АПЧ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Основне автоматичне регулювання частоти в радіоприймачі. У - каскади підсилювача РЧ, Д - каскад дискримінатора частоти

Автоматичне підлаштування частоти, Автомати́чне регулюва́ння частоти́ (АПЧ), (англ. Automatic Frequency Control, AFC), це спосіб автоматичного керування частотою коливань автогенератора (генератора з самозбудженням), що забезпечує повернення її до заданого значення в разі відхилення від нього з якихось причин. Широко застосовується в радіоприймачах, передавачах, синхронізаторах частот та інших електронних пристроях. Поширені 2 види АРЧ: частотне (ЧАРЧ) і фазове (ФАРЧ)[1].

Спосіб полягає в автоматичному додатковому регулюванні частоти генератора, за даними про неузгодженість частоти з кола зворотного зв'язку. Тим самим здійснюється негативний зворотний зв'язок за частотою. Сигнал неузгодженості по частоті може вироблятися дискримінатором за різними характеристиками сигналу, одержуваного в радіотехнічному пристрої з використанням поточної частоти генератора заданої частоти і порівняння її з опорною частотою, наприклад, несною частотою сигналу. Частота генератора може відрізнятися від необхідної через температурний дрейф номіналів електронних компонентів, що входять в пристрій; через неточну (наприклад, дискретну) установку частоти генератора ; або через доплерівський зсув частот (у системах приймання сигналів із ​​супутників і космічних апаратів).

АПЧ здебільшого застосовувалося в радіоприймачах і телевізорах приблизно в середині 20 століття. У 1970-х роках приймачі почали розробляти з використанням схем синтезатора частоти, які створювали вхідну частоту приймача від кристалічного генератора, використовуючи коливання надстабільного кристала кварцу. Вони підтримували досить усталені частоти, через це, AFC більше не були потрібні.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Автоматична підстройка частоти гетеродина. electrician.pto.org.ua (uk-ua) . Процитовано 9 січня 2023.