Балдж ібн-Біхр аль-Кушайрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балдж ібн-Біхр аль-Кушайрі
Народився невідомо
Помер 8 серпня 742
Кордова, Андалусія, Іспанія
Громадянство
(підданство)
Umayyad Flag.svg Омейядський халіфат
Національність сирійський араб
Діяльність правитель, полководець
Посада валі Аль-Андалуса
Термін 742 рік
Попередник Абд аль-Малік ібн-Катан аль-Фіхрі
Наступник Талаба ібн-Салама аль-Амілі
Конфесія іслам
Рід Бану-Кушайрі
Батько Біхр

Балдж ібн-Біхр аль-Кушайрі (*араб. بَلْج بن بِشْر الْقُشَيْرِيُّ الهَوازِنِيِّ‎, д/н — 8 серпня 742) — валі Іфрикії у 741—742 роках та Аль-Андалуса у 742 році.

Життєпис[ред. | ред. код]

Належав до клану Бану-Кушайрі. Був очільником племені Кайса. Про дату й місце народження відсутні достеменні дані. У 741 році був у почті свого родича Куйсума ібн-Іяда аль-Касі, якого халіф Хішам I призначив валі Іфрикії. Втім, того ж року Куйсума спрямовано до Палестини. Водночас Балджа ібн-Біхра призначено новим валі Іфрикії. Під час своєї каденції вступив у конфлікт з одним з військовиків — Хабібом ібн Абі-Обейдою аль-Фіхрі. Лише втручання халіфа та Куйсума завадили повноцінним військовим зіткненням.

741 року брав участь у поході проти повсталих берберів Магрибу на чолі із Майсаром аль-Матґарі. Втім у битві при Багбурі (неподалік від сучасного Фесу) війська халіфа зазнали нищівної поразки, стрийко Куйсум загинув, а Балджу вдалося пробитися до Сеути. Тривалий час намагання Балджа ібн-Біхра отримати допомогу від Абд аль-Маліка ібн-Катана, валі Аль-Андалуса, були невдалими. Зрештою останній з огляду на заворушення берберів на півдні Піренеїв уклав союз з Балджем.

Балдж ібн-Біхр у 742 році перебирається до Піренейського півострова, де сприяв придушенню повстання берберів в Медіні-Сидонії та Кордові, а потім в Толедо, завдав поразки у битві при Валі-Саліт. Слідом за цим Абд аль-Малік зажадав від Балджа повернення до Африки. Не бажаючи цього, Балдж ібн-Біхр повстав у Кордові, повалив Абд аль-Маліка ібн-Катана, оголосивши себе новим валі Аль-Андалуса. Це викликало невдоволення впливових родичів ібн-Катана. Суперники зустрілися у вирішальній битві 6 серпня 742 року при Аква Портора поблизу Кордови, в якій Балдж ібн-Біхр зазнав нищівної поразки й смертельного поранення, від якого помер 8 серпня. Новим валі оголошено Талаба ібн-Салама аль-Амілі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kennedy, Hugh (1996) Muslim Spain and Portugal: A Political History of al-Andalus, New York and London: Longman.
  • Rafael Altamira, Il califfato occidentale, in «Storia del mondo medievale», vol. II, 1999, pp. 477—515