Битва під Оршею (картина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ганс Крелл
Битва під Оршею, 1520–34
дерево, олія. 165 см × 260 см
Національний музей, Варшава

«Битва під Оршею» — батальна картина, присвячена битві, що відбулась 8 вересня 1514 року між союзним литовсько-русько-польським та московським військами.

Картина знаходиться в зібранні Національного музею у Варшаві. Єдина відома картина такого типу з литовсько-руського та польського живопису часів Ренесансу, що дійшла до нашого часу.

Автопортрет автора

Автор

[ред. | ред. код]

Анонімного майстра «Битви під Оршею» вважають одним з придворних майстрів-картографів, та зважаючи на техніку твору, автор був з кола Лукаса Кранаха Старшого. Подробиці у відновленні деталей вказують на безпосереднього учасника битви. На картині знаходиться автопортрет майстра — він представлений неозброєною постаттю у німецькому строю, який сидить на пеньку на березі Дніпра, споглядаючи за ходом битви та одночасно роблячи замальовку майбутнього твору. У експозиції Національного музею картина приписана німецькому живописцю Гансу Крелю[de].

Картина зображує з висоти пташиного польоту різні етапи битви, про що свідчать одні і ті ж постаті, що з'являються у різних місцях — сам гетьман Костянтин Острозький представлений тричі. Деталі одягу та озброєння, так само як і зображення командирів ілюстровано реалістично та з великою детальністю — показані, наприклад, такі сцени, як виливання води зі зброї після переправи. Деякі сцени межують з гротеском, інші підкреслюють жорстокість битви.

Картина збереглась не цілком. Детальний аналіз показав, що вона була довшою та закінчувалась лінією горизонту. Порушення симетрії свідчить про те, що вона була зменшена 1/5 по ширині по лівій стороні, через що колони тяжкої піхоти що складали центр, тепер знаходяться з лівого краю.

Реверс ювілейної монети з нагоди 500-річчя битви

Сьогодення

[ред. | ред. код]

14 жовтня 2014 року Національний банк України увів до обігу ювілейну монету з нагоди 500-річчя битви під Оршею на реверсі якої зображено символічну композицію битви, в основі якої — стилізовані фрагменти полотна «Битва під Оршею».

Література

[ред. | ред. код]
  • Malarstwo Polskie / red. Janusz Fogler — Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1997.
  • National Museum in Warsaw — Warsaw: Arkady, 1990. ISBN 83-213-3308-7.
  • Bitwa pod Orszą (польск.)  // Rzeczpospolita. — Warszawa: 25 березня 2006. — № 4/20.
  • Zdzisław Żygulski. Polska. Broń wodzów i żołnierzy — Kraków, 1998.