Дихогамія: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 13: Рядок 13:


=== Протандрія ===
=== Протандрія ===
Протоандрія серед тварин є малопоширеним явищем, проте трапляється серед різних груп організмів. Зокрема, серед риб, молюсків та ракоподібних, однак повністю відсутня серед наземних хребетних. Серед риб трапляється у представників родин [[Помацентрові|Помацентрових]], [[Спарові|Спарових]] та [[Бичкові|Бичкових]]. Найбільш відомим прикладом протоандії серед риб є [[риби-клоуни]]. Так, [[клоун помаранчовий|клоуни помаранчові]] (''Amphiprion percula'') мешкають на актинії групою, яка складається з пари, яка розмножується, а також до 4 особин, які участі в розмноженні не беруть. Самка має найбільші розміри; самець, який бере участь у розмноженні — другий за розміром. Інші самці дрібніші та їхні статеві залози не функціонують. Якщо самка гине, найбільший самець набирає вагу і стає самкою для цієї групи. У найбільшого серед інших самців відбувається статеве дозрівання і він стає репродуктивним самцем.
Протоандрія серед тварин є малопоширеним явищем, проте трапляється серед різних груп організмів. Зокрема, серед риб, молюсків та ракоподібних, однак повністю відсутня серед наземних хребетних. Серед риб трапляється у представників родин [[Помацентрові|Помацентрових]], [[Спарові|Спарових]] та [[Бичкові|Бичкових]]. Найбільш відомим прикладом протоандії серед риб є [[риби-клоуни]]. Так, [[клоун помаранчовий|клоуни помаранчові]] (''Amphiprion percula'') мешкають на актинії групою, яка складається з пари, яка розмножується, а також до 4 особин, які участі в розмноженні не беруть. Самка має найбільші розміри; самець, який бере участь у розмноженні&nbsp;— другий за розміром. Інші самці дрібніші та їхні статеві залози не функціонують. Якщо самка гине, найбільший самець набирає вагу і стає самкою для цієї групи. У найбільшого серед інших самців відбувається статеве дозрівання і він стає репродуктивним самцем.<ref>{{cite journal | title=Does the Presence of Non-Breeders Enhance the Fitness of Breeders ? An Experimental Analysis in the Clown Anemonefish ''Amphiprion percula'' | journal=Behavioral Ecology and Sociobiology | year=2004 | first=P. | last=Buston | volume=57 | pages=23–31| doi=10.1007/s00265-004-0833-2}}</ref>


Серед інших таксонів це: черевоногі молюски&nbsp;— ''[[Laevapex fuscus]]''; лускокрилі&nbsp;— ''[[Speyeria mormonia]]'', ракоподібні&nbsp;— рід ''[[Lysmata]]''.
Серед інших таксонів це: черевоногі молюски&nbsp;— ''[[Laevapex fuscus]]''; лускокрилі&nbsp;— ''[[Speyeria mormonia]]'', ракоподібні&nbsp;— рід ''[[Lysmata]]''.

Версія за 10:53, 16 серпня 2021

Дихога́мія (від грец. δίχα — окремо та γάμος — шлюб), або послідовний гермафродитизм — тим гермафродитизму при якому відбувається зміна статі особини протягом її життєвого циклу. Спостерігається у багатьох риб, черевоногих молюсків а також рослин. Такі організми продукують протягом різних етапів свого життя жіночі та чоловічі гамети. Такі зміни статі пов'язані із досягненням певного віку чи розміру, або обумовлені соціальною структурою.

Характеристика

Розрізніють:

  • у залежності від неспівпадання періодів дозрівання:
    • повну дихогамію, в якій періоди повністю не збігаються;
    • неповну дихогамію, в якій періоди дозрівання органів частково перекриваються.
  • у залежності від черговості дозрівання чоловічих і жіночих органів:
    • протандрія — спочатку дозрівають чоловічі, а потім жіночі органи;
    • протогінія — спочатку дозрівають жіночі, а потім чоловічі органи. Протогінія зустрічається рідше, ніж протандрія.

Зоологія

Протандрія

Протоандрія серед тварин є малопоширеним явищем, проте трапляється серед різних груп організмів. Зокрема, серед риб, молюсків та ракоподібних, однак повністю відсутня серед наземних хребетних. Серед риб трапляється у представників родин Помацентрових, Спарових та Бичкових. Найбільш відомим прикладом протоандії серед риб є риби-клоуни. Так, клоуни помаранчові (Amphiprion percula) мешкають на актинії групою, яка складається з пари, яка розмножується, а також до 4 особин, які участі в розмноженні не беруть. Самка має найбільші розміри; самець, який бере участь у розмноженні — другий за розміром. Інші самці дрібніші та їхні статеві залози не функціонують. Якщо самка гине, найбільший самець набирає вагу і стає самкою для цієї групи. У найбільшого серед інших самців відбувається статеве дозрівання і він стає репродуктивним самцем.[1]

Серед інших таксонів це: черевоногі молюски — Laevapex fuscus; лускокрилі — Speyeria mormonia, ракоподібні — рід Lysmata.

Протогенія

Протогенія серед тварин трапляється частіше, ніж протоандрія. Досить поширеним це явище є серед риб — серед 500 видів, для яких властива дихлгамія, у 75 % виявлено протогенію. Типовим прикладом протогенії серед риб є представники родини Губаневих. У них самці мають більші розміри, ніж самки; у більшості випадків самки та молоді самці мають однакове забарвлення, тоді як самці відрізняються яскравим забарвленням. Також відрізняються соціальні ролі: великі за розміром самці утримують територію і прагнуть нереститись із самками індивідуально, тоді як маленькі та середні за розміром самці початкової фази живуть спільно із з самками та для них характерний груповий нерест.

Ботаніка

У рослин дихогамія обумовлена неодночасним дозріванням в квітках пиляків і рилець або чоловічих і жіночих органів спороношення у спорових рослин. Наприклад, у багатьох гвоздикових, геранієвих, мальвових, складноцвітих пиляки розкриваються раніше, ніж дозріває приймочка (протандрія), багатьох хрестоцвітих, розових і представників деяких інших родин рослин раніше дозріває приймочка (протогінія). Тип дихогамії може залежати від погодних умов; наприклад, протогінічним осоковим у спекотну весну іноді властива протандрія.[2].

Біологічне значення

Значення дихогамії у рослин полягає в тому, що завдяки їй самозапилення ускладнюється або стає зовсім неможливим, тому шанси на перехресне запилення підвищуються.[3].

Примітки

  1. Buston, P. (2004). Does the Presence of Non-Breeders Enhance the Fitness of Breeders ? An Experimental Analysis in the Clown Anemonefish Amphiprion percula. Behavioral Ecology and Sociobiology. 57: 23—31. doi:10.1007/s00265-004-0833-2.
  2. Дихогамія. Велика російська енциклопедія. Процитовано 13.08.2021.(рос.)
  3. Дихогамія. Енциклопедичний словник Брокгауза і Єфрона. Процитовано 13.08.2021.(рос.)