Доксинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Доксинг, Doxing (від англ. documents dropping) практика збору та публікації особистої чи ідентифікуючої інформації про певну особу чи організацію. Для збору інформації використовуються інтернет пошук, досліждення в соціальних мережах, перевірка в публічно доступних базах даних та в незаконно отриманих базах даних певних організацій (сервісів доставки, магазинів, банків тощо), методи соціальної інженерії, стеження, хакерства. Доксинг часто використовується як метод впливу (в т.ч. політичного), помсти, цькування, шантажу та хуліганства. За версією журналу Wired, термін походить зі сленгу хакерської культури 1990-х.

Техніка доксингу[ред. | ред. код]

В сучасному світі через інтернет можна знайти багато інформації про більшість людей. Навіть простий веб-пошук може дати результат. Часто аккаунти жертви чи пов'язаних з нею людей (друзів, родичів, колег) в соц. мережах як Facbook, twitter,Youtube, Google+, VK та Однокласники наповнені особистою інформацією: люди самі публікують свої реальні дані (ПІБ, телефон, місце проживання, дату народження тощо), фотографії, часті місця відвідування. Далі, застосовуючи методи соціальної інженерії можна, поговоривши з жертвою чи її знайомими, дізнатись певні ключові дані, які можуть знадобитись для наступних дій. Отримані таким чином дані дозволять отримати більше інформації з державних установ чи компаній, клієнтом яких є жертва. На "чорному ринку" можна купити бази даних з номерами паспорту, ідентифікаційними кодами, місцем прописки, майном чи іншими особистими даними жертви. Класичний доксинг полягає в простій публікації зібраних даних жертви на публічних майданчиках, як форуми, соц. мережі, блоги чи навіть ЗМІ.

Але для більшого ефекту зібрані дані можуть бути використані для "псування життя" жертві, наприклад пранків, примусової підписки на непристойні сервіси чи покупки від імені жертви товарів, лжезізнання жертви у чомусь непристойному або навіть у злочині, що в свою чергу може призвести до атаки чи переслідуванні жертви силовими структурами. Також іноді методом доксингу користуються журналісти чи громадські діячі. Так, наприклад, публікація імені злочинця може розглядатись як доксинг.