Вікіпедія:Проєкт:Військова історія/Правила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ГоловнаОбговоренняЗавданняПравилаНайкращі практикиОцінюванняСтатистикаУчасники

Правила[ред. код]

Правило «Про авторитетність джерел військової історії»[ред. код]

Усвідомлюючи надзвичайно тонкий і контраверсійний характер такої тематики як військова історія, що за своєю суттю нерозривно пов'язана з втратами людських життів, болем і стражданням, суперництвом і протистоянням двох точок зору; приймаючи до уваги, що під час бойових дій багато подій можуть бути назавжди втрачені з неможливістю їх відтворення через смерть учасників, а досвід і враження тих, хто їх пережив можуть бути деформовані, гіперболізовані чи, навпаки, забуті через шок і стрес; проєкт «Військова історія» надалі визначає такі джерела як допустимі для підтримки тверджень у статті:

 • доповіді і коментарі офіційних осіб і представників держави, організацій, військових формувань
 • інтерв'ю, спогади і мемуари безпосередніх учасників подій
 • матеріали розслідувань незалежних дослідників, журналістів і аналітиків, що вказують джерела своїх робіт і розслідувань
 • фото, відео-матеріали і коментарі випадкових свідків

Неприпустимим є використання матеріалів, що спираються на джерела з «Чорного списку». До такого списку належать автори і ресурси, правдивість і джерело походження інформації яких принципово неможливо перевірити. Твердження, що спираються на подібні матеріали, не мають права знаходитися у статті. До вилучення можуть також пропонуватися всі твердження від авторів чи ресурсів, що були доведені як джерело постійної, систематичної дезинформації, фейків, вигадок чи брехні. До вилучення у той же спосіб мають підлягати матеріали, що були озвучені вищезгаданими Допустими джерелами, якщо було доведено що первинно інформація була озвучена джерелами чи ресурсами з Чорного списку і повторена ними.

Чорний список наведений на Сторінці обговорення Правил.

Правило «Про найменування статей військових формувань»[ред. код]

Заголовок статті про військове формування (найменування статті) формується шляхом складення п'яти компонент, за їх наявності: скорочена лінійна назва, належність структурі, ім'я формування, оборонець і країна. Порядок їх вжиття:

 • скорочена лінійна назва містить
  • загальновійськовий номер (номер військового формування) у формі, відповідній до ВП:Стиль/Нарощення порядкових числівників
  • штатну характеристику, спеціалізацію і розмір (напр: окремий механізований батальйон)
  • вказання гвардійського звання доречне лише для військових формувань колишнього СРСР
 • належність структурі має бути зазначена лише у випадку, якщо формування не підпорядковується Збройним силам (напр: рота поліції, батальйон Внутрішніх військ, бригада Національної гвардії, загін Прикордонної служби)
  • для Національної Гвардії України можливе вказання у формі НГУ, якщо формування має ім'я
 • ім'я — це офіційна державна або абсолютно прийнята у якості широковживаної назва військового формування. Має зазначатися у лапках. Критерії широковживаності є неточні, але чим більшій кількості задовольняє назва, тим більше можна вважати назву ім'ям, а не прізвиськом:
  • назва прийнята і вживається бійцями як самоназва їх формування
  • назва зазначена на символіці формування (емблемі, знаках, прапорах, нашивках)
  • назвою користуються ЗМІ і треті люди
  • назвою користуються авторитетні дослідники, історики, аналітики і ресурси
  • назва фігурує на офіційних державних ресурсах, зокрема в новинах, статтях чи замітках (при наявності ж у офіційних документах така назва вважатиметься офіційною державною)
 • оборонець (або патрон, святий покровитель) — особа, на честь якої формування назване. Може вживатися у заголовку статті, якщо військове формування більше не має інших компонентів назви, або у рідкісних випадках, коли формування загальновідоме лише за цим оборонцем.
 • країна має бути зазначена у заголовках всіх військових формувань, що не мають імені або оборонця. Країна має зазначатися у дужках.
Приклади

46-й окремий батальйон спеціального призначення «Донбас-Україна» — підпорядковується Збройним силам, вказання структури необов'язкове, вказання країни необов'язкове

2-й батальйон спеціального призначення НГУ «Донбас» — уточнено структуру, оскільки формування не є у структурі Збройних сил

4-та бригада оперативного призначення НГ (Україна) — формування Національної гвардії України, що не має імені

25-та окрема повітрянодесантна бригада (Україна) — формування не має імені, країна вказана

173-тя повітрянодесантна бригада (США) — формування не має імені, країна вказана

93-тя бригада (Велика Британія) — формування не має імені і спеціалізації, країна вказана

