на культурних шарах другого майданчика «Великого будинку».

В околицях Алтин-асар налічується понад півсотні некрополів, які зазвичай включали різночасні кургани.

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Толстов С. П. Слідами давньохорезмійської цивілізації. — М.-Л., 1948.
  • Левіна Л. М. Етнокультурна історія Східного Пріаралья (I тис. до зв. е. — І тис. н. е.). — М., 1996.
  • Сенігова, Таїсія Миколаївна. Кераміка городища Алтин-Асар: досвід історико-археологічної періодизації, побудованої на матеріалах Хорезмської експедиції Академії наук СРСР, 1946—1951 р.р. : дисертація … кандидата історичних наук : 07.00.00. — Москва, 1954. — 201 с.