Вікіпедія:Чим є адміністрування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Адміністрування у Вікіпедії — це сукупність здійснених адміністраторами адміндій.

Таке визначення звучить як повна тавтологія і масло масляне, проте це зроблено умисно: воно описує устрій Вікіпедії і процес її функціонування.

Як і будь-яка інша діяльність у Вікіпедії, здійснення адміндії — це свідомий акт користувача з правами адміністратора, що добровільно вирішив взяти на себе роботу з вирішення певної задачі — невеличкого «кванту» суспільних робіт.

Адміністратор самостійно обирає задачу, за яку він візьметься, керуючись близькістю обраної задачі своїм зацікавленням, компетентністю у сфері вирішення цієї задачі, почуттям обов'язку чи іншими міркуваннями.

Важливе наступне: якщо адміністратор здійснив адміндію (підбив підсумок у ВП:ВИЛ, висловив рішення про блокування, тощо), то він стає першим і, зазвичай, останнім адміністратором, хто цю задачу вирішував. Тобто, єдиним адміністратором, що взявся за ту задачу. Так функціонує Вікіпедія: одна задача — рішення одного адміністратора.

Разом із рішенням про намір виконати певну задачу, адміністратор бере на себе також всю повноту відповідальності за свій вчинок і дії. Це означає, що якщо адміністратор припустився помилки, його рішення буде переглянуте спільнотою за встановленою процедурою. А за необхідності — скасоване, чи навіть покаране у тій чи іншій формі. І навіть у випадку скасування попереднього рішення, новий підсумок також найчастіше буде добровільним актом і відповідальністю рівно одного адміністратора.

Водночас, це не означає, що раз дія робиться одним адміністратором, то у Вікіпедії — «свавілля адміністраторів». Якщо ніхто не оскаржив і не скасував адміндію, то швидше за все вона відповідала правилам Вікіпедії і наявному у спільноті консенсусу.

Див. також

[ред. код]