Альвенівські хвилі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Альвенівські хвилі або альфвенівські хвилі — тип хвиль у плазмі, яка розташована у магнітному полі, коли відбуваються малі поперечні зміщення плазми відносно силових ліній поля. Альвенівські хвилі розповсюджуються вздовж силових ліній зі швидкістю[1]

 c_A = \frac{B_0}{\sqrt{4\pi m_i n_0}} ,

де  B_0 магнітна індукція прикладеного магнітного поля,  m_i маса іонів в плазмі,  n_0 густина іонів у плазмі. Наведена формула справедлива у нерелятивістському випадку, тобто в таких магнітних полях, коли швидкість розповсюдження альвенівських хвиль набагато менша від швидкості світла.

Хвилі названі на честь Ганнеса Альфвена, який припустив їх існування у 1942[2].

Особливий інтерес для астрофізики становить той факт, що власне поле хвилі h може набагато переважати початкове поле H. Отже, альвенівські хвилі спроможні підсилювати магнітне поле, а також переносити його на значні відстані. Вони відіграють важливу роль у процесах, що відбуваються у магнітосферах Землі та планет, міжпланетній плазмі, явищах на Сонці, в радіогалактиках тощо.

Посилання в тексті[ред.ред. код]

  1. Формули на цій сторінці записані в системі СГС (СГСГ). Для перетворення в систему СІ дивись Правила переводу формул із системи СГС в систему СІ.
  2. Alfvén, H. Existence of electromagnetic-hydrodynamic waves // Nature, (1942) (150 (3805)) С. 405–406. — DOI:10.1038/150405d0.

Джерела[ред.ред. код]

  • Кадомцев Б. Б. (1988). Коллективные явления в плазме (російська) (вид. 2-е изд. испр. и доп.). Москва: Наука.  Текст «пубмісяць

» проігноровано (довідка)