Фімоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фімоз
Phimosis.jpg
Пеніс при ерекціі у випадку фімозу
МКХ-10 N47
DiseasesDB 10019
eMedicine emerg/423
MeSH D010688

Фімо́з (лат. — phimósis) — патологічна вузкість препуціального кільця (отвору крайньої плоті, через який виходить головка пенісу). Фімоз порушує сечовипускання, негативно впливає на організм, що викликає патологічні зміни сечових шляхів, їх атонію і гідронефроз.

У 90% хлопчиків крайня плоть при народженні не відкривається. Таке явище називається фізіологічний фімоз, який продовжується до 5 – 6 років. Такий фімоз (якщо, звичайно, відсутні явища запалення головки – баланіт або головки і крайньої плоті – баланопостит) потребує спостереження і не вимагає хірургічного лікування. Для профілактики запального процесу необхідно проводити ретельний та регулярний гігієнічний нагляд. Після 5 – 6 років головку у більшості хлопчиків вже можна відкрити. Проте, якщо не вдається її скільки-небудь оголити, або при цьому виникає сильна перешкода (крайня плоть блідне, напружена, стоншується, з'являється сильний біль або невеликі надриви), то відкриття головки слід негайно припинити і звернутися до лікаря. Тактика при цьому така:

Пе́ніс після хірургічного лікування.
  1. нічого не робити;
  2. хірургічне розкриття після невеликого місцевого обезболення обприскуванням анестетика;
  3. операція обрізання.
Звуження крайньої плоті статевого члена.

Якщо крайня плоть анатомічно нормальна і при насильному оголенні головка не стискується крайньою плоттю (немає збліднення, чи посиніння головки), то розкривають препуціальную порожнину пуговчастим зондом або тонким зажимом після обприскування аерозолем анестетика, потім обробляють вазеліновим маслом, закривають головку і надалі періодично відкривають її з метою запобігання злипання або утворення спайок і патологічних звужень крайньої плоті.

Якщо крайня плоть анатомічно вузька, якщо є інфекційно-запальний або склерозуючий процес (у дітей рідко), за наявності здавлення головки крайньою плоттю показана операція обрізання. У будь-якому випадку при наполяганні батьків обрізання виконується або не виконується. При цьому втручанні крайня плоть усувається, при чому цілком припиняються будь-які проблеми з оголенням голівки статевого члена. Ця операція триває 10-15 хвилин, і як правило, проводиться під загальним наркозом. Крайню плоть відсікають циркулярно (по кругу), зі збереженням вуздечки. Внутрішній і зовнішній листки крайньої плоті зшивають кетгутом (шовний матеріал, який надалі не вимагає зняття швів, оскільки самостійно розсмоктується). Після операції накладається пов'язка з вазеліновою олією. Через кілька годин після цього хірургічного втручання дитина може ходити, відновлюється самостійне сечовипускання. Обрізання показане при будь-якій мірі фімозу.

Виняток – наявність інфекційно-запального процесу, коли операція є ледве чи не єдиним виходом. До початку статевого дозрівання ніжні сполучнотканинні перетинки (синехії) між внутрішнім листком крайньої плоті і віночком головки під впливом ранкових ерекцій (які починаються у дітей задовго до статевого дозрівання, хоча і не супроводжуються в такому віці еякуляцією або оргазмом) поступово безболісно розриваються і природна причина фімозу зникає. У старших дітей фімоз може привести до накопичення стегми (кількість до початку статевого дозрівання різко збільшується) з подальшим розвитком інфекційно-запального процесу.


Джерела[ред.ред. код]

  • Фімоз. Олена Кондратенко, стаття на ВебМед (webmed.com.ua), 08.11.2013.


захворювання Це незавершена стаття про хворобу, захворювання або розлад.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.