Контрабас (п'єса)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Контрабас
нім. Der Kontrabass
Контрабас.jpg
Жанр п'єса
Автор Патрік Зюскінд
Мова Німецька мова
Опубліковано 1981
Переклад І. С. Фрідріх

Контрабас (нім. Der Kontrabass) — перший твір Патріка Зюскінда, у якому піднімається тема «маленької» людини. Твір є одноактним монологом головного героя — 35-річного контрабасиста, що працює в державному оркестрі.

Незважаючи на те, що п'єса Зюскінда — «крик душі» людини, що перебуває в стані депресії, читач відчуває симпатію по відношенню до головного героя. Це пояснюється гумором літератора, «майже контрабандним насолоджуванням мовою та слабкістю до невдах та одинаків, що нагадує про Чехова» (Марсель Райх-Раницький).

Сюжет[ред.ред. код]

Письменник використовує контрасти в творі. Так, на початку п'єси головний герой переконує нас, що контрабас незаслужено не вважається одним із найкращих музичних інструментів, що контрабасистів не оцінюють належним чином. Пізніше ж він зізнається, що ненавидить свій контрабас, що цей музичний інструмент не може видавати жодного пристойного звуку.

І ми дізнаємося, що контрабас заважає героєві жити — він мусить дбати про нього як про живу істоту. Поступово контрабас витіснив із життя свого власника всі інші людські відносини, навіть сексуальні. Ніяких змін не може відбуватися в його житті, адже його займають лише стабільна робота в державному оркестрі та музика. Він втратив контроль над власним життям.

І тоді головний герой вирішує рішуче змінити своє буденне самотнє життя: йому подобається вокалістка, що працює із оркестром, у якому працює контрабасист. Звісно, досі вона не помічала того, бо ж контрабасисти сидять в останньому ряду оркестру. Спочатку герой намагався грати бездоганно, щоб привернути її увагу. Проте навіть коли він намагався навмисне не попадати в ноти — все одно ніхто нічого не помітив, настільки мізерна його роль в оркестрі. І тоді контрабасист вирішує — він на весь театр викрикне ім'я своєї коханої. Тільки так він може привернути на себе увагу.

Джерело[ред.ред. код]