Грот (Седнів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грот (2010 р.)

Грот — напівпідземна цегляна споруда на території Садиби Лизогубів, що в смт Седнів Чернігівського району Чернігівської області.

Розташований зі східного боку Батиєвого Валу, на краю правобережної корінної тераси річки Снов. Має два виходи: на північ та схід (нині східний вихід замурований). Інтер'єр та екстер'єр до початку ХХ століття були оздоблені річковими мушлями — «черепашками». Серед місцевих мешканців побудують також інші назви Грота — П'явочник або Ракушник. Час його спорудження слід пов'язувати з розбудовою паркового комплексу на території садиби І. І. Лизогубом (1787—1868) у першій половині ХІХ століття. Згідно з переказами, І. І. Лизогуб створив «самодіючу машину», яка постачала сад, будинок та інші приміщення водою з річки Снов та джерела, що біля підніжжя пагорба. У парку було споруджено кілька фонтанів, один з яких, названий «Гетьманом», бив струменем вище відомого петергофського «Самсона». Для того, щоб створити подібну силу струменя води і потрібна була згадана «самодіюча машина», що отримала серед седнівців назву «таран». Спершу в Гроті для води з «тарану» було облаштовано мармуровий резервуар, а в 1909 році він був замінений дерев'яним баком[1]. Вірогідно, система водопостачання садиби занепала на початку 1920-х рр. Протягом ХХ ст. пам'ятка зазнала пошкоджень та руйнації. На сьогодні Грот перебуває в аварійному стані.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кисіль Д. Ю. Історія Седнева в фото (з коментарями) [Рукопис] / Д. Ю. Кисіль // Приватний архів родини Киселів. – [б.м.]. [ХХ ст.].

Джерела[ред. | ред. код]

  • Коваленко О., Міден Е. Грот / О. Коваленко, Е. Міден // Звід пам'яток історії та культури України. Чернігівська область. — Чернігів: Десна Поліграф, 2015. — Вип. 1 : Чернігівський район / упоряд. Е. Ілляшенко, О. Коваленко, А. Подкур, О. Потапенко. — С. 122. ISBN 978-617-7323-27-2