1-ша механізована бригада «Залізний вовк» — формування Збройних сил Литви, проте за наявності імені вказання країни є необов'язковим

Батальйон імені Джохара Дудаєва — формування має лише оборонця

1-й батальйон оперативного призначення НГУ імені Кульчицького — формування Національної гвардії України, загальновідоме лише як батальйон імені Кульчицького

Додаток-настанова

Для військових формувань, що мають ім'я, рекомендовано створити перенаправлення на основну статтю у вигляді Ім'я (розмір) та Лінійна назва (країна), наприклад: Донбас (батальйон), Залізний вовк (бригада), 1-ша механізована бригада (Литва) для оптимізації пошуку у Вікіпедії і поліпшення індексації у пошукових системах Google, Bing, Yahoo тощо.

Правило «Щодо точності назв військових формувань у часі»[ред. код]

При описі подій, військове формування має йменуватися у відповідності до того, як воно називалося на той час. Наприклад, у статтях, що описують події початку 2014 року 79-та бригада Високомобільних Десантних Військ України має називатися 79-та окрема аеромобільна бригада (79 ОАеМБр), а щонайменше з 2016 року — 79-та окрема десантно-штурмова бригада (79 ОДШБр).

Правило «Щодо зазначення військового формування на стадії створення»[ред. код]

Військове формування міжнародно визнаної держави, що перебуває на стадії створення, вважається допустимим зазначати у статтях про структури Збройних сил держави у таких випадках:

 • військове формування було згадане офіційними особами з відповідного відомства
 • військове формування було згадане авторитетним джерелом (до прикладу: Michael Holm)
 • військове формування було згадане щонайменше двома неофіційними джерелами

Правило «Про критерії поділу статей військових формувань»[ред. код]

 1. Статті мають бути розділені, якщо військове формування перейшло під юрисдикцію іншої держави.
  На практиці сенсом існування військового формування є захист територіальної цілісності та суверенітету держави. Таким чином, зміна належності до держави є достатнім приводом для того, щоб розділити статтю для більш природнього, логічно обгрунтованого викладу історії.

Настанови та рекомендації[ред. код]

Посилання у розділі додаткових джерел[ред. код]

До розділу Вікі-статей із заголовком «Матеріали», «Посилання» чи «Джерела», варто додавати лише найбільш якісну аналітику, або такі матеріали, що містять численні факти для побудови статті. Виокремлення їх у додатковий розділ є пропозицією читачу ознайомитися з ними повністю, що значно розширить розуміння читачем суті статті. Прикладами можуть бути:

 1. Якісні аналітичні матеріали.
 2. Детальне, велике за обсягом розслідування, що наводить велику кількість фактів.
 3. Розлоге інтерв'ю від важливої особи або очевидця, що містить нові свідчення чи факти.

Словник[ред. код]

Вікіфікація дат[ред. код]

У загальному випадку рекомендується уникати вікіфікації більшості дат у статтях — це дає читачу більш зручний для читання текст. Відмічати дату як вікіфіковану вважається доречним у таких випадках:

 • подія, про яку безпосередньо йдеться у статті, була додана до списку подій цієї дати. Наприклад, у статті про бої за Слов'янськ є сенс вжити вікіфіковану форму дати: 5 липня 2014.
 • у біографічних статтях традиційно вікіфікуються дати народження і смерті.

Організація викладу інформації[ред. код]

Основні теми статей, якими опікується проєкт Військової історії, здебільшого поділяються на три основні групи:

 1. про бої та битви — до них належать також статті про збройні конфлікти, війни, здійснені операції та розроблені плани, а також окремі епізоди військової історії, що можуть бути пов'язані винятково з цивільним населенням в умовах збройного конфлікту;
 2. про військові формування — до них належать статті про формування розміром від загону до цілого виду військ країни, а також статті про конкретні військові кораблі;
 3. про військовиків.

Є також допоміжні статті — із списками, таблицями, структурою, окремо висвітленими аспектами, такими як втрати, тощо.

Кожна з цих груп має особливості щодо структурування інформації, її способу та організації викладу.

Військові формування[ред. код]

Статті про військові формування мають концентруватися на головному — як формування проявило себе в боях. Якщо формування брало участь у бойових діях, стаття має безпосередньо висвітлювати саме це:

 • якою була чисельність, підготовка та оснащення формування до початку бойових дій;
 • якою була суспільно-політична ситуація;
 • які задачі, де й коли мало вирішити військове формування та як вступило у фазу бойових дій;
 • як розгорталися бої та що на це впливало. Які команди діставало формування і як їх виконувало. Тобто, з яким успіхом формування вело бойові дії;
 • яких результатів або змін було досягнуто та якою ціною;
 • як оцінювали сукупність вищенаведених аспектів сучасники, а як — фахівці і історики.

Всі ці аспекти мають бути так чи інакше висвітлені у головному розділі Вікі-статті — Історія. Окремі аспекти можуть бути лише коротко згадані в розділі Історія, а більш повно — у спеціалізованих розділах. До прикладу, це стосується таких розділів як Структура, Озброєння, Вшанування.

Якщо ж описується історичний період військового формування, де воно не залучене до збройного конфлікту, розділ Історія цілком може документувати істотно менш значні події: дрібні зміни в реорганізації і структурі, підготовка та міжнародні навчання, побутові історії (зміни в інфраструктурі ППД, випадки з цивільного життя, участь у громадсько-політичному житті, інші цивільні заходи).

Настанови зі стилю[ред. код]

Уникайте дужок

Уникайте дужок — вони ускладнюють речення для читання, справляють враження незавершеності статті, її чорнової версії викладу.

 • Сторона нападника зазнала суттєвих втрат (число яких коливається від 200 до 500 одиниць особового складу).
 • Сторона нападника зазнали суттєвих втрат — за різними даними, їх число становить від 200 до 500 одиниць особового складу.
 • Сутичка стала стримуючим фактором (на деякий час) подальшій ескалації конфлікту в цих краях.
 • Сутичка стала тимчасовим стримуючим фактором від подальшої ескалації конфлікту в цих краях.
Уникайте лапок
Докладніше: ВП:ВЛАПКАХ

Уникайте лапок в контексті, який прямо не свідчить про їх необхідність.

 • замаскованих під «сирійців»
 • замаскованих «під сирійців» — якщо фраза була сказана кимось і цитується короткий уривок з прямої мови
 • замаскованих під сирійців — якщо справді відбувалося маскування під сирійців
 • свідки бою з російської сторони згадували про «зниклих безвісти»
 • свідки бою з російської сторони згадували про зниклих безвісти
Будьте точними

Вказуйте чітко у тексті автора висловлювань, оцінок, передбачень та висновків.

 • За оцінкою деяких експертів, знищені на півдні Сирії становили близько 20 % всіх російських штурмових сил.
 • За оцінкою Віктора Шевчука, розбиті російські підрозділи становили близько 20 % всіх російських штурмових сил у Сирії.
Підбирайте точний об'єкт для вікіфікації
Уникайте непрямих посилань, що лише побічно підходять за контекстом
Будуйте речення так, щоб назва населених пунктів була у називному відмінку; вказуйте тип населеного пункту

Термінологія[ред. код]

Округ і округа[ред. код]

Symbol confirmed.svg Затверджено
Архів ВІ 4 § Військова округа

Термін «округ» вживається у контексті: військово-територіального поділу України з 1990-х, РФ, СРСР з 1930-х.

Термін «округа» вживається у контексті: українського Пласту, УНР, ЗУНР, УД, УПА.

Термінологія війни на Донбасі[ред. код]

Symbol confirmed.svg Затверджено
Архів ВІ 5 § Термінологія війни на Донбасі: терорист, сепаратист, бойовик?

У випадку, якщо можна точно вказати тип військового формування чи статус учасника із проросійської сторони, у статтях має вживатися найточніший термін. До прикладу: кадрові російські війська, агенти російських спецслужб, найманці (якщо структура типу ПВК Вагнера), казачество, тощо. Якщо ж подробиць про формування чи учасника проросійської сторони немає, мають використовуватися такі узагальнені терміни:

 • 2014 — ранній етап війни, коли структура проросійських сил була ще далекою від чіткої
  • проросійські загони, проросійські збройні угруповання, проросійські збройні формування, проросійські сили
  • проросійський бойовик, вояк проросійських сил, учасник проросійського військового формування
 • з 2015 — коли була сформована чітка структура і побудована командна вертикаль
  • російські окупаційні війська, російські окупаційні сили, російські окупаційні корпуси
  • вояк окупаційних сил, вояк окупаційних військ, член окупаційних сил, вояк окупаційних корпусів

Терміни на кшталт «терорист», «сепаратист» вважаються неточними і такими, що вводять в оману. Їх вжиток виправданий тільки у випадках, де справді йдеться про вчинення терористичного акту, тощо.

Правопис[ред. код]

Дефіс[ред. код]

Вирішені питання щодо правопису термінів:

Symbol confirmed.svg Затверджено
Архів ВІ 7 § Повітряно(-)десантний та Гірсько(-)штурмовий
 • Пишеться через дефіс: парашутно-десантний, десантно-штурмовий, гірсько-штурмовий.
 • Пишеться разом: повітрянодесантний.

Примітки[ред. код]