Квадратний шліц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квадратний шліц
Зображення
Першовідкривач або винахідник P. L. Robertsond
Дата відкриття (винаходу) 1906
Іконка
CMNS: Квадратний шліц у Вікісховищі
Графічне позначення шліца
Саморіз з квадратним шліцем

Квадратний шліц або Шліц Робертсона, також відомий як квадрат або Scrulox, описаний як Type III Center Square в стандарті ANSI, має поглиблення у формі квадрата на гвинті і квадратну відповідну частину на інструменті. Як інструмент, так і шліц мають невелику пірамідальність, для можливості отримання шліца методом холодного формування[1] і спрощення потрапляння інструменту в шліц. Металовироби зі шліцом Робертсона поширені в Канаді і поступово набувають популярності в інших країнах. Закінчення терміну патентного захисту і сукупність достоїнств зробили вироби з цим шліцом популярними в столярній справі.

Шліц Робертсона зручний для роботи однією рукою, оскільки здатен утримувати гвинт на викрутці. Також форма шліца дозволяє частково зішліфовути головку гвинта[2].

Внутрішнє поглиблення у формі квадрата (а також трикутника) в головці гвинта було задумано за кілька десятиліть до того, як канадець П. Л. Робертсон в 1908 році винайшов свій шліц, викрутку для нього та отримав патент в 1909 році в Канаді і в 1911 році в США (№ 1003657). Утім, як і багато інших «розумних» форм шліців, запатентованих в період з 1860-х по 1890-ті, масове виробництво за час дії патенту так і не було налагоджено, в тому числі через технологічні труднощі[1].

Сучасною реінкарнацією шліца Робертсона є шліц Nüvo, який є зворотно сумісним зі шліцом Робертсона, але має закруглені грані, що при використанні біти Nüvo, за запевненням виробника «значно зменшує биття і небезпеку зриву шліца, а також дозволяє роботу однією рукою»[3].

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Rybczynski, 2000, p. 79—81.
  2. Rybczynski, 2000, p. 85—86.
  3. NUVO Screws 2016 // www.nuvoconcept.com.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Rybczynski W. One good turn : A natural history of the screwdriver and the screw / Witold Rybczynski. — New York : Scribner, 2000. — ISBN 0-684-86729-X.