Айшет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сорочка з айшетом

Айше́т (від загальнопермського ай — передня частина та шет — обшити) — обов'язковий елемент удмуртського національного одягу, фартух на зав'язках з візерунчастої витканої тісьми-паска.

Чоловічий айшет суцільнозшитий з білої тканини, жіночий айшет має локальні відмінності: у північних удмуртів він пасковий, без грудки; у південних — з високою, до шиї, пришивною грудкою. Айшет здавна одягався для прикриття та оберегу передньої частини тіла, пізніше ця функція відійшла. Буденний айшет одягався для запобігання одягу від забруднення, святковий — став однією з прикрас костюма. З білою сорочкою носили білі фартухи, заткані кольоровими візерунками. З появою кольорових сорочок айшет почали шити з клітчатої тканини, прикрашеною розетками вишивки, та з ситцю. Айшет обробляли оборкою, смужками, тісьмою та ажуром. На сьогодні у південних удмуртів в моді білі та чорні вишиті фартухи.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Удмуртская республика: Энциклопедия / Гл. ред. В. В. Туганаев. — Ижевск: Удмуртия, 2000. — 800 с. — 20000 экз. — ISBN 5-7659-0732-6
  • Белицер В. Н. Народная одежда удмуртов. М., 1951
  • Удмурты: историко-этнографические очерки. Ижевск, 1993.