Вікіпедія:Уникайте надмірного нагромадження інструкцій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сторінки політик та настанов існують, щоб задокументувати норми спільноти для всіх користувачів, особливо для тих хто не знайомий з принципами роботи вікіпедії. Важливо, щоб такі сторінки залишались простими та зрозумілими та відповідали консенсусу спільноти. Якщо не дотримуватись цього, то відбувається нагромадження інструкцій.

Утворення

[ред. код]
Інструкції подібно до кудзу можуть розростатись понад міру швидко.

Сторінки політик та настанов дуже схожі на сторінки статей, в тому плані, що в загальному їх може редагувати кожен. Часто, хтось думає: ось така й така ситуація має бути описана, або що було б добре додати більше пояснень, і додає нову вимогу, обмеження чи приклад. Такі доповнення на перший погляд виглядають розумними, тому можуть оминути справжню перевірку. Користувачам слід пам’ятати, що сторінки правил мають бути широкими в застосуванні і тому в них не може бути розкрита кожна дрібна деталь. Через поступове розбухання, якщо це допустити, правило стає все менш і менш зв’язним, менш дружнім та гірше відображає консенсус спільноти, який важче тепер оцінити бо лише кілька користувачів ще спроможні зрозуміти про що йдеться в цьому правилі.

Запобігання

[ред. код]

Підтримуйте виклад по суті в політиках та настановах, це найбільш ефективний спосіб зберегти доступність. Істотні доповнення до політики слід в загальному відхиляти хіба що:

  1. Вирішується фактична проблема, а не гіпотетична чи вигадана.
  2. Втілення пропозиції ймовірно призведе до реальних, позитивних змін.
  3. Запропоновані інструкції не матимуть непримих наслідків заборони чогось, що може бути прийнятним.


Всі інструкції мають бути максимально зрозумілі. Впевніться, що доповнення розміщені в контексті, і не спотворюють значення довколишнього тексту.

Краще коли політика чи настанова залишає більше простору для дій. Якщо політика допускає певний контент, його все одно можуть видалити через консенсус спільноти. Занадто строга політика може завадити пошуку консенсусу на сторінці обговорення, оскільки знайдеться користувач, який захоче виконати правило буквально.

Якщо вважаєте, що маєте хороші поради для користувачів, спробуйте написати есе.

Виправлення

[ред. код]

Оскільки правила іноді розростаються, якщо за цим не слідкувати, то навіть всім звичні інструкції треба переглядати. Той факт, що якась сторінка була політикою довгий період часу не доводить, що вона підкріплена міцним консенсусом.

Якщо правило виглядає безглуздим, або не описує загальноприйняту практику, перевірте сторінку історії, з’ясуйте коли вона була додана і як змінилась протягом часу. Тоді перевірте сторінку обговорення та архів, щоб переконатись, що було відповідне обговорення. Якщо ви вважаєте, що правило не підтримане консенсусом спільноти, можете викласти свої застереження на сторінці обговорення або рішуче видалити його, обґрунтувавши свої дії в коментарях до редагування. Якщо ви зустрілись з опором, почніть обговорення. Ті хто виступив проти повного видалення, можуть все-таки погодитись на зміни